Testiranje na koronavirus besplatno za osiguranike Fonda

    4 godine pre 1053 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Institut za javno zdravlje ima dovoljno PCR testova na SaRSCoV-2, a testiranje je, kazali su iz te zdravstvene ustanove, za crnogorske osiguranike besplatno.

“PCR testiranje je ‘zlatni standard’ za utvrđivanje obolijevanja od novog korona virusa i on se kao metoda koristi u laboratorijama Instituta od početka dešavanja. Do sada je urađeno 11.933 testova sa stopom od 18.941 testova na milion stanovnika”, precizirali su iz Instituta.

Indikacije za PCR testiranje su, kažu, široke a samo testiranje kod nas besplatno.

“Indikacije za testiranje su široke i obuhvataju opštu populaciju, osobe sa sumnjom na obolijevanje ili izloženost novom korona virusu, kontakte oboljelih osoba, putnike u međunarodnom saobraćaju kao i druga lica po epidemiološkim i kliničkim indikacijama znači akutne respiratorne infekcije. Testiranje je besplatno za osiguranike Fonda za zdravstveno osiguranje”, naglasili su iz Instituta.

KAWASAKI NIJE ZARAZNA BOLEST

Kawasakijeva bolest od koje je u Evropi registrovano oko 230 sumnjivih slučajeva, objašnjavaju iz Instituta, nije zarazna bolest već moguća posljedica ili komplikacija infekcije novim korona virusom.

Naime, nekoliko zemalja zahvaćenih pandemijom korona virusa, COVID-19, nedavno je prijavilo slučajeve djece koja su hospitalizovana na intenzivnoj njezi zbog rijetkog dječjeg inflamatornog (upalnog) sindroma koji zahvata više sistema organa.

“Svi dosadašnji znakovi i simptomi su kombinacija simptoma Kawasakijeve bolesti (KD) i sindroma toksičnog šoka (TSS), a karakteriše ih, između ostalog, povišena tjelesna temperatura, bolovi u trbuhu i zahvaćenost srčanog mišića. Moguća vremenska povezanost sa SARS-COV-2 infekcijom se pretpostavlja, jer su neka djeca sa ovim sindromom ranije bila testirana na SARSCoV-2 a rezultati su bili pozitivni”, pojasnili su iz Instituta.

Ukupno je, dodaju, registrovano oko 230 sumnjivih slučajeva ovog multiorganskog sindroma u zemljama EU/EEA i Velikoj Britaniji uključujući i dva smrtna slučaja.

NEMA DOKAZA O POVEZANOSTI SA SARS-COV-2

“Do danas jasna i naučno dokazana povezanost između infekcije SARS-CoV-2 i ovog novog kliničkog entiteta nije ustanovljena, iako povezanost djeluje vjerovatnom”, istakli su iz Instituta.

Etiologija Kawasakijeve bolesti, dodaju, još uvijek je nepoznata, ali hipoteze uključuju infekciju različitim uobičajenim patogenima koji dovode do imunološki posredovanog odgovora koji rezultira pojavom sindroma kod genetski predisponirane djece.

“Osnov bolesti je zapaljenje zida krvnih sudova (vaskulitis) koje dovodi do kliničkih manifestacija bolesti i koje je razlog teških komplikacija i posljedica u vidu proširenja (aneurizama) krvnih sudova, upale srčane ovojnice (perikarditis) ili srčanog mišića”, pojasnili su iz Instituta.

S obzirom da se ne radi o zaraznoj bolesti već mogućoj posljedici ili komplikaciji infekcije novim korona virusom, zaključuju, njeno praćenje nije u nadležnosti Instituta za javno zdravlje Crne Gore niti je stanje obavezno za prijavljivanje.