Lani je izrečena 101 kazna društveno korisnog rada, dok je u 330 predmeta izrečena sankcija kućnog pritvora – podaci su iz izvještaja o radu i stanju u upravnim oblastima Ministarstva pravde za 2024. godinu.
U tom dokumentu piše i da je u toku prošle godine ukupno primljeno 33 pritužbi na postupanje sudova i pet pritužbi na postupanje državnih tužilaštava, a one su proslijeđene Sudskom savjetu i Tužilačkom savjetu.
Osim toga, podnijeto je devet pritužbi na rad notara i 21 pritužba na rad javnih izvršitelja.
Iz Ministarstva pravde konstatovali su da su u toku prošle godine izvršena ukupno 103 nadzora kod deset osnovnih sudova, Višem sudu u Bijelom Polju, Višem sudu u Podgorici, Vrhovnom sudu, Apelacionom sudu, Privrednom sudu, Višem sudu za prekršaje Crne Gore, kod Suda za prekršaje u Bijelom Polju i 10 odeljenja za prekršaje, kod osam osnovnih državnih tužilaštava, u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju i Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, Specijalnom državnom tužilaštvu i Vrhovnom državnom tužilaštvu, ali i kod Notarske komore, kod 38 notara, kod Komore javnih izvršitelja i 16 javnih izvršitelja.
Prilikom kontrola sudskih uprava utvrđene su nepravilnosti neevidentiranje knjige uslovnih osuda i knjige oduzetih predmeta u Odjeljenju za prekršaje u Žabljaku, kao i da se kod mnogih sudova vodi samo elektronska evidencija bez upisnika. Kako piše u dokumentu, ukazano je da se svi nedostaci otklone, a sudske uprave su postupale u skladu sa tim.
Kada su u pitanju tužilačke uprave, u jednom Osnovnom državnom tužilaštvu uočeno je da upisnik nije bio zaključen u skladu sa Pravilnikom, na šta je ukazano i isti nedostatak je otklonjen prilikom vršenja nadzora u prisustvu pravosudnih inspektora.
Kontrolisana su dva javna izvršitelja i dva notara, kod kojih su uočene tri nepravilnosti.
Tim kontrolama utvrđeno je da kod jednog notara kontrolisani ugovori, odnosno predugovori o prodaji nepokretnosti čija vrijednost prelazi 15.000 eura nisu dostavljeni Upravi policije, Sektor za obavještajne poslove, a taj notar je uočeni nedostatak otklonio.
U izvještaju Ministarstva pravde piše i da je početna procijenjena cijena izgradnje zatvora u Mojkovcu bila 15 miliona eura, a sada je taj iznos skoro dupliran, pa iznosi 38,5 miliona, pritom, u tu cijenu nisu uključeni dodatni troškovi za eksproprijaciju za potrebe izgradnje pristupnog puta.
“Imajući u vidu činjenicu da borba protiv organizovanog kriminala predstavlja značajan izazov za crnogorsko pravosuđe i vladu, da je na dan 18. 12. 2024. godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija boravilo ukupno 1176 lica, od čega 642 pritvorena lica, postavlja se pitanje opravdanosti realizacije navedenog projekta čiji su smještajni kapaciteti za 200 lica lišenih slobode i 120 zaposlenih, što predstavlja nesrazmjerno mali broj u odnosu na ukupnu zatvorsku populaciju u Crnoj Gori. Udaljenost Mojkovca od 34 pravosudne institucije, bezbjednosni aspekt, udaljenost od glavnog puta, konfiguracija terena, lokacija za izgradnju zatvora nalazi se u neposrednoj blizini rijeke Tare, što zahtijeva rad u samom koritu rijeke i izgradnju vodoutvrde da bi se podigao nivo obale i spriječilo plavljenje objekta, kao i drugi “sporedni projekti” u velikoj mjeri utiču na uvećanje vrijednosti izgradnje zatvora. Takođe se postavlja i pitanje obezbjeđivanja stručnog kadra za poslove koje iziskuje ovakav kompleks, imajući u vidu ogromne probleme i izazove sa kojima se Uprava za izvršenje krivičnih sankcija susrijeće i u Spužu i u Bijelom Polju. Prilikom izgradnje novih zatvora treba uzeti u obzir očekivane promjene u zatvorskoj populaciji, te da je potrebno graditi objekte koji lako mogu promijeniti svrhu/tip populacije lica lišenih slobode i čijom bi se izgradnjom u dovoljnoj mjeri riješio problem smještajnih kapaciteta u zatvorskom sistemu”, stoji u izvještaju.
U tekstu se navodi da se izgradnja Specijalne zdravstvene ustanove za izvršenje mjera bezbjednosti obavezno psihijatrijsko liječenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi, obavezno liječenje narkomana i alkoholičara, kao i liječenje lica osuđenih i pritvorenih lica, koja imaju akutno psihičko oboljenje, prijavnice, multifunkicionalnog objekta predviđenog za vjerske, kulturne, sportske i rekreativne aktivnosti lica lišenih slobode i objekta za zatvor otvorenog tipa u okviru kompleksa UIKS-a u Spužu nalazi na jedinstvenoj listi prioritetnih infrastrukturnih projekata iz 2019. godine.
“Završeno je 570 radnih dana, što čini 80 odsto ugovorenog radnog perioda, i ostalo je 150 dana, što čini 20 odsto ugovorenog radnog perioda. Fizički napredak radova je 80 odsto na zgradi otvorenog zatvora, 60 posto na objektu specijalne zdravstvene ustanove, 22 odsto na multifunkcionalnom objektu i 5 odsto na prijavnici. Prema optimističnoj projekciji koja uzima u obzir fizički napredak svih objekata, može se reći da je ukupni fizički napredak 55 odsto. Razlog ograničenog ukupnog napretka je nemogućnost izvođenja radova zbog visokonaponskih dalekovoda koji prolaze iznad tri od četiri zgrade koje su u izgradnji. Očekuje se da taj problem uskoro bude prevaziđen i da radovi budu nastavljeni po ubrzanoj dinamici”, piše u izvještaju Ministarstva pravde.
U 61 predmetu je izrečena mjera bezbjednosti zabrana približavanja, piše u tom dokumentu.
“U skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku postupano je u 46 predmeta po zahtjevu za naknadu štete zbog neosnovanog lišenja slobode. Zaključena su dva potpuna sporazuma o postojanju štete, vrsti i visini naknade zbog neosnovanog lišenja slobode. U skladu sa Zakonom o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti Ministarstvo pravde je odlučivalo u osam predmeta po zahtjevima za prekid izvršenja kazni zatvora. U jednom predmetu je usvojen zahtjev, u pet predmeta zahtjev je odbijen, dok je u dva predmeta obustavljen postupak”, piše u izvještaju Ministarstva pravde.
Tu se navodi i da je tokom prošle godine Direktorat za izvršenje krivičnih sankcija i kontrolu postupao u 54 molbe za pomilovanje od čega su tri molbe odbačene, a u dva predmeta je obustavljen postupak saglasno Zakonu o pomilovanju.
“Iz Registra kaznene evidencije za fizička lica izdato 27 113 uvjerenja, iz Registra za maloljetna lica izdato 221 uvjerenje, iz Registra za pravna lica izdato 9648 uvjerenja”, piše u izvještaju.
Tu stoji i da je su za 132 zahtjeva donesena rješenja o zakonskoj rehabilitaciji, dok su 142 zahtjeva za donošenje rješenja o rehabilitaciji proslijeđena na postupanje nadležnim sudovima.
U izvještaju se podsjeća da je Vlada 29. maja 2024. godine utvrdila Predlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o Specijalnom državnom tužilaštvu, koje imaju za cilj prevazilaženje problema u praktičnoj primjeni postojećeg zakonskog rješenja zbog široko postavljene nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva, koja rezultira velikim opterećenjem ovog organa.
“Cijeneći stvarne kadrovske kapacitete SDT-a i složenost predmeta koji su u njihovoj nadležnosti, usvojenom izmjenom se propisuje nadležnost SDT-a na krivična djela korupcije koja su izvršili visoki javni funkcioneri. Na ovaj način se obezbjeđuje rasterećenje ovog tužilaštva, ali i Specijalnog odjeljenja Višeg suda i Specijalnog policijskog odjeljenja od postupanja u predmetima krivičnih djela korupcije koja nijesu izvršili visoki javni funkcioneri”, piše u izvještaju.
You must be logged in to post a comment.