U pljevaljskim marketima i manjim trgovinskim objektima značajno porasle cijene životnih namirnica

    3 godine pre 2105 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Građani Pljevalja koji su protekih dana posjetili markete u gradu i manje trgovinske objekte bili su neprijatno iznenađeni zbog velikog broja poskupljenja životnih namirnica. Nove cijene su u većini marketa i manjih trgovinskih objekata za hljeb i razne vrste peciva, brašno, kvasac, ulje, šećer, mlijeko i mlječne proizvode, kafu, meso,neke vrste voća i povrća i još mnogo toga što spada u osnovne životne potrebe građana. Za razliku od prehrambenih proizvoda nije primjećeno znatno povećanje cijena hemijskih proizvoda.

Zavisno od vrste hljeba i toga da li je hljeb od 500 grama kupljen u privatnim pekarama ili marketima cijene hljeba se kreću od 0.50 do 0.75 centi.

Cijena brašna tip 500 od 25kg se kreće od 11 do 12 eura, a tip 400 od 13 do 14 eura. U većini marketa značajno su povećane cijene brašna od jednog kilograma, iako ponegdje ima još zaliha brašna po starim cijenama. Tako se cijena kilograma brašna od jednog kilograma kreće od 0.65 pa do 0.85 centi. Kvasac od pola kg za hljeb je sa 3,59 eura dostigao cijenu od skoro 6 eura.

Značajno je poskupio i sitni šećer od jednog kilograma, pa je u pojedinim marketima cijena između 0.80 i 0.90 centi po kilogramu, iako se ponegdje još može naći sitni šećer po 0.65 centi po kilogramu.

Iako su građani navikli na poskupljenja jestivog ulja, nastavljeno je povećanje cijena ulja, zavisno od prozvođača,pa se ulje prodaje po cijenama od 1.59-2,10 eura.

Kafa je takođe poskupljela, pa se kafa od 200 grama, zavisno od proizvođača i trgovinskog objekta, prodaje od 1.99-2.19 eura,iako ima još ponegdje prodaje kafe po akcijskim cijenama.

Poskupilo je značajno i pasterizovano mlijeko od 1 litra,koje se prodaje po cijeni od 0.90-1.25 eura.

Poskupili su i mlječni proizvodi .Nova cijena jogurta od litra je 1 – 1.10 eura, a veće pavlake do 2.15 eura. Pljevaljski sir se u velikom broju prodajnih objekata za kilogram prodaje po cijeni od 4.5-5 eura.

Značajno su povećane i cijene mesa posebno kod privatnih mesara, dok je cijena mesa u marketima nešto povoljnija, zavisno od toga da li je meso domaćih proizvođača ili je iz uvoza. Povećane su i cijene stoke žive vage.

Uz stalna povećanja goriva, mesa, raznih priloga, povrća, povećane su i cijene usluga u ćevabdžinicama i restoranima. Povećane su i cijene drvenog uglja i drva za grijanje domaćinstava.

Rast cijena osnovnih životnih namirnica posebno negativno utiče na građane Pljevalja u stanju socijalne potrebe i penzionere sa najnižim primanjima.

Ako Vlada Crne Gore ubrzo ne preduzme mjere kojima će ograničiti cijene osnovnih životnih namirnica, vrlo brzo će doći u pitanje uspješno sprovođenje vladinog programa „Evropa sad“, jer je očigledno da će se divljanje cijena nastaviti.