Pljevaljski Rudnik uglja je u prvih devet mjeseci ove godine poslovao pozitivno sa profitom od 3,33 miliona eura, pokazuje finansijski izvještaj ove kompanije za prva tri kvartala. Iako je ova kćerka kompanija Elektroprivrede (EPCG) na kraju septembra u plusu, ona je ostvarila 52,26 odsto slabiji rezultat, odnosno 3,65 miliona manju dobit nego u istom periodu prethodne godine kada je kompanija ostvarila profit od 6,99 miliona eura.
– Za prvih devet mjeseci 2024. godine ostvarena je dobit u iznosu od 3,33 miliona eura, što je za 295.098 eura manje od plana, a rezultat je manje ostvarenih prihoda. U odnosu na isti period prethodne godine ostvareni prihodi su manji za 4,87 miliona eura, dok su rashodi manji za 1,21 milion eura, pa je ostvarena dobit manja za 3,65 miliona eura – piše u izvještaju.
Prodaja
U izvještaju se navodi da se u zavisnosti od trenda na tržištu, prodavao ugalj za široku potrošnju, a prodaja je ostala na približno istom nivou kao u istom periodu prethodne godine. – Međutim, zbog prolongiranog roka godišnjeg remonta Termoelektrane (TE) Pljevlja isporuka uglja za TE nije se odvijala planiranom dinamikom. Tako je isporuka uglja za potrebe TE iznosila 946.354,18 tona i realizovana je u obimu 8,1 odsto manje od plana (1.030.000 tona), a 18,2 odsto ili 210.492,89 tona manje nego u istom periodu prethodne godine. Međutim, isporučeni ugalj je bio boljeg prosječnog kvaliteta (10.114 kJ/kg) što je za 8,7 odsto bolje u odnosu na ugovoreni kvalitet od 9.300 kJ/kg, a za 4,9 odsto iznad prosječnog kvaliteta u poređenju sa posmatranim periodom prethodne godine (9.646 kJ/kg) – precizira se u izvještaju.
Dodaje se da je u prvih devet mjeseci 2024. godine proizvedeno ukupno 1.083.473,72 tona uglja što je za 14,6 odsto manje od planiranih 1.268.000 tona, a za 216.761,47 tona ili za 16,7 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine.
Izazovi
U finansijskom izvještaju se kaže da poslovni ambijent u kome se odvijao treći kvatral i dalje oblikuju izazovi sa kojima se Rudnik uglja susreće. – Izazovi se mogu okarakterisati i po težini i po važnosti, kao najznačajniji i najizazovniji u istoriji poslovanja Rudnika uglja. Naime, produženi rok godišnjeg remotna TE Pljevlja u 2024. godini, nelikvidnost zbog ekološke rekonstrukcije TE u 2025. godini, obaveze prema Opštini Pljevlja po tužbi, kao i finansijska sredstva koja je potrebno obezbijediti za izmještanje korita rijeke Ćehotine, što sve skupa odslikava napor koji je potrebno uložiti kako se ne bi doveo u pitanje dalji rada Rudnika uglja – piše u izvještaju.
Dodaje se da je u tom cilju, za projekat hitnih intervencija Vlada donijela odluku o proglašenju javnog interesa za projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine.
– Takođe, učinjen je maksimalni napor da se i u ovom periodu iskoriste povoljni vremenski uslovi, tako da je i pored zastoja bagera većih kapaciteta i kvarova na transportnoj mehanizaciji, i uz angažovanje mehanizacije na radovima u okviru izmještanja korita rijeke Ćehotine uz dobru poslovnu politiku i maksimalno angažovanje zaposlenih, nastavljeno sa ostvarivanjem zadovoljavajućih mjesečnih rezultata na eksploataciji otkrivke.
Izvršni direktor Rudnika uglja od aprila ove godine je Nemanja Laković, a do 5. aprila direktor pljevaljske kompanije je bio Mihailo Potpara, koji se pet mjeseci nalazio na toj funkciji.
Pročitajte još