Traže da se nadgleda protok vode u rijekama gdje su mini hidroelektrane

    5 godina pre 623 pregleda Izvor: pobjeda.me

Nevladina organizacija Eko-tim je  uputila Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja inicijativu za donošenje podzakonskog akta u vezi sa uspostavljanjem i vršenjem stalnog nadzora ekološki prihvatljivog protoka nizvodno od akumulacije ili vodozahvata na rijekama gdje su izgrađene mini hidrolektrane.

Sem Eko-tima inicijativu su otpisali i WWF Adria, NVO Ozon, Koalicija za održivi razvoj (KOR), Parkovi Dinarida, NVO CZIP, te NVO MANS.

Kako navode u saopštenju, u prethodnom periodu, nacionalne ekološke organizacije su obilaskom rijeka na kojima su izgrađene male hidroelektrane, prema njihovim tvrdnjama , zatekle suva korita što, kako kažu, navodi na sumnju da vlasnici MHE ne primjenjuju zakonske odredbe o ekološki prihvatljivom protoku (najmanja količini vode koja je potrebna da teče za obezbjeđenje očuvanja prirodne ravnoteže i vodenih ekosistema).

– U ovakvim uslovima nije moguće očekivati preživljavanje biljnih i životinjskih vrsta, a sama rijeka u potpunosti gubi svoju ambijentalnu i ekosistemsku vrijednost te ugrožava opstanak lokalnih zajednica. Ovo je jedan od uzroka koji dovodi do sukoba sa lokalnim stanovništvom koje je nezadovoljno što su u rijeke ugrađene cijevi kojima se voda odvodi do elektrana, a riječna korita ostaju suva. To značajno ograničava i njihove mogućnosti da zadovoljavaju neke od najvažnijih životnih potreba, poput pristupa pitkoj vodi – navode iz NVO Eko-tim.

Oni podsjećaju da je Zakonom o vodama propisano sprovođenje procjene ekološki prihvatljivog protoka kao i to da je korisnik voda dužan da vrši stalno praćenje i da te podatke dostavlja nadležnim organima.Oni smatraju da je sprovođenje postojećeg zakona u tom dijelu utvrđeno  nedostatnim. Prema njihovom mišljenju, od posebne važnosti je da se, kako kažu, bliže definišu obaveze za uspostavljanje i vršenje stalnog praćenja ekološki prihvatljivog protoka za zahvatanje površinskih voda kroz izradu i donošenje podzakonskog akta.

– Ekološki prihvatljivi protok je jedna od najvažnijih mjera ublažavanja uticaja brana na nizvodne ekosisteme tako što se ostavlja dovoljno vode da život u rijeci i oko nje dalje funkcioniše, pružajući značajne vrijednosti prirodi i ljudima. Ekološki prihvatljivi protok je presudan ne samo za živi svijet već i za sve korisnike voda nizvodno – ističu iz WWF Adrije.

Grupa NVO-a koja je podnijela inicijativu očekuje da će naići na odobravanje Ministarstva poljoprivrede i ruralog razvoja, te da će Ministarstvo prepoznati važnost očuvanja rijeka u Crnoj Gori, koje kako podsjećaju, predstavljaju krvotok Crne Gore i osnova su za obezbjeđivanje najvažnijih životnih potreba i dobrobiti lokalnog stanovništva.