STRUKOVNI ODBOR PRAVOSUĐA: Oštro se protivimo najavljenom ukidanju Osnovnih sudova u Žabljaku i Danilovgradu

    4 sedmice pre 271 pregleda Izvor: PV Informer

Strukovni odbor pravosuđa, Sindikata uprave i pravosuđa, oštro se protivi najavljenom ukidanju Osnovnih sudova u Žabljaku i Danilovgradu. Planom racionalizacije navodi se određena novčana ušteda. Znači li to da će doći do ukidanja određenih radnih mjesta, a pojedini službenici ostajati bez posla u vremenu kada bi što više građana trebalo da je u radnom odnosu?

U odnosu na ukidanje Osnovnog suda u Danilovgradu, ukazujemo da je broj predmeta, naročito parničnih u ovoj godini znatno veći u odnosu na nekoliko prethodnih godina. Po zadnjem popisu broj stanovnika u Danilovgradu je veći u odnosu na popis iz 2011. godine, što ukazuje na tendenciju daljeg rasta i samim tim za većom potrebom građana za uslugama toga suda. Planom racionalizacije je određena kilometraža između Osnovnog suda u Danilovgradu i Osnovnog suda u Podgorici od 17 kilometara, zanemarijući činjenjicu kolika je teritorija opštine Danilovgrad, pa građanin koji živi u mjesto Glava Zete ili na Studenom samo do Osnovnog suda u Danilovgradu mora da pređe minimum 25 km, čime se izlažu značajnim povećanjem troškova. Osnovni sud u Danilovgradu je okarekterisan kao jedan od najmanjih srednjih sudova, što je po svemu neprihvatljiva kategorizacija, kako po broju zaposlenih, tako i po broju predmeta. Sud postoji preko 100 godina i bio je proglašen za najbolji sud u Crnog Gori, po kvalitetu rada. Građani usluge suda ne koriste isključivo za vođenje postupaka, nego i za dobijanje uvjerenja, ovjeru dokumenata, što bi ih ukidanjem izložilo većim troškovima i gubljenjem dodatnog vremena za dobijanje istih.

U odnosu na ukidanje Osnovnog suda u Žabljaku, ukazujemo da cijeneći istorijske, tradicionalne, geografske, demografske, turističke i druge osobenosti Durmitorskog područja nesumnjivo ukazuju da je ovaj sud sa sjedištem u Žabljaku, sa svojim nadležnostima i dalje neophodan u svom punom kapacitetu građanima Opštine Žabljak i Šavnik, tim prije, jer je i kroz radne rezultate u kontinuitetu prošlih vremena svoga postojanja, opravdao ulogu pravosudne institucije u koju građani imaju povjerenja. (Uredbom Ministarstva pravosuđa federalne Crne Gore o ustanovljenju narodnih sudova u Crnoj Gori, „SI.list br.5/45 u Šavniku je za administrativni Srez šavnički i pivski ustanovljen sud, čije je sjedište 1948. godine preseljeno u Žabljak), a za područje opštine Žabljak Odlukom Skupštine RCG ustanovljen je Opštinski sud koji ima svoj kontinuitet rada sa manjim prekidom sve do današnjeg dana. Smatramo da dostupnost pravdi svakom građaninu treba biti pravovremena, radi čega cijenimo, da je interes građana Opština Žabljak i Šavnik, da svoja prava mogu višestruko efikasnije, ekonomičnije, ažurnije i kvalitetnije ostvarivati u sjedištu suda u Žabljaku, nego u drugom gradskom centru. Osnovni sud u Žabljaku uspješno vrši svoju nadležnost na području dvije planinske opštine, pri čemu opština Žabljak ima površinu od 445k㎡ (ukupno 28 naselja), te ukupno 3.569 stanovnika a Ekološka je prijestonica i značajan turistički centar Crne Gore, dok, opština Šavnik ima površinu od 555 k㎡ (ukupno 27naselja), ukupno 2.077 stanovnika. Naselja u ove dvije opštine su prilično ruralna tj.planinskog tipa, sa otežanom saobraćajnom komunikacijom, naročito u jesenjem i zimskom periodu, a pojedina naselja su nepristupačna i udaljena od sjedišta suda u prosjeku od 20 do 30 km. Ukazujemo na činjenicu da ni u jednom segmentu Plana prilikom razmatranja racionalizacije, nije ni pokušano da se ukaže na mogućnosti eventualnog teritorijalnog  objedinjavanja  pojedinih opština ovome sudu (npr.opštine Plužine), čime bi bio zaokružen Durmitorski prsten tri opštine, kao jedna logična cjelina, pa bi na taj način i opština Plužine bila pripojena nadležnosti Višeg suda u Bijelom Polju, kao drugostepenom sudu koji je formiran za područje sjevera, dok se sada Plužine potpuno nelogično nalaze u nadležnosti Višeg suda u Podgorici.

S tim u vezi smatramo potpuno neodrživim predlog da se na ovaj način parcijalno a isključivo radi zadovoljenja nekih minimalnih uslova za pristup Evropskoj uniji, rješava pitanje racionalizacije sudske mreže, ukoliko se zna da je u ova dva suda predviđeno ukupno 6 sudija, pa ukoliko se to dovede u kontekst sa evropskim standardima, onda se jasno izvodi zaključak, da ukoliko zaista dosledno želimo primijeniti te standarde u punom smislu riječi, to neizostavno nameće zaključak, da lista sudova sa stanovišta održivosti ne bi bila svedena samo na 2 pomenuta suda, već značajno više.