Vlada bi sredinom marta trebalo da predstavi nacrt budžeta za ovu godinu. To je prvi put da budžet za tekuću nije donesen prethodne godine. Nova M je pitala stručnjake iz Svjetske banke da li privremeno finansiranje utiče na normalno funkcionisanje državnog aparata.
“Nismo upoznati sa bilo kojim teškoćama potrošačkih jedinica da uredno servisiraju svoje obaveze. Štaviše, naše razumijevanje je da je Ministarstvo uspjelo da dio četvrtog paketa podrške prilagodi okvirima postojećih izdvajanja”, naveli su u Svjetskoj banci.
Koliko će budžet biti težak, te kakva će mu biti struktura znaće se već sredinom narednog mjeseca. Konačnu riječ o državnoj kasi daće parlament.
“Želimo da naglasimo da je od vremenskog okvira važniji kvalitet budžetskog procesa, uključujući posvećenost višegodišnjim budžetskim planovima, kako bi se osigurala fiskalna održivost i poboljšala efikasnost potrošnje”, naglašavaju.
U Svjetskoj banci pojašnjavaju i da zakon ne predviđa rok za usvajanje budžeta. Do njegovog usvajanja potrošačkim jedinicama mjesečno se odobravaju sredstva do iznosa 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini.
“Zakon ne predviđa izričit rok za usvajanje budžeta. Međutim, Vlada je najavila njegovu pripremu do kraja marta i naše je razumijevanje da Vlada radi na ispunjenju ovog roka. Pravovremeno i jasno poznavanje srednjoročnih prioriteta bi podržalo ukupnu makroekonomsku stabilnost i smanjilo neizvjesnost za investitore”, ocijenili su u Svjetskoj banci.
Dodaju i da su tokom proteklih godina podržavali Crnu Goru u poboljšanju makroekonomske stabilnosti, te poručuju da će to i nastaviti.
Pročitajte još