Foto: Pixabay –
Uniji slobodnih sindikata (USSCG), u prva tri dana od kada je stupio na snagu program „Evropa sad 2“, obratilo se stotinu građana sa određenim pitanjima i nedoumicama u vezi sa implementacijom novog načina obračuna zarada.
Kako su nam saopštili iz USSCG, najviše zamjerki građani su imali oko primjene programa na obračun minulog rada, minimalne zarade, primanja trudnica i porodilja, bolovanja, kao i doprinosa od 5,5 odsto koji su ukinuti poslodavcima.
– Najčešće postavljeno pitanje bilo je u vezi sa minulim radom, tj. da li on ulazi u iznos minimalne zarade ili se dodaje na nju, kao što je bio slučaj i prije dvije godine. Odgovor je kao i tada isti, a to je da minuli rad ulazi u minimalnu zaradu, za razliku od ostalih dodataka poput rada noću, rada za vrijeme praznika, rada nedjeljom, prekovremenog rada i slično, koji se dodaju zaposlenom na iznos minimalne zarade. Drugo često pitanje odnosilo se na isplatu zarade, odnosno naknade za slučaj privremene spriječenosti za rad (bolovanje) kao i za odsustva trudnica i porodilja koje su se interesovale o njihovim pravima – naveli su iz Unije slobodnih sindikata za „Dan“.
Kao treće, dominantno, postavljalo se pitanje da li poslodavci moraju i da li mogu da isplate zaposlenom u neto zaradu dio doprinosa na teret poslodavca u iznosu od 5,5 procenata, gdje je pojašnjeno da poslodavac ima pravo da taj novac zadrži, ali, ukoliko se odluči da ih preusmjeri u zaradu zaposlenom, to ga svakako niko ne sprečava.
– Nakon već primljene oktobarske zarade, jedan broj zaposlenih se obraćao USSCG sa molbom da provjeri isplatu zarade, gdje je konstatovano da se zaista radilo o zakonskim povećanjima shodno programu „Evropa sad 2“, kada je zaposleni dobio povećanje neto zarade u visini od pet odsto doprinosa PIO na teret zaposlenog koji su prešli u njegovu neto zaradu. U dva slučaja smo zatražili mišljenje nadležnih institucija kako bismo otklonili nedoumice i reagovali u slučaju da njihov odgovor pokaže da je zaposleni bio oštećen prilikom obračuna zarade – saopštili su iz USSCG.
Iako je bilo stotinu obraćanja, niko do 5. novembra sindikatu nije podnio zvanični prigovor.
– Do sada nije bilo prigovora, ali smatramo da je za njih još uvijek rano s obzirom na to da još uvijek određeni broj zaposlenih, posebno iz realnog sektora, nije primio oktobarsku zaradu – saopštili su iz USSCG i pozvali sve one koji imaju nedoumice u vezi sa obračunom da se obrate USSCG.
Kako su pojasnili iz USSCG, prema programu „Evropa sad 2“, zarada se isplaćuje isključivo prema radnom mjestu koje zaposleni pokriva prema sistematizaciji.
– Zaposleni koji rade na radnom mjestu na kojem se zahtijeva stručna sprema od nekvalifikovane (NK) do srednje stručne (SSS) moraju imati zaradu od najmanje 600 eura. Zaposleni koji rade na radnom mjestu na kojem se zahtijeva visoka stručna sprema (VK) do srednje stručne spreme (SSS) moraju imati zaradu od najmanje 800 eura – naveli su za „Dan“ iz USSCG.
Prema programu „Evropa sad 2“, osim povećanja minimalne zarade na 600, odnosno 800 eura u zavisnosti od kvalifikacije, podrazumijeva se i ključna promjena, smanjenje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO).
Ovo smanjenje rezultira povećanjem neto zarada za sve zaposlene i olakšava fiskalne obaveze poslodavcima.
Inspekcija bez odgovora
Pitanje o broju žalbi i eventualnih prigovora na primjenu obračuna po programu „Evropa sad 2“ uputili smo i Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, kao i Inspekciji rada u okviru Ministarstva, ali do juče nismo dobili odgovor na ranije poslate upite.
Pročitajte još