Trgovina emisijama na nacionalnom nivou bolja opcija za članice Energetske zajednice od prekograničnog oporezivanja

    4 godine pre 598 pregleda Izvor: balkangreenenergynews.com

Oporezivanje emisija na nacionalnom nivou po ugledu na Sistem za trgovanje emisijama EU (EU ETS) je najbolje rešenje za oporezivanje emisija ugljen-dioksida u Energetskoj zajednici, zaključak je studije o opcijama za oporezivanje emisija CO2.

Ovo rešenje je, takođe, bolje od uvođenja prekogranične takse na emisije CO2 (carbon border adjustment mechanism) koji je predviđen Evropskim zelenim planom i mogao bi da se odnosi na sve proizvode koji u EU dolaze iz zemalja koje nemaju porez na CO2, gde spadaju i zemlje regiona.

Predstavljanje glavnih zaključaka studije o uvođenju oporezivanja CO2 u ugovornim stranama Energetske zajednice, koja će biti završena sledećeg meseca, održano je tokom onlajn konferencije De-Carbon Day, koju je organizovao Sekretarijat Energetske zajednice.

Cena emisija u okviru nacionalnih šema za trgovinu emisijama bi se postepeno usklađivala sa cenom iz EU ETS-a

Za pripremu studije zaduženi su Kantor Management Consultant SA i E3 Modelling.

Od pet razmatranih scenarija, E3 Modeling smatra da je uvođenje nacionalnih šema za trgovinu emisijama, sa postepenim usklađivanjem cene emisija u okviru ovih šema sa cenama u okviru EU ETS-u, najisplativija i društveno najprihvatljivija opcija, saopštio je Sekretarijat.

Integracija tržišta električne energije i gasa je posebno važna u smislu ublažavanja negativnih efekata oprezivanja CO2, ubrzanja ulaganja u obnovljive izvore, izbegavanja efekta zarobljene imovine, održavanja pouzdanosti sistema i ublažavanja cenovnih šokova.

Studija o opcijama za oporezivanje emisija CO2 biće objavljena u novembru

Inače, Crna Gora je izuzetak među članicama Energetske zajednice jer je uvela porez na CO2 u okviru nacionalne šeme koja je slična mehanizmu EU ETS.

Studija će biti objavljena u drugoj polovini novembra i biće podloga za rasprave o Zelenoj agendi za Energetsku zajednicu na predstojećem Ministarskom savetu Energetske zajednice.

Oporezivanje na lokalnom nivou je isplativija opcija

Učesnici onlajn konferencije, takođe, su čuli i detalje o istraživanju sprovedenom u okviru Projekta regulatorne pomoći (RAP) u saradnji sa Regionalnim centrom za istraživanje energetske politike (REKK). U istraživanju se navodi da bi nacionalno oporezivanje emisija CO2 bila isplativija opcija u poređenju sa potencijalnim uvođenjem prekogranične takse.

EU bi ovu taksu mogla da uvede za uvoznu robu na osnovu emisija CO2 koje izaziva njihova prozvodnja. Evropska komisija je u julu pokrenula javnu raspravu o ovom rešenju. Na taj način EU želi da zaštiti svoju privredu koja plaća poreze na CO2 od konkurencije iz zemalja gde ne postoji takva obaveza, ali i da natera te zemlje da smanje emisije ugljen dioksida.

Nacionalni porezi bi bili efikasnije sredstvo za dekarbonizaciju

U istraživanju se zaključuje da bi nacionalni porezi bili efikasnije sredstvo za dekarbonizaciju od prekogranične takse, a takođe bi poboljšali integraciju tržišta i stvorili dodatne javne prihode.

Zajedničko tržište neće biti moguće bez zajedničke cene za emisije CO2

Janez Kopač, direktor Sekretarijata, izjavio je da dugoročno gledano zajedničko tržište neće biti moguće bez zajedničke cene za emisije CO2.

Prema njegovim rečima, usklađivanje politika za određivanje te cene u Energetskoj zajednici sa politikama EU obezbedilo bi jednake uslove u kontekstu regionalne i panevropske integracije tržišta u duhu Ugovora o osnivanju Energetske zajednice.

To usklađivanje se ne može se dogoditi odjednom, ali mora da započne odmah, kako bi se izbeglo da energetska tranzicija bude još skuplja, a jaz između EU i ugovornih strana sve veći, istakao je on.