Tokom 2020. godine 3.184 novooboljela slučaja raka

    3 godine pre 308 pregleda Izvor: dan.co.me

Vlada Crne Gore je, na 47. sjednici održanoj 17. novembra 2021. godine kojom je predsjedavao premijer  Zdravko Krivokapić, razmotrila i usvojila Informaciju o stanju, obolijevanju i aktivnostima za prevenciju i kontrolu malignih bolesti u Crnoj Gori.

-U Informaciji se navodi da u Crnoj Gori još uvijek nije moguće pratiti trendove obolijevanja i umiranja od malignih bolesti, jer se sa registracijom raka počelo tek 2013. godine, kada je osnovan Registar za maligne neoplazme. Međutim, prikupljanje podataka i njihova validacija su i danas problem jer se nije ulagalo u taj registar, tako da je do sada završen samo jedan izvještaj, za početnu 2013. godinu. I pored toga, Međunarodna agencija za istraživanje raka u Lionu – IARC je na osnovu prvih publikovanih, ali visokokvalitetnih podataka, izvršila procjene za Crnu Goru, po kojima se za 2020. godinu pretpostavlja da su se desila 3.184 novooboljela slučaja raka i da je umrlo 1.765 osoba od malignih bolesti, što znači da su maligne bolesti drugi najčešći uzrok umiranja, posle kardiovaskularnih oboljenja-navode u saopštenju  Vlade.

Dodaju: „Kontrola raka ima za cilj da se trend porasta uspori i da se smanje stope obolijevanja i umiranja, a to se može postići kroz primarnu prevenciju (sprečavanje malignih bolesti), sekundarnu prevenciju (rano otkrivanje maligne bolesti, tj. skrininzi raka dojke, debelog crijeva i grlića materice), optimalno liječenje, rehabilitaciju, kao i palijativno zbrinjavanje oboljelih kod uznapredovale bolesti koja se više ne može uzročno liječiti“.

-Na sjednici je zaključeno da se neminovno mora pristupiti međusektorskim aktivnostima i preduzimanju mjera za sprovođenje programa skrininga raka debelog crijeva, raka dojke, raka grlića materice, kao i unapređenju kvaliteta Registra za maligne neoplazme, a Ministarstvo zdravlja je zaduženo da započne sa ovim aktivnostima-navode u saopštenju.

-Vlada je usvojila Informaciju u vezi Akcionog plana za sprovođenje Strategije zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja u Crnoj Gori za period od 2021. do 2023. godine i donijela Akcioni plan. U Informaciji se navodi da su poremećaji mentalnog zdravlja jedan od najvećih izazova javnog zdravlja, mjereno prevalencom, opterećenjem bolesti i invaliditetom. Teret poremećaja mentalnog zdravlja nastavlja da raste, sa značajnim uticajem na zdravlje, ključna socijalna i ljudska prava i ekonomske posljedice u svim zemljama svijeta. Ključni cilj Strategije zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja u Crnoj Gori 2019 – 2023 je unaprijediti mentalno zdravlje populacije i smanjiti teret mentalnih oboljenja u populaciji, sa posebnim fokusom na rizične i ranjive grupe. Za realizaciju aktivnosti iz Akcionog plana predviđen je iznos od 6 232 508.43 eura, koji će biti obezbijeđena iz budzeta Crne Gore i donacija – saopštili su iz Vlade.