Surovo, ali istinito. Nezapamćena tragedija koja se dogodila u petak 12. avgusta na Cetinju, kada je Vuk Borilović ubio deset osoba, a šest ranio, otkrila je da policijski službenici nedovoljno ili gotovo nikad ne vježbaju pucanje, nedovoljno koriste naoružanje, vježbaju krizne i taktičke situacije, nemaju odgovarajuću opremu… Iz Uprave policije su kazali da za bojeva gađanja, odnosno vatrene obuke, kao i opremu, redovnog policijskog sastava godinama nedostaje novca. Smatraju da je zbog toga prioritet što prije obezbijediti finansijaka sredstva za opremanje i obuku policijskih službenika kako se između ostalog ne bi dovodio u pitanje njihov život i životi građana koje su oni dužni štititi.
“Policijski službenici nedovoljno ili gotovo nikad ne vježbaju pucanje, nedovoljno koriste naoružanje, vježbaju krizne i taktičke situacije. To možemo objasniti činjenicom da je služba prilično birokratizovana, malo pažnje se poklanja operativnim strukturama”, saopštio je prije dva dana stručnjak za bezbjednost Miodrag Laković u Bojama jutra TV Vijesti.
On je naveo da bi lokalne jedinice policije trebalo da ima zaštitnu opremu, a nema je.
“Policijski službenici su dužni da se izlažu riziku, ali taj rizik ne bi trebalo da bude nesrazmjeran, a on to jeste ako nemaju zaštitnu opremu u policijskom autu. Oni se dovode u nesrazmjeran rizik po njihov život i zdravlje”, rekao je Laković.
Iz Uprave policije su odgovarajući na pitanja kazali da su u ranijem periodu bojeva gađanja, odnosno vatrene obuke obavljane samo u ograničenom obimu, i istakli da je ograničavajući faktor za ovakvu vrstu obuke višegodišnji nedostatak finansijskih sredstava koja se opredjeljuju za ovu vrstu obuke redovnog policijskog sastava.
“Iz toga razloga se za izvršavanje najsloženijih policijskih zadataka i rješavanje kriznih situacija, angažuju pripadnici specijalističke jedinice PTJ, koji prolaze adekvatnu obuku i koji posjeduju adekvatnu zaštitnu opremu”, saopšteno je iz Uprave policije.
Naglašavaju da su policijski službenici opšte nadležnosti, opremljeni osnovnim materijalno tehničkim sredstvima, naoružanjem i opremom, neophodnim za obavljanje redovnih poslova i zadataka.
“Ovdje svakako spadaju i sredstava prinude, predviđena i propisana Zakonom o unutrašnjim poslovima (službena palica, sredstva za vezivanje, ručni sprej sa nadražujućim dejstvom, vatreno oružje)”, kažu u Upravi policije.
Policijski službenici, pojašnjavaju iz policije koji obavljaju pozorničko-patrolnu djelatnost ne posjeduju zaštitnu opremu za individualnu zaštitu od ugrožavanja vatrenim oružjem (zaštitni prsluci – panciri, zaštitni šlemovi, zaštitni balistički štitovi).
“Uprava policije je realizovala proceduru nabavke taktičke opreme, preciznije zaštitnih prsluka koji su u fazi testiranja i u najkraćem mogućem roku će jedinice policije biti obezbijeđene sa određenim brojem zaštitnih prsluka”, navode iz Uprave policije.
Posebno ističu da rukovodstvo Uprave policije svakako zna šta sve od uniforme, osnovnih i specijalističkih sredstava, opreme, uključujući i zaštitnu opremu, je neophodno za policijske službenike, šta je ono što nedostaje ili šta bi morao imati svaki njen pripadnik i kakvi su standardi savremenih policijskih organizacija, kako u pitanju opremanja, tako i po pitanju obuke.
“U odnosu na naprijed navedeno sprovode se intenzivne aktivnosti iz djelokruga rada policije, samostalno i u saradnji sa međunarodnim partnerima, a u dijelu za koji nije nadležna policija u prethodnom periodu je više puta insistirano, tražena je nabavka i obnavljanje postojećih resursa, posebno tokom planiranja budžeta Uprave policije, za svaku narednu godinu”, istakli su iz Uprave policije.
Međutim, dodaju, kao što je već rečeno, kad su u pitanju budžetska sredstva, Uprava policije svakako ne može uticati na iznos opredijeljenih sredstava, kada je riječ o ovom procesu, koja su najčešće minimalna i nedovoljna.
“Vjerujemo da u nastupajućem periodu obezbjeđenje neophodnih budžetskih sredstava za opremanje i obuku policijskih službenika mora i da će biti prioritet i pitanje čijoj se realizaciji hitno mora pristupiti, kako se zbog nedostatka, na prvom mjestu odgovarajuće opreme i naoružanja, kao i obuke, za svakog policijskog službenika, ne bi dovodio u pitanje njihov život, životi građana koje su oni dužni štititi, te na kraju, kvalitetno i profesionalno izvršavanje službenih poslova i zadataka, u skladu sa zakonom”, zaključili su iz Uprave policije.
Pročitajte još