Foto: PV Informer-
Dušan Janjušević u objavi na svom Fb profilu komentarisao je nacrt Nacionalnog Energetskog i Klimatskog plana, koji podrazumjeva zatvaranje TE Pljevlja 2041 godine.
Na osnovu iskustava zemalja iz okruženja, kao i ne malog broja zemalja članica EU, godina koju su planirali kao izlaznu godinu iz uglja, gotovo uvijek je morala biti smanjena nakon preporuka EEZ. Kada je u pitanju Crna Gora, takav scenario ni u kom slučaju ne bi smjeli prihvatiti ako imamo u vidu procenat ućešća naše države u globalnim emisijama, kao i vrijeme potrebno za izgradnju novih energetskih kapaciteta, prenosne i distributivne mreže i drugih segmenata, neophodnih kako bi nadomjestili ili uvećali nedostajuće količine električne energije – smatra Janjušević.
Kada je ,,pravedna tranzicija,, u pitanju, Janjušević navodi da je više puta isticao da su Pljevlja jedini grad na svijetu gdje pravedna tranzicija zaista može biti pravedna.
Cementna industrija, kao i svi drugi proizvodi na bazi cementa; fabrika betona, betonskih elemenata, raznih ljepkova, disperzija i poludisperzija, dobijeni od sirovina vrhunskog kvaliteta.
Fabrika opekarskih proizvoda; cigla, crijep, moderan blok sa slojem termoizolacije, stiropor,… takođe vrhinskog kvaliteta.
Fabrika gipsanih ploča, gipsane galanterije,takođe vrhunskog kvaliteta.
Osnivanje Građevinsko-Tehnološkog fakulteta, kao i novih obrazovnih profila u SSŠ iz oblasti Građevinarstva i Hemijske tehnologije, obezbedili bi kvalitetne kadrove za nove proizvodne procese.
Diverzifikacija djelatnosti Rudnika uglja koja je najavljena uz usmjerenje ka niskogradnji.
Sve ovo, predstavlja jasnu viziju razvoja opštine Pljevlja nakon izlaska iz uglja, koja se može implementirati u sva strateška dokumenta koja se tiču ove oblasti. Infrastrukturni projekti koji su najavljeni od strane Vlade, kao i činjenica da sve navedeno uvozimo, jasno trasiraju pravac razvoja opštine Pljevlja – tvrdi Janjušević.
Pročitajte još