U Evroligu mogu samo oni sa dubokim džepom

    6 dana pre 93 pregleda Izvor: pobjeda.me

Primakao se kraj ligaškog dijela Evrolige, timovi se u preostala dva kola bore za mjesto u plej-ofu i plej-inu, a već se spekuliše kakav bi mogao da bude format najjačeg evropskog klupskog takmičenja u narednim godinama, odnosno koji bi timovi mogli da zaigraju, ne računajući one sa A licencama (suvlasnici lige).

Iz Evrolige još nema zvaničnih potvrda i informacija, ali je lavinu komentara u košarkaškim krugovima pokrenula izjava prvog čovjeka Virtusa (naš Duško Ivanović je dobio novi ugovor, pa će i naredne sezone voditi italijanski tim) Masima Zanetija da bi Dubai naredne sezone trebalo da igra u elitnom takmičenju, te da je bolonjski velikan dobio istu ponudu kao Partizan i Crvena zvezda za ostanak u Evroligi – pet miliona eura za trogodišnji „vajld kard“, koliko, prema pisanju Sportkluba, treba da plate pomenuti klubovi. To, svakako, nije nikakav problem za bogati Dubai, koji je od ove sezone član ABA lige, i koji, navodno, želi petogodišnji ugovor.

Ulaskom Dubaija, elitno evropsko takmičenje bi imalo veliku finansijsku korist, a klub ne bi sam snosio velike troškove već bi bili pokriveni u dogovoru sa jakim sponzorima koji stoje iza ekipe iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Podsjećanja radi, finalni turnir Evrolige će se ove sezone igrati u Abu Dabiju, koji takođe planira formiranje košarkaškog kluba.

Pet miliona za tri godine

Srpski mediji pišu da je Evroliga, navodno, spremna da prihvati srpske „vječite rivale“, ali pod uslovom da plate višemilionsku „članarinu“ (po sezoni), bez udjela u vlasništvu takmičenja, samim tim i bez opcije prihodovanja (dijela) od TV prava, kao i od marketinga. Ostaje da se vidi da li će Zvezda i Partizan pristati na takvu ponudu, odnosno da li će konstantno puna „Beogradska arena“ biti jedan od glavnih aduta srpskih klubova za obaranje cijene „specijalne pozivnice“. Podsjećanja radi, Partizan i Zvezda su platili po milion eura da bi ove sezone igrali Evroligu, a do ove sezone je cijena „ulaznice“ u Evroligu bila dvostruko manja – 500.000 eura. Predsjednik Partizana Ostoja Mijailović je nedavno za Kurir govorio o nelogičnosti da se „beogradskim klubovima daje ugovor bez ikakve kompenzacije, pošto su u pitanju dva najgledanija kluba u Evropi“. Istakao je koliko takva ponuda ne bi bila fer, a jedini način da se nešto promijeni leži u volji suvlasnika Evrolige.

– Evroliga nas želi, i to na duži period. Ko ne bi želio ovakvu Zvezdu, ovakvu publiku i spektakl koji prave naši navijači? Vidite i sami, svaki drugi video-klip na kome se zasniva marketing Evrolige na društvenim mrežama je iz Arene s našim navijačima. Nadam se da će i oni dobro da razmisle što im srpska košarka donosi – kazao je za Sportal Željko Drčelić, predsjednik Crvene zvezde.

Basketnjuz: Cijena nije fiksna

Urednik specijalizovanog košarkaškog portala „BasketNews“ (Basketnjuz) Donatas Urbonas objavio je svoja saznanja. Prije svega, važno je znati da distribuciju novca od televizijskih prava određuje 13 suvlasnika i svako uvećanje u vlasničkoj strukturi posljedično bi smanjilo iznos koji bi svaki akcionar (klub) pojedinačno dobio. Izvori bliski pomenutom sajtu kažu da je minimalni iznos novca koji suvlasnici dobijaju, nevezano za novac od nagrada, oko 1.500.000 eura, a najviše nekoliko miliona po sezoni. Tačan iznos novca zavisi od vrijednosti ugovora i šireg marketinškog uticaja koji klubovi imaju kroz sponzorske ugovore.

Iz ugla Evrolige, trogodišnji ugovor daje klubu određenu finansijsku sigurnost (bar do 2028), i to olakšava bitisanje na tržištu i pravljenje strategija na nešto duži vremenski period. Ali, ta trogodišnja licenca mora da se plati. Basketnjuz tvrdi da suma nije fiksna i podložna je korekcijama.

Naime, Evroliga može da pregovara o cijeni, a klubovi koji žele da apliciraju za trogodišnju licencu mogu i sami da dostave ponudu, baziranu na trenutnim finansijskim mogućnostima, tržištu, sponzorskom potencijalu… Takva fleksibilnost ostavlja mogućnost da licenca bude plaćena manje od pet miliona, zavisno od ishoda pregovora sa suvlasnicima Evrolige.

Basketnjuz piše da je Evroliga već odobrila proces ponuda, a da klubovi poput Pariza i Albe ne bi mogli da plate punu cijenu i da bi radije pregovarali o nižoj. Onog trenutka kad se prikupe sve ponude, suvlasnici analiziraju svaku ponaosob i odlučuju.

Posebno je naglašeno da priliku da kupe trogodišnju licencu nijesu dobili samo Partizan, Zvezda i Virtus, već i Monako, Pariz, Alba, Valensija, Hapoel Tel Aviv, Hapoel Jerusalim i Dubai. S druge strane, i svaki klub koji se interesuje za Evroligu, može da dostavi svoju ponudu.

Najidealnije rješenje za sljedeću sezonu bilo bi da se Evroliga proširi na 20 klubova (12 suvlasnika, CSKA je i dalje pod suspenzijom), sedam klubova sa višegodišnjim licencama, plus osvajač Evrokupa. Postoji i opcija proširenja lige na 24 tima, podjele na dvije konferencije, povratak ruskih klubova u takmičenje…

Titula u ABA ligi više nije presudna

Informacije o učesnicima u Evroligi narednih godina jasno ukazuju da Budućnost Voli i Cedevita Olimpija mogu ponovo da računaju samo na mjesto u ABA ligi. To ne bi promijenilo ni eventualno osvajanje trofeja u regionalnoj ligi. A Budućnost je u igri za prvo mjesto u ligaškom dijelu.

Kao osvajač ABA lige 2018. godine, Budućnost je dobila priliku da nastupi u Evroligi u sezoni 2018/19, u kojoj je upisala šest pobjeda u 30 kola i zauzela pretposljednje mjestu u konkurenciji 16 timova. Tada su, međutim, okolnosti bile drugačije, jer Partizan i Crvena zvezda nijesu imali ni približno velike budžete kao danas (oko 25 miliona), niti su imali punu „Beogradsku arenu“ u svakom meču, što je danas od značaja za Evroligu. Tada je titula u ABA ligi bila „karta“ za Evroligu, a posljednjih godina to, međutim, više nije slučaj. Bez adekvatne podrške grada i države, Budućnost u ovom trenutku nema finansijskih, niti organizacionih mogućnosti da postane dio ovakve evroligaške elite.