Sudske troškove plaćaju građani

    6 godina pre 89 pregleda Izvor: pvportal.me

Da nesporazumi direktora i radnika u lokalnim preduzećima na kraju uvjek pogode građane Pljevalja najbolje potvrđuje primjer iz preduzeća „Čistoća”. Naime, u ovom preduzeću u periodu od 2012. do 2015. godine radnici su oštećeni prilikom isplate zarada za oko 250.000 eura. Pošto direktor Saša Ječmenica, koji je izabran 2017. godine, nije postigao sporazum sa radnicima o isplati mimo sudskog postupka ovo preduzeće je u poslednjih 14 mjeseci isplatilo 70.000 eura više. Naravno, da bi se platile obaveze prema radnicima, sudskim vještacima, advokatima i takse suda, građani Pljevalja će morati „podmetnuti leđa”.

– Sadašnje rukovodstvo preduzeća, u proteklih 14 mjeseci uspjelo je da isplati 320.000 eura sudskih troškova u postupcima koji su posledica nezakonitog rada u periodu od 2012. do

2015.godine – kaže Ječmenica odgovarajući na kritike o poslovanju preduzeća i optužujući predstavnike opozicionih partija, koji su u pomenutom periodu upravljali preduzećem „Čistoća“, da su oni krivi za trenutno stanje.

Radnici „Čistoće”, koji iz straha za svoja radna mjesta nijesu bili spremni da javno govore, saznajemo da su nudili izvršnom direktoru Ječmenici sporazumno rješenje da ne bi predavali tužbe sudu i da ne bi preduzeće opterećivali sudskim troškovima. Radnici Čistoće tvrde da je Ječmenica takav sporazum odbio, iako su radnici nudili da im se dugovanja isplate od 12 do 24 rate. Navodno Ječmenica ima je tom prilikom poručio „jedva čekam da vidim koji to radnik smije tužiti preduzeće“. Međutim, od 124 radnika, koji su potraživali novac u iznosu od hiljadu i po do tri hiljade eura, preduzeće je u prvi mah tužilo njih 30. Potom se taj broj uvećao čak na devedeset radnika. Kako se broj radnika koji su tužili preduzeće uvećavao tako se uvećavao i iznos sudskih troškova. Samo po tužbi jednog radnika trošak preduzeća je 470 eura, jer se tu nalaze obaveze prema advokatu, sudskom vještaku i sudske takse. Poslovodstvo se na svaku presudu Osnovnog suda žalilo Višem sudu u Bijelom Polju, pa su se sudski troškovi uvećavali za još 170 eura.

Saša Ječmenica je u izjavi prije dva mjeseca, kada smo pokrenuli pitanje sudskih troškova, tvrdio da on nije odbijao sporazum sa radnicima, da su radnici samovoljno podnijeli tužbe, kao i da nije tačna informacija da je on sa jednim brojem radnika postigao sporazum nakon što su drugi počeli da tuže preduzeće.

  • Potraživanja radnika je obaveza preduzeća kada su istim upravljali predstavnici iz opozicionih partija. To nije bila obaveza sadašnjeg poslovodstva. Činjenica da smo mi sa jednim brojem radnika postigli sporazum govori da mi od sporazuma nijesmo bježali – kazao je tada Ječmenica i obećao da će dostaviti tačne podatke koliko je radnika tužilo preduzeće i o kom se iznosu radi. Nažalost, Ječmenica do danas nije dostavio obećane podatke.

Ječmenica je prije dva dana građanima Pljevalja poručio da novo premjeravanje stambenog i poslovnog prostora nije u funkciji dobijanja novih sredstava da bi se nadoknadili finansijski gubici, kako tvrde njegovi politički protivnici, već da je premjeravanje izvršeno „zbog zloupotreba koje su činili čelnici preduzeća iz redova opozicionih partija“.

  • U pitanju je redovna djelatnost, a ne uvođenje novih nameta. U Čistoči je prekinuta praksa koruptivnih radnji i „činjenja“ kroz samovolju pojedinaca, pa tako privilegovani građani za razliku od njihovih komšija uopšte nijesu plaćali usluge čistarine niti su se nalazili u evidenciji Društva – poručio je Ječmenica uz objašnjenje da svi nezadovoljni građani mogu da se žale na novo premjeranje prostora.

U svakom slučaju veliki broj građana, posebno u rubnim djelovima grada, nakon novog premjeranja stambenog prostora dobili su udvostručene račune. Loše su prošli stanovnici Ševara, Radosavca i Komina, gdje je prije desetak godina donijeta odluka o zabrani držanja domaćih životinja pa su njihove staje ispražnjene, a sada su iste premjerene i pretvorene na računima „Čistoće“ u stambeni prostor.

Ostaje da se vidi iz kojih će sredstava „Čistoća“ nadoknaditi novac radnicima koji su tužili, odnosno hoće li saniranje ovog gubitka biti izvršeno iz opštinskog budžeta ili će to biti urađeno od novca prikupljenog na osnovu uvećanih računa ispostavljenih građanima. Bez obzira odakle će se novac uzeti, biće potrošene narodne pare.

Ćute i Upravni odbor preduzeća i Opština

U čitavoj priči oko novčanog gubitka zbog tužbi radnika, zanimljivo je da niko nije reagovao iz Upravnog odbora „Čistoća“ na čelu sa predsjednikom Milkom Čolovićem, kao ni iz lokalne uprave koja je osnivač preduzeća. Čolović, koji živi u Prijepolju, i u Pljevlja dolazi povremeno, u vrijeme sjednica Upravnog odbora preduzeća, sastanaka u Demokratskoj partiji socjalista i na dan izbora, nije se oglašavao. Poslednjih mjeseci ćuti i predsjednik Opštine Pljevlja Mirko Đačić iako je po važećim zakonskim propisima trebao da pozove Ječmenicu na odgovornost.