Kada je došlo do eksplozije i velike katastrofe u Černobilju, poznato je da su prvi posebno ozračeni ljudi sa te nesreće bili vatrogasci koji su došli da gase požar. Oni su potom bili prebačeni avionom u Moskvu, u šestu klinički bolnicu, kako bi im se ukazala pomoć.
Malo je poznato da u Moskvi nije bilo dovoljno mjesta za sve njih.
Naime, 13 vatrogasata je imalo sreće (kako se tada smatralo) da ih inovativno liječi američki ljekar Robert Gejl, koji se javio dobrovoljno da liječi vatrogasce progresivnim metodom.
11 vatrogasaca koji “nisu imali sreće”, prebačeni su u Kijevski institut za radiologiju i onkologiju, kod glavnog radiologa Ukrajine Leonida Kindzelskog.
Akutna radijacija bila je bolna smrt, jer u kratkom vremenskom intervalu uništava ćelije, a potom se raspadaju organi…
U Moskvi su koristiti Gejlov metod – transplatacija koštane srži. Našli su donore koštane srži kod djece koja su bila kompatibilna, a onda se čekalo čudo.
Kijevski ljekari su svoje vatrogasce liječili na potpuno drugi način.
Leonid Kindzelski je bio čovjek sa karakterom. Uprkos preporukama moskovskih ljekara, on je odbio da koristi taj metod liječenja. Doktoru je smetalo što se liječenje akutne radijacije potpuno podudara sa liječenjem akutne leukemije nakon terapije zračenjem.
1986. godine, kijevski radiolozi nisu mogli da se sukobe moskovskim ljekarima koji su u to vreme bili cijenjeni kao vrhunski.
Ali Kindzelski je ipak radio po svome: postavio je dijagnozu, pored gama zračenja i alfa i beta, primenio je dijametralno suprotnu metodu liječenja:
Koštanu srž donora presadio je intravernozno, ne ubijajući koštanu srž donora.
Dakle, dok je proces ponovnog zasađivanja – započinjanja – odbacivanja koštane srži davaoca prolazilo kroz svoj ciklus, sopstveni sistem za formiranje krvi je dobio prekid i počeo da djeluje sam od sebe.
Pored ove razlike u liječenju, postojala je još jedna:
“…. oprali smo ih. Ne kao u Moskvi, samo pod tušem! Prali smo ih intravenozno, danima, ispirajući iz njihove krvi sve što se moglo isprati,” pisala je Ana Gubareva, kijevski onkolog uključen u liječenje vatrogasaca u svojim memoarima.
U međuvremenu u Moskvi je 13 vatrogasaca starosti od 23 do 30 godina čekalo na dolazak doktora Gejla u bolnicu. Bili su u izazvanoj komi jer je akutno zračenje jelo živo tkivo i bolovi su bili nesnosni.
***
Informacije koje su dugo bile poverljive:
– Od 13 pacijenata liječenih u Moskvi, preminulo je 11 njih.
– Od 11pacijenata liječenih u Kijevu, svi su preživjeli.
Zvanično je prijavljeno ovako:
“Kijevski pacijenti su primili mnogo niže doze zračenja.”
To, naravno, nije bilo tačno: svi pacijenti su bili iz iste vatrogasne jedinice i zajedno su došli na mjesto nesreće.
****
Mnogo godina kasnije metoda doktora Gejla prepoznata je kao pogrešna i zločinačka, jer se kasnije otkrilo da je on vojni ljekar koji nije imao medicinsko obrazovanje, te da je na ljudima vršio eksperimente.
***
Leonid Kindzelski postao je tihi heroj, gotovo niko nije pisao o njemu. Hiljade pacijenata prošlo je kroz njegovu kliniku 1986. godine, samo jedan nije preživio.
Profesor Kindzelski ne bi mogao da sprovede svoje liječenje u potpunosti da kolege sa kojma je radio nisu javile u Moskvu da doktor “liječi pacijente isto kao i doktor Gejl.”
Pročitajte još