U Italiji odobren prvi slučaj potpomognutog samoubistva

    3 godine pre 654 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Mario, pseudonim, „konačno je dobio mišljenje Etičkog komiteta, koji je, nakon što je tim ljekara specijalista provjerio njegovo stanje (…), potvrdio da ispunjava kriterijume za legalan pristup asistiranom samoubistvu”, navodi se u saopštenju Udruženja, koje se zalaže za legalizaciju samoubistva uz pomoć u Italiji.

Koja je razlika između eutanazije i potpomognutog ubistva?

Eutanazija se odnosi na slučaj u kojem se preduzimaju aktivni koraci za okončanje nečijeg života, ali kobni čin izvrši neko drugi, najčešće ljekar.

Potpomognuto samoubistvo je kada neko sebi oduzme život, ali mu neko drugi pomogne. Umjesto da to radi ljekar, osoba to radi sama. Asistirano umiranje može se odnositi na eutanaziju ili asistirano samoubistvo.

Novi Zeland je posljednja u nizu država u kojima je eutanazija postala legalna.

Ustavni sud uveo izuzetak u zakon

Italijanski zakon trenutno kažnjava pomaganje u samoubistvu kaznom od pet do 12 godina zatvora, ali je Ustavni sud 2019. godine uveo izuzetak za „pacijente koji se drže u životu drogom (…) i boluju od teške bolesti koja izaziva tjelesnu i duševne patnje koje se smatraju nepodnošljivim i koje su potpuno sposobne da donose slobodne i svjesne odluke“.

Mario (43) je vozač kamiona koji je prije deset godina postao tetraplegičar nakon saobraćajne nesreće u kojoj mu je slomljena kičma.

Način i vrijeme asistiranoga samoubistva tek treba da se utvrdi

On je više puta tražio od zdravstvenih vlasti u pokrajini Marke (u centru zemlje), u kojoj živi, dozvolu za potpomognuto samoubistvo, što mu je odbijeno sve dok se pravni tim Udruženja LuKa Koscioni nije uključio u slučaj.

Laknulo mi je, više ne osjećam tenziju koja se gomilala svih ovih godina”, reagovao je Mario, prenosi Udruženje.

Način i vrijeme potpomognutog samoubistva tek treba da se utvrdi.

Referendum najavljen za 2022?

Odluka Ustavnog suda iz 2019. godine potresla je Italiju, zemlju sa jakom katoličkom tradicijom, u kojoj je ugled crkve veoma visok.

Ali sud je ostavio pravni vakuum proglasivši nezakonitim samo član krivičnog zakona koji kažnjava osobe umiješane u asistirano samoubistvo, navodeći uslove koji moraju biti ispunjeni da bi bili zakoniti.

Međutim, zakonodavac još nije donio poseban zakon u koji bi ova odluka bila uvrštena, pa je Udruženje Luka Kocioni organizovalo peticiju za raspisivanje referenduma o zakonu o eutanaziji u Italiji, na kojoj je prikupljeno više od 750.000 potpisa.

Referendum, za koji je potrebno najmanje 500.000 potpisa, treba da izmijeni zakon koji zabranjuje samoubistvo uz pomoć. Referendum bi mogao biti održan već 2022. godine.