U okviru projekta CEDEM-a, RTV Pljevlja i Green Homa o zaštiti životne sredine održan sastanak sa novinarima iz Pljevalja

    5 godina pre 755 pregleda Izvor: PV Informer

Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), u saradnji sa RTV Pljevlja i Ekološkom organizacijom Green Home, započeo je sa sprovođenjem projekta Medijski centar za izvještavanje o životnoj sredini – NORTHDvogodišnji projekat se realizuje uz finansijsku podršku Evropske komisije kroz program Profesionalizacija medija u Crnoj Gori.

U okviru realizacije projekta danas je u Pljevljima prof.Miloš Bešić iz Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) sa saradnicima razgovarao sa predstavnicima medija iz Pljevalja u okviru realizacije projekta Medijski centar za izvještavanje o životnoj sredini – NORTH.

Nezavisno od današnje grupne diskusije CEDEM je imao istraživanje koje je rađeno sa svim građanima Crne Gore gdje su iskazana određena stanovišta kad je riječ o zaštiti životne sredine,izvještaj je napravljen i uskoro će biti javan i prezentovan o tome šta građani misle o zaštiti životne sredine,sa posebnim osvrtom na građane Pljevalja i sjevernih opština.

Pored toga danas je u okviru projekta obavljena i grupna diskusija sa predstavnicima medija sa područja opštine Pljevlja.Problemi oko ekologije su manje više poznati, pa je akcenat grupne diskusije stavljen na pitanje šta to mediji mogu da urade da bi doprinijeli rješenju ove problematike.

U okviru grupne diskusije novinari su ukazali na doprinos koji ulažu njihove redakcije da bi javnost bila što bolje informisana o stanju životne sredine i zdravlja ljudi.Novinari su ukazali i na mnoge probleme kad je u pitanju odnos lokalne uprave i državnih organa oko rješavanja ekoloških problema,nedostatak novinarskog kadra i nedovoljna materijalna izdvajanja za rad novinara i bavljenje posebnim temama.

Projekat se sprovodi u periodu kada se od Crne Gore očekuje da intenzivira napore na usklađivanju i sproveđenju legislative u oblasti zaštiti životne sredine, posebno upravaljanja otpadom, kvalitetom voda i klimatskih promjena, kako je istaknuto u Izvještaju Evropske komisije za Crnu Goru za 2019. godinu u poglavlju 27 s jedne strane, i poboljšanje medijskih sloboda, kako je istaknuto u Akcionim planom za poglavlje 23 koji je u središtu pregovaračkog procesa, s druge strane.

S tim u vezi, opšti cilj projekta usmjeren je na jačanje participativne demokratije i proces EU integracije Crne Gore osnaživanjem i podsticanjem profesionalizma i istraživačkog novinarstva u oblasti zaštite životne sredine i pregovaračkog poglavlja 27.

Specifični ciljevi projekta se odnose na izgradnju kapaciteta novinara na sjeveru Crne Gore i ulaganje napora za izvještavanje o ključnim ekološkim temama na profesionalan i etički način, korišćenjem slobodnog pristupa IT alatima i bazama podataka, te saradnjom sa civilnim sektorom u ovoj oblasti.

Projekat je primarno usmjeren na novinare RTV Pljevlja, te studente novinarstva Fakulteta političkih nauka, free-lance novinare i organizacije civilnog društva sa sjevera Crne Gore.

Aktivnosti su podijeljene u tri klastera koje će doprinijeti:

  1. Unaprjeđivanju znanja i usvajanju novih vještina novinara i predstavnika civilnog društva za istraživačko novinarstvo i izvještavanje o životnoj sredini, korišćenjem novih alata kroz mentorstvo i obuke;
  2. Podsticanju istraživačkog novinarstva i izvještavanju o transparentnosti i pravu na informisanje o životnoj sredini koja utiču na socijalna i ekonomska pitanja građana;
  3. Podizanje svijesti i interakciju među novinarima, organizacija civilnog društva i građana.