SUMORNA SLIKA U RUDARSKOM NASELJU ŠULE Škola ostala bez prvaka

    8 godina pre 240 pregleda

Izostala je pomoć države i lokalne uprave, koje ubiraju koncesiju od eksploatacije rude. Vlasnici rudnika ne mogu se pohvaliti da su učestvovali u nekom od bitnih projekata za poboljšanje kvaliteta života u ovom naselju

Osnovna škola „Vladimir Rolović“ u rudarskom naselju Šule prvi put od osnivanja ove školske godine godine nije upisala nijednog prvaka. Ovo naselje je od Pljevalja udaljeno 34 kilome-tra, a u neposrednoj blizini radi Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“… Uprkos tome, godinama nije ulagano u putnu i drugu infrastrukturu. Mladi odlaze, jer nemaju posla, ni valjanih uslova za život, a u Šulama uglavnom ostaju da žive staračka domaćinstva. Iz čitavog kraja svega 43 učenika pohađaju nastavu u pomenutoj školi.

-U matičnoj školi ove godine nijesmo imali upisanih prvaka, dok u ostalim razredima imamo 36 učenika. U četvororazrednim školama u selima Nange i Čestin imamo šest, odnosno jed-nog učenika. Ukupan broj učenika je 43, kazala nam je direktorica škole Milomirka Mijatović, uz pojašnjenje da je u četvororazrednoj školi u Nangama upisan jedan prvak.

Direktorica škole, koja je rođena u naselju Šule i koja je u mjestu rođenja završila osnovnu školu, kaže da je šezdesetih i sedamdesetih godina prošleg vijeka Osnovna škola „Vladimir Ro-lović“ bila poznata po velikom broju đaka. Mijatovićeva se nije mogla sjetiti koliko je bilo prvaka kada je ona bila u prvom razredu, ali nam je kazala da su tada bila dva odjeljenja prvog razreda. Tokom školovanja njene generacije jedno od odjeljenja imalo je 41 učenika.

-Kad sam završila osmi razred, bila su dva odjeljenja sa 72 učenika osmog razreda. Bila su i dva odjeljenja sa po 36 učenika, kazala je Mijatovićeva.

Naselje Šule, koje je dobilo ime po njemačkoj riječi koja u prevodu znači ,,škola’’, jer je u neposrednoj blizini bila njemačka rudarska škola gdje su se u prvoj polovini dvadesetog vijeka obučavali rudari za rad na eksploataciji ruda, poslednjih godina napušta sve veći broj mještana. Oporavku kraja ne pomaže ni rad Rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“ koji je jedini rud-nik ovih metala u Evropi gdje se eksploatacija vrši na površinskim kopovima. Proizvodnja koncentrata ruda je na mjesečnom nivou oko dvije hiljade i 400 tona, što vlasnicima iz poljskog grada Boleslava garantuje dobar profit. U samo naselje niko ništa ne ulaže. Izostala je pomoć države i lokalne uprave, koje ubiraju koncesiju od eksploatacije rude. Vlasnici rudnika ne mo-gu se pohvaliti da su učestvovali u nekom od bitnih projekata za poboljšanje kvaliteta života u ovom naselju.

Milo obećao napredak

Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ šezdesetih godina prošlog vijeka je bio najače državno preduzeće u Crnoj Gori. Rudnik koji je tada na godišnjem nivou proizvodio dvije hiljade i 400 tona koncentrata metala olova i cinka, ali i gdje se vršilo odvajanje srebra, zlata i drugih metala, pomagao je izgradnju brojnih objekata širom Crne Gore. Rudnik je ipak osamdesetih godi-na zapao u krizu. Svi pokušaji poznatog pljevaljskog geologa Momira Hajdukovića da spasi rudnik nijesu urodili plodom, jer Hajduković tada nije dobio potrebnu podršku tadašnjih vlasti. Rudnik je zatvoren, a 440 radnika je ostalo bez posla. Potom je rudnik opet otvoren 1997. godine, da bi 2004. godine opet bio zatvoren. U toku 2010. godine rudnik počinje sa radom, a njegov vlasnik Vesko Pejović iz Nikšića nakon par godina rudnik prodaje Poljacima. Prilikom otvaranja rudnika, svečano presjecanje vrpce obavio je lider DPS-a i aktuelni premijer Milo Đukanović koji je tom prilikom obećao napredak i razvoj čitavog kraja ispod planine Ljubišnje.