Skupština prijestonice Cetinje uputiće zahtjev predsjedniku Vlade Crne Gore Milojku Spajiću da u roku od 14 dana dostavi pisani odgovor na sve zaključke koje su donijeli na sjednici održanoj 10. januara i u da se prema njima odredi.
Ova odluka je usvojena jednoglasno na juče održanoj vanrednoj sjednici na kojoj se raspravljalo o dinamici realizacije zaključaka donesenih povodom tragičnih događaja na Cetinju. Sjednicu je inicirao gradonačelnik Nikola Đurašković.
Formiraće se i posebno radno tijelo koje će pratiti realizacije zaključaka koje je donijela Skupština prijestonice, a činiće ga predstavnici svih političkih subjekata u lokalnom parlamentu, kao i predstavnici lokalne uprave. Tim tijelom će koordinirati predsjednica Skupštine prijestonice Milena Vujović.
Iako je zajednička poruka sa kolegijuma održanog prije samog zasijedanja bila da neće biti politizacije jučerašnjeg zasijedanja, tokom jednoiposatne rasprave više puta su se čule političke optužbe. Odbornici DPS-a su optužili gradonačelnika Đuraškovića da ,,ćaska u kabinetu sa premijerom Spajićem“.
Odbornik Oskar Huter je pitao gradonačelnika da li je tokom dvije posjete premijera Spajića Cetinju sa njim razgovarao o zaključcima Skupštine i kakav je stav premijera o nezavisnoj međunarodnoj istrazi zločina koji su se dogodili 2022. i 2025. godine.
Gradonačelnik Đurašković je kazao da je nemoguće pokrenuti međunarodnu istragu mimo stava Višeg državnog tužilaštva.
Jedno od pitanja koje su iz DPS-a juče uputili je bilo i zašto odbornici Demokrata nijesu insistirali na ostavkama svojih partijskih kolega, a koje su tražene zaključcima zasijedanja prijestoničkog parlamenta od 1. januara. Iz redova te partije, ali i od nezavisnih odbornika čuli su se kategorični zahtjevi da svi iz bezbjednosnog sektora treba da podnesu ostavke.
Odgovarajući na prozivke da su članovi Demokratske Crne Gore na Cetinju trebali da zahtijevaju ostavke Alekse Bečića i Danila Šaranovića, odgovorio je odbornik te partije Balša Raković kazavši da je ostavka lični čin.
– Ne želim nikoga da pozivam da da ostavku. Znam što bih ja uradio. I da sam na mjesto gradonačelnika Cetinja podnio bih ostavku – kazao je Raković.
Najkonkretnija pitanja postavio je nezavisni odbornik Ivan Popivoda. Kazao je da izostanak adekvatnih odgovora kod građana Cetinja izaziva nepovjerenje i sumnju. On je pitao zašto se od samog početka insistiralo na psihičkoj neuračunljivosti Aca Martinovića.
– Kako se može govoriti o psihičkoj neuračunljivosti Aca Martinovića kada se na snimku iz kafane, neposredno prije zločina, jasno vidi da se on smiješi. Kako neuračunljiv čovjek može baratati tako precizno oružjem, kao i kako je, ako je psihički neuračunljiv i u još alkoholisanom stanju, tako dobro upravljao autom, i za dva minuta stigao, po ledu i snijegu od prve do druge lokacije, iako svi znamo koliko su te lokacije udaljene – pitao je Popivoda.
Jedno od pitanja bilo je i kako je snimak iz kafane, napravljen neposredno prije početka masakra, dospio u medije iz Srbije, kada se zna da je snimak sa telefona jednog od stradalih i sa telefona koji je odmah bio izuzet od strane policije.
Odbornici su pitali i kako je Martinović neposredno prije početka pucnjave nabavio oružje, te da li je ,,to što su u šporetu pronađena dva – tri metka“ dovoljan dokaz da je otišao kući po oružje.
Na sjednici je postavljeno i pitanje kako je moguće da ni nakon tri mjeseca nijesu utvrđeni telefonski listinzi, kao i da se ne zna sa kime je tog dana ubica kontaktirao, sa kime je i u koje vrijeme vodio posljednji razgovor.
Popivoda je kazao da nema odgovora na pitanja kako i od koga je ubica nabavio oružje i municiju i gdje je vježbao gađanje, jer je očigledno da je bio obučen i da je perfektno baratao pištoljem.
– Zbog čega se isključuje mogućnost da se ubica nakon svih izvršenih ubistava vratio kući da se tu skrivao i da su mu ti meci možda tada ispali, jer se ionako ne zna đe je bio skoro šest sati – pitao je Popivoda dovodeći u pitanje logičnost zaključka ,,da je Martinović krio oružje u kući ispod šporeta“.
On je kazao i da nije logično da neko ko očekuje pravosnažnu presudu i zatvorsku kaznu čuva oružje u šporetu, a pritom zna da uvijek može doći do ponovnog pretresa zbog nelegalnog posjedovanja oružja.
Popivoda je juče javno iznio mnoga pitanja, koja se već duže od tri mjeseca šapatom izgovaraju na Cetinju – da li je Martinović oružje ipak uzeo iz kola, sa nekog skrivenog mjesta ili da mu je možda neko oružje dodao.
On je pitao i koliko je puta vršen pretres kuće Aca Martinovića, zbog čega i po čijim prijavama, kao i da li je istinita informacija da je on svojoj sestri, neposredno prije nego što je ubio rekao – ,,ti znaš zašto“ i da li je razlog za to bila upravo prijava koju je ona podnijela protiv njega policiji.
Posebno je stavio naglasak na pitanje – kako je moguće da se kod lica osuđivanog za nasilničko ponašanje pronađe improvizovana eksplozivna naprava velike razorne moći, da mu se pritom utvrdi psihijatrijska dijagnoza i da ne bude operativno interesantan i da se ne primjenjuje neka vrsta nadzora nad njim i to sve samo dva mjeseca nakon tragedije u Medovini.
On je podsjetio i da još uvijek nijesu javnosti dostupni psihološki profili ni Vuka Borilovića, a ni Aca Martinovića, da nijesu dostupna ni svjedočenja svjedoka masakra u januaru, kao ni da li je tačno da je kod Aca Martinovića pronađen spisak žrtava koje je namjeravao da ubije.
– O posljedicama koje su ove tragedije ostavile i tek će ostaviti na Cetinjane i Cetinje, može se slobodno reći da imaju težinu zločina terorizma, jer je zavladao strah, beznađe i grad je skoro potpuno rasturen – poručio je Popivoda.
Odbornik DPS-a dr Milovan Janković je rekao da je premijer Milojko Spajić iskazao apsolutno nepoštovanje prema građanima Cetinja i da treba da podnese ostavku.
Njegov partijski kolega Oskar Huter, ujedno i predsjednik Kluba odbornika DPS-a Cetinje, podsjetio je da je Skupština prijestonice donijela zaključak kojim se traže ostavke kompletnog bezbjednosnog sektora, ali ni nakon skoro 90 dana od usvajanja tog zaključka, nema adekvatne reakcije.
Takođe, nije sproveden ni zahtjev Prijestonice da Odjeljenje bezbjednosti bude transformisano u Centar bezbjednosti.
Prema riječima gradonačelnika prijestonice Nikole Đuraškovića svi koraci koje je Prijestonica preduzela nakon dva tragična događaja koja su se dogodila na Cetinju bili su pokušaj da se odgovori na nezamislive tragedije, međutim, da bi se zaista stvorio sistem otpornosti, potrebna je snaga institucija i jasan odgovor države koji će osigurati da se glas Cetinja čuje i poštuje i da zaključci Skupštine prijestonice ne ostanu mrtvo slovo na papiru.
Podsjetio je da je Skupština prijestonice nakon tragičnog događaja početkom ove godine donijela niz zaključaka sa jasnim ciljem da se slična tragedija nikada više ne ponovi i da se obnovi povjerenje građana u institucije koje imaju obavezu da ih zaštite. Nažalost, kako kaže, uprkos odlučnosti zahtjeva, odgovor dijela državnih organa je izostao, kao i reakcija koja bi makar simbolično priznala težinu situacije.
– Umjesto institucionalnog odgovora, uslijedila je tišina, a umjesto odgovornosti – ćutanje. Zato sam, kao gradonačelnik prijestonice, odlučio da zatražim sazivanje još jedne vanredne sjednice Skupštine, ne iz političkih pobuda, već iz osjećaja moralne obaveze prema svima koji su stradali, prema njihovim porodicama i prema svakom građaninu ovog grada koji zaslužuje da zna što smo uradili i gdje stojimo danas. Zbog svih građanki i građana Cetinja koji svakodnevno protestuju i svih onih koji su danima protestovali širom Crne Gore. Hvala im na istrajnosti i odlučnosti – kazao je Đurašković.
On je istakao da u trenucima kada odgovori nijesu stizali od onih od kojih su se najviše očekivali, kada su dopisi, zahtjevi i javni apeli upućeni nadležnim državnim organima ostajali bez odgovora ili konkretne reakcije, gradska uprava prijestonice Cetinje je, u okviru svojih nadležnosti, preduzela konkretne i sadržajne korake usmjerene ka oporavku grada.
Podsjetio je da je formiran Operativni tim za unapređenje psihosocijalne podrške, sastavljen od predstavnika svih relevantnih institucija, da su razmatrani programi kontinuirane podrške svim kategorijama stanovništva i mjere za dugoročno praćenje i zaštitu mentalnog zdravlja. Pokrenut je i projekat uspostavljanja savremenog sistema video-nadzora, a u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, sve vaspitno-obrazovne ustanove na Cetinju imaju zaštitare.
Pored toga, kako je kazao Đurašković, predviđeno je angažovanje psihologa u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama, kao i dodatno angažovanje psihijatara, psihologa i socijalnog radnika u Domu zdravlja Cetinje, kako bi se obezbijedio širi i dostupniji sistem podrške, ne samo za djecu i mlade, već i za sve naše sugrađanke i sugrađane kojima je potrebna stručna pomoć u procesima suočavanja i oporavka.
Prijestonica je osnovala i Kuću zdravlja, koja će biti centar za pružanje usluga psihosocijalne podrške pojedincima, porodicama i grupama, kao i za savjetodavne i druge usluge iz oblasti zdravstva, socijalne i dječje zaštite.
Đurašković je zaključio da je Cetinje bilo i ostalo grad prkosa i ponosa, ali i grad koji zna da nosi bol sa dostojanstvom. Stoga poručuje da „naš zadatak danas nije samo da se sjećamo, već da stvaramo uslove da se ovakva tragedija nikada ne ponovi“.
You must be logged in to post a comment.