U Pljevljima su na Mjernoj stanici već nekoliko dana registrovane povremeno visoke satne koncentracije Sumpor dioksida i azot dioksida. Smog se u gradu vidi golim okom uz neprijatni miris koji je najviše posledica sagorjevanja uglja iz TE Pljevla i mnogobrojnih individualnih ložišta. Kada sagorevaju fosilna goriva, oslobađaju se sumpor, azot i vodonik koji sa kiseonikom stvaraju jedinjenja poznata kao oksidi.
Posebno su u toku današnjeg dana u poslepodnevnim časovima na mjernoj stanici u gradu registrovane veoma visoke koncentracije sumpor dioksida. Najveće koncentracije su zabilježene u 17 časova i iznosile su 300,1 mikro grama po metru kubnom.
U isto vrijeme radi poređenja na mjernoj stanici u Nikšiću izmjerene su koncentracije Sumpor dioksida od 1,7 mg/m3 što jasno pokazuje veoma lošu ekološku situaciju u kojoj žive građani Pljevalja u odnosu na pojedine druge gradove na sjeveru države.
Sa mjerne stanice u Pljevljima moguće je u realnom vremenu pratiti samo podatke za Sumpor dioksid i Azot dioksid, jer već više od godinu dana nema podataka za izuzetno štetne za zdravlje ljudi, PM čestice.
Najveća koncentracija SO2 javlja se u gradskim sredinama i velikim industrijskim centrima. Sumpor dioksid se prema sluzokoži očiju i sluzokoži respiratornog sistema ponaša kao jak iritant, a u ljudski organizam se unosi disanjem. Udisanjem malih koncentracija SO2 (0,02 mg/l) nadražuju se respiratorni putevi, najčešće gornji, dok kod asmatičara može da se smanji funkcija pluća. Udisanjem većih koncentracija (od 0,1 mg/l) javljaju se ozbiljnija zapaljenja sluzokože disajnih organa i odvajanje površinskog sloja epitela. U reakciji sa drugim jedinjenjima u vazduhu stvaraju se sitne sulfatne čestice koje dospijevaju u pluća i tamo se nagomilavaju oštećujući membrane alveola čime se smanjuje kapacitet pluća, prodiru u krvotok i u limfni sistem, a u nekim slučajevima mogu dovesti i do smrti. Naučno je dokazano da se organizam nakon dužeg vremena izlaganja povišenim koncentracijama SO2 navikne na njega, pa čovek ne oseća nikakve smetnje, ali trajne posledice ostaju.
Od strane Agencije za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore još 24. novembra prošle godine je dato saopštenje:
U toku su aktivnosti u skladu sa ugovorenim uslugama godišnjeg servisa i kalibracije mjernih uređaja za praćenje kvaliteta vazduha.
Analizatori koji su predmet servisa su demontirani sa mjernih lokacija i u toku je servis i zamjena rezervnih djelova. Nakon obavljenog servisa, instrumenti će biti poslati u akreditovanu i ovlašćenu laboratoriju – EKONERG DOO Zagreb, gdje će se izvršiti kalibracija/etaloniranje analizatora, nakon čega se biti vraćeni u mjerne stanice, biće provjerena ispravnost i preciznost mjernih uređaja i nastavljen monitoring zagađujućih materija u vazduhu.
Imajući u vidu sve navedene aktivnosti, ponovno uspostavljanje mjerenja za analizatore (spisak analizatora je u tabeli) se očekuje sredinom decembra tekuće godine.
Ono što je činjenica i pored mnogih obećanja iz nadležne Agencije na Mjernoj stanici u Gagovića imanju još nema podataka u realnom vremenu za PM čestice.
Pročitajte još