Trampov udar baca Epl, Adidas i Najk u očaj, automobili se kupuju u “posljednji čas”: Ovo su brendovi koji će najviše poskupjeti

    6 dana pre 157 pregleda Izvor: bankar.me

Posljedice uvođenja carina, koje je u srijedu iznio predsjednik SAD Donald Tramp, indirektno će osjetiti gotovo svi građani svijeta, uključujući i same Amerikance – prema nezvaničnim procjenama analitičara, godišnji troškovi domaćinstava u SAD će porasti između 3.100 i 4.500 eura, a neki vjeruju i da će realno povećanje biti oko 10 eura po osobi.

Ipak, neki od najvećih gubitnika kada su u pitanju posljedice tarifa koje je najavio Donald Tramp su američke tehnološke kompanije. Lanci snabdijevanja većine njih su duboko povezani sa azijskim zemljama jer se tamo proizvode dijelovi za njihove uređaje, piše “Fajnenšel tajms”.

Kina se suočava sa carinom od 34 odsto (povrh carine od 20 odsto koju je Tramp već uveo), Tajvan se suočava sa carinom od 32 odsto, ali su poluprovodnici trenutno izuzeti od carina jer su kritični izvozni proizvodi. Vijetnam i Indija, važni Apple proizvodni centri, suočavaju se sa recipročnim carinama od 46 odsto, odnosno 26 odsto. Osim toga, iz fabrike kineskog proizvođača Fokskon svake godine izlaze milioni ajfona.

Zbog svega ovoga, vrijednost akcija Apple-a je pala za sedam odsto, Amazona za šest odsto, a indeks Nasdaq za više od pet odsto jer se oslanjaju na Taiwan Semiconductor Manufacturing Company za proizvodnju svojih vrhunskih čipova vještačke inteligencije. Nakon Trampove najave o uvođenju carina, pala je i vrijednost akcija američkih trgovaca – Walmarta za sedam odsto i Targeta za pet odsto.

Šta je sa modnim brendovima

Mnogi modni brendovi su, nakon carina koje su SAD uvele Kini tokom Trampovog prvog mandata, odlučili da presele svoje poslovanje u Vijetnam, ali će nova, veoma visoka carina od 46 odsto na robu iz te zemlje sada uveliko uticati na njihovo poslovanje. Adidas AG i Puma SE u četvrtak ujutru su oslabili čak 11 odsto na berzi u Frankfurtu, što je nastavak trenda koji se sinoć desio sa Nike-om na njujorškoj berzi (-5 odsto).

Proizvođači patika kao što su Adidas, Puma i Nike povećali su svoje oslanjanje na fabrike u Vijetnamu i Indoneziji. Danas se skoro polovina svih Nike patika i 39 odsto Adidas patika proizvodi u Vijetnamu, prema regulatornim podnescima. Vijetnam je najveći dobavljač obuće za obje kompanije, a proizvodnja obuće u toj zemlji ostvaruje više od 20 milijardi dolara ukupnog godišnjeg prihoda.

Ova zemlja je i jedna od najbrže rastućih ekonomija u Aziji — njen bruto domaći proizvod je prošle godine porastao za 7,1 odsto, premašivši vladine projekcije. Analitičari procjenjuju da bi Adidas i Puma vjerovatno morali da podignu cijene za oko 5 odsto širom svijeta kako bi zadržali trenutni nivo profitabilnosti, piše “Blumberg”.

Shenzhou International Group Holdings, kineski proizvođač odjeće koji proizvodi proizvode za američke brendove (uključujući Nike), zabilježio je u četvrtak pad akcija za čak 18 odsto u Hong Kongu, najveći u više od tri godine. Nike je ranije izjavio da očekuje nagli pad bruto marže u ovom kvartalu, uglavnom zbog američkih carina na proizvode iz Kine i Meksika.

Rast potražnje za vozilima

Očekuje se da će tarife predsjednika Donalda Trampa značajno povećati cijene novih vozila, a indirektno će uticati na cijenu polovnih vozila. “USA Today” piše da se zbog toga mnogi Amerikanci odlučuju da kupe automobil “u posljednji čas”, prije nego što poskupe.

Podaci iz aplikacije za kupovinu automobila CoPilot otkrili su da je ponuda kod dilera “značajno” opala od 23. marta, posebno za vozila inostrane proizvodnje. Na primjer, dostupno je oko 20 odsto manje primjeraka Volksvagen Taosa i Chevrolet Blazera, koji se proizvode u Meksiku.

Iako će Trampova najava o uvođenju carina malo koga podstaći da kupi automobil, prodavci automobila u SAD napominju da se oni koji su to već razmatrali sada lakše odlučuju na taj korak. Džastin Emerson, prodavac u prodavnici Audija izvan Feniksa, primijetio je da se polovna vozila posebno brzo prodaju posljednjih nedjelja. Inventar u njegovoj radnji, koja obično ima između 28 i 35 polovnih vozila, sada je prepolovljen.

Prošle godine SAD su uvezle oko osam miliona automobila u vrijednosti od oko 217 milijardi eura. Anderson Economic Group procjenjuje da bi carine samo za dijelove iz Kanade i Meksika mogle povećati troškove za otprilike između 3.600 i 9.000 eura, u zavisnosti od vozila. Cijena uvoza automobila iz drugih dijelova svijeta mogla bi biti još veća.

Cijene alkohola

Industrija pića upozorila je na porast cijena alkohola i gubitak radnih mjesta sa obje strane Atlantika. Amerikanci koji su ljubitelji italijanskih i francuskih vina i britanskog piva i viskija prvi će osjetiti razlike. Francuzi su čak upozorili na mogući pad prodaje od 20 odsto i masovna otpuštanja u regionima kao što je Konjak, gdje se francuski brendi proizvodi za izvoz, uglavnom u SAD i Kinu.

Pored toga, predstavnici američke, kanadske i meksičke industrije alkoholnih pića su u zajedničkom saopštenju istakli da ne treba zaboraviti da se pića poput burbona, tenesi viskija, tekile i kanadskog viskija „mogu proizvoditi samo u određenim zemljama”. Zbog toga bi zalihe mogle biti ugrožene, što bi dovelo do povećanja cijena.

“BBC” piše da bi Amerikanci mogli da se suoče sa povećanjem cijene popularnog javorovog sirupa, koji se najčešće uvozi iz Kanade, kao i avokada koji u 90 odsto slučajeva dolazi iz Meksika.

Kako prenosi “Rojters”, nagli pad izvoza očekuje se i u Indiji, koja skoro trećinu svog dragog kamenja i nakita, u vrijednosti od skoro 10 milijardi dolara, izvozi u SAD. To je treći najveći izvoz Indije u Sjedinjene Države, posle inženjeringa i elektronike, a industrija zapošljava milione ljudi u toj južnoazijskoj zemlji.