MJEŠTANI VIJENCA, ADROVIĆA I CRLJENICA OPET KUPUJU VODU
Ljeto na području opštine Pljevlja bilo je izuzetno kišno, ali je zato sušan oktobar uslovio da više sela na području Mjesne zajednice Crljenice ostane bez vode. Slab dotok sa postojećih izvorišta natjerao je mještane Crljenica, Adrovića i Vijenca da počnu da kupuju vodu i da istu dovoze u cistjernama do seoskih bazena. Oktobarska suša je praktično dodatno opteretila budžet tamošnjih domaćinstva, koja moraju za jednu cistjernu vode, u najpovoljnijem slučaju, platiti do 35 eura.
- Slab dotok sa izvorišta uslovio je nestašicu vode. Tokom ljeta smo imali dosta padavina, ali u oktobru praktično nije bilo kiše. Zemlja je u potpunosti suva i nema nagovještaja da će obilnije padavine u narednom periodu popraviti situaciju – kaže predsjednik MZ Crljenice Darko Gačević.
On pojašnjava da ova godina najbolje pokazuje koliko je neophodna izgradnja vodovoda u ovoj mjesnoj zajednici.
Prema njegovim riječima neophodno je trajno rješavati problem vodosnabdjevanja jer je dopremanje vode i teško i skupo za lokalno stanovništvo.
- U Otilovićima funkcioniše vodovod Petrove česme, kao i u Crnom vrhu i tamo ima vode, ali u Crljenici nema, a svi građani koji nemaju vode moraju da plaćaju Vodovodu ili Čistoći da je dovezu cisternama.
Čistoća do sela Ranče, gdje ja živom, naplaćuje cisternu 35 eura. Kada je u pitanju Vodovod ta usluga je prošle godine bila nešto skuplja, ali su cijene približni iste. Opština Pljevlja u tom slučaju pedeset odsto subvencira, što znači da svaka cisterna u najboljem slučaju košta opštinski budžet isto 35 eura – kaže Gačević i napominje da je prošle godine u vrijeme velike suše u MZ Crljenice dovezeno preko trista cisterni, što je građane koštalo najmanje 21.000 eura.
Gačević kaže da je kupovina vode velika stavka za građane, pa napominje da ako lokalna uprava ne želi da pomogne u izgradnji seoskog vodovoda, gdje bi došla voda do svake kuće, onda je neophodno subvenciju povećati.
- MZ Crljenice je prošle godine, u vrijeme rasprave o lokalnom budžetu, tražila da se subvencija poveća, odnosno da davanje lokalne uprave za dovoz jedne cisterne vode bude sedamdeset odsto. Takav predlog je odbijen ali ćemo mi i ove godine isto tražiti ukoliko se u budžetu ne nađe stavka koja se odnosi na izgradnju seoskih vodovoda u selima naše mjesne zajednice – naglašava Gačević.
U Meteorološkoj službi u Pljevljima kažu da je u oktobru palo svega 32 litra vode po jednom metru kvadratnom, te da padavina praktično nije bilo osim 2. i 3. oktobra, kada je palo 12 i 11 litara vode po metru kvadratnom.
– Ostale padavine bile su zanemarljive, što govori da je oktobar bio sunčan, tipao i sušan – kazali su nam u Meteorološkoj službi.
Pročitajte još