TRENING ZA LOKALNE ORGANIZACIJE IZ PLJEVALJA O PRAVEDNOJ TRANZICIJI

    8 meseci pre 555 pregleda Izvor: PV Informer

U okviru projekta “Koraci ka pravednoj tranziciji u Pljevljima”, koji realizuje NVO “Eko-tim” u partnerstvu sa NVO “Da zaživi selo” organizovan je trening za predstavnike organizacija civilnog društva iz Pljevalja po pitanju jačanja kapaciteta manje razvijenih organizacija civilnog društva, kako bi aktivnije i efikasnije učestvovale u procesima donošenja odluka u vezi pravedne tranzicije.

Na treningu su predstavljeni: Analiza tranzicionih izazova i rezultati dubinskih intervjua sa zaposlenima u rudarsko-energetskom sektoru u Pljevljima.

Na kraju treninga je prikazan i kratki dokumentarni film “Održiva Pljevlja”, koja govori o predstojećoj tranziciji u Pljevljima i nekim od primjera održivih pravaca ekonomije koji bi mogli da se razvijaju u opštini Pljevlja, kao što su: inovativni projekti bazirani na upotrebi nus produkata višedecenijskog rudarenja, IT inovativne tehnologije i proizvodnja pljevaljskog sira – tradicionalna ekonomija koja je postojala i prije sektora uglja u Pljevljima.

Region uglja, koji se predominantno prostire na teritoriji opštine Pljevlja, u fokusu je pravedne tranzicije u Crnoj Gori. Razvoj pljevaljske lokalne zajednice se već decenijama zasniva na lancu vrijednosti uglja, koju čini Rudnik uglja i Termoelektrana, uz još 55 direktno ili indirektno povezanih kompanija, od kojih 14 posluje u Pljevljima. Trećina ukupnog broja zaposlenih Pljevljaka i Pljevljakinja radi u Rudniku uglja i Termoelektrani. Za više od pola njih, ta zarada je istovremeno i jedini izvor prihoda njihovih domaćinstava. Ovo je dovoljno da razumijemo koliko je proces složen i koliko je važno o svim njegovim fazama detaljno informisati građane i građanke, kako bi pravednu tranziciju razumjeli kao perspektivu, a ne kao razlog za strah zbog neizvjesne budućnosti. Ukoliko odmah ne počnemo da ulažemo u postepeno smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva, jednog dana ćemo platiti višu cijenu poboljšanja kvaliteta života u Pljevljima – ne samo da ćemo odgoditi zelene investicije, već ćemo platiti i trošak nepreduzimanja akcije i saniranja neizbježne štete.

Sprovođenje treninga, omogućeno je kroz projekat „Koraci ka pravednoj tranziciji u Pljevljima“, koji je podržan kroz program „Podržani=Osnaženi”, u okviru grant šeme „Javno zastupanje“ koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica” iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.