Proteklih nekoliko dana u Domu zdravlja i jedinici Hitne medicinske pomoći Pljevlja povećan je broj građana koji se javljaju zbog akutnih respiratornih infekcija, najčešće akutnog rinitisa, koji podrazumjeva akutno zapaljenje nosnog dijela ždrela i drugih virusnih infekcija. Ovo oboljenje izazivaju virusi i ono je najčešće kada govorimo o respiratornim infekcijama. Pacijenti se najčešće žale na zapušenost (sinusa, pluća, nosa), curenje iz nosa, kašalj, bolno grlo, umor, iscrpljenost, malaksalost. Takođe je povećan broj pacijenata koji se javljaju zbog zdravstvenih problema vezanih za stomačni virus.
Prema riječima Dr Jelene Đačić iz jedinice Hitne medicinske pomoći Pljevlja, kad se govori o stomačnom virusu neobično je da se stomačni virus pojavio u većoj mjeri u zimskom periodu, jer se povećan broj pacijenata javlja obično tokom ljeta u vrijeme godišnjih odmora. Povećan je i broj građana koji se javljaju zbog akutnih respiratornih infekcija. Ljekari obično prepisuju antipiretike/analgetike, lijekove za spuštanje povišene temperature i protiv bolova, kao i lijekove ili preparate za ublažavanje kašlja i olakšavanje iskašljavanja. Potrebno je unositi što više tečnosti, čajeva, vitamina C.
Stomačni virus, ili stomačni grip – gastroenteritis javlja se u gastrointestinalnom traktu i može da obuhvata cijeli sistem za varenje od želuca do crijeva. Gastrointestinalno tkivo je pod virusnom upalom i zbog toga nije u stanju da apsorbuje vodu i hranjive materije iz hrane koju unosimo, višak vode i upala dovodi do pojave dijareje, grčeva i bolova. Manjak apetita, mučnina i povraćanje, gađenje, nadutost u predjelu želuca i bolovi su simptomi koji se javljaju u želucu usled infekcije stomačnim virusom. Potrebno je piti tečnosti u manjim količinama i jesti dijetalnu hranu (konzumiranje prepečenog hljeba, kuvane jabuke i kuvanog pirinča zato što ove namirnice učvršćuju stolicu i zaustavljaju dijareju). Kod većine ljudi virus traje od 24 do 72 sata mada može da se zadrži u organizmu i do sedam dana.
Prema informacijama koje je redakcija portala dobila od Svetlane Terzić, glavne sestre u Domu zdravlja Pljevlja, takođe je povećan broj pregleda zbog respiratornih infekcija organa za disanje, kako kod djece većinom predškolskog uzrasta, a tako i kod velikog broja mlađe populacije koja je boravila u vrijeme praznika na mjestima gdje se okupljao veliki broj građana. Povećan je i broj pregleda kod odraslih pacijenata koji ukazuju na simptome gripa, pretežno se radilo o nevakcinisanim pacijentima mlađe životne dobi. Manji broj pacijenata se javljao zbog stomačnog gripa.
Ono što zabrinjava je činjenica da epidemija varičele kod djece ne pokazuje znake smirivanja. Svakodnevno se javljaju novi slučajevi kod predškolske i školske djece, a čak i kod beba.
Prema informacijama iz Instituta za javno zdravlje, varičela (u narodu često poznata pod imenom ovčije boginje ili vodene kozice) je akutno, generalizovano virusno oboljenje koje počinje iznenada sa povišenom tjelesnom temperaturom i razvojem ospe po koži. To je jedno od najzaraznijih oboljenja posebno u ranim fazama erupcije, kako zbog načina širenja tako i karakteristika virusa koji je izaziva (varičela zoster virus – VZV).
Za varičeloznu ospu je karakteristično da izbija postepeno i u talasima te da se karakteristike ospe postepeno mijenjaju: na početku i u trajanju od nekoliko sati ospa je makulopapulozna (crvene pjege po koži koje su u ravni sa kožom) da bi postepeno promjene postale ispunjene bistrom pa mutnom tečnošću (stadijum vezikule) i na kraju zadnji stadijum – kada se promjene sasuše.
Varičela se prenosi direktnim kontaktom – vazdušno-kapljičnim putem jer se virus nalazi u sekretu respiratornog trakta oboljelih. Drugi načini širenja obuhvataju direktni kontakt sa oboljelim odnosno sa sadržajem vezikula kao i sa sadržajem vezikula oboljelih od herpes zostera pošto su te kožne promjene kasna komplikacija i posledica infekcije virusom varičele. Indirektan put prenosa je moguć preko predmeta kontaminiranih sadržajem vezikula. Poslednja faza kožnih promjena – tzv. kruste nisu zarazne.
Period od momenta izlaganja virusu do pojave prvih simptoma (inkubacioni period) varira a traje od 2 do 3 sedmice, obično 13 do 17 dana, dok period zaraznosti (kada oboljela osoba može da širi virus u svojoj okolini) pokazuje značajne individualne varijacije i traje najčešće 1 do 2 dana prije pojave ospe pa sve dok se i poslednje promjene na koži ne sasuše – pređu u fazu kruste.
Varičela se javlja bilo kada u toku godine ali je češće obolijevanje u hladnijim mjesecima.
Pročitajte još