Vijeće Vrhovnog suda donijelo je rješenje o odlaganju izručenja „kralja kriptovaluta“ Hjeonga Do Kvona Južnoj Koreji, do donošenja odluke po podnijetom zahtjevu Vrhovnog državnog tužilaštva za zaštitu zakonitosti.
To je saopšteno iz Vrhovnog suda.
Vijeće je, kazali su, odlučivalo o predlogu VDT-a za odlaganje izvršenja rješenja Višeg suda od 6. marta i rješenja Apelacionog suda od 20. marta, podnijetom uz zahtjev za zaštitu zakonitosti.
„…donijelo je rješenje kojim je određeno odlaganje gore navedenih rješenja o izručenju okrivljenog Kwon Do Hyeonga Republci Južnoj Koreji, a po molbi Ministarstva pravde Republike Južne Koreje, od 24. marta 2023. godine, do donošenja odluke po podnijetom zahtjevu za zaštitu zakonitosti“, piše u saopštenju Vrhovnog suda.
Nakon odluke Vrhovnog suda obavijestiće se i Ministarstvo pravde, koje je sada dužno da o tome izvijesti državu, koja je tražila izručenje Do Kvona.
U obrazloženju odluke navodi se da je VDT tražilo da se odloži izvršenje odluka Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda do donošenja odluke po podnijetom zahtjevu za zaštitu zakonitosti…
U zahtjevu VDT-a se u bitnom navodi da su nižestepeni sudovi utvrdili da su ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje Do Kvona Južnoj Koreji kao i da je okrivljeni dao saglasnost da se izručenje izvrši u pojednostavljenoj proceduri…
VDT je u zahtjevu naveo da je citiranim rješenjima „povrijeđen zakon te da se ta povreda ogleda u tome da se esktradicija u skraćenoj proceduri primjenjuje samo u onim predmetima izručenja kada je podnijeta jedna molba…
U zahtjevu za zaštitu zakonitosti VDT-a, na čijem je čelu Milorad Marković, navodi se i da u ostalim situacijama, kada postoje dvije ili više molbi za izručenje, nema prostora da se primijeni skraćena procedura esktradicije već se primjenjuje redovni postupak izručenja.
„Kada sud po svakoj zamolnici za izručenje odlučuje u smislu ispunjenosti zakonskih uslova za izručenje, nakon čega ministar pravde, imajući u vidu odredbu čl. 17 Evropske konvencije o ekstradiciji, čl.26 u vezi čl. 21 i 22 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, i eventualno postojanja bilateralnog ugovora, odlučuje o dozvoli izručenja“, navodi se u zahtjevu VDT-a.ž
Vijeće u sastavu sutkinja Milenke Seke Žižić kao predsjednice vijeća i sudije Ane Vuković, Zorana Šćepanovića, Vesne Vučković i Seke Piletić, kao članova vijeća, donijelo je rješenje shodno odredbi člana 440 stav 4 Zakonika o krivičnom postupku navodeći da su u ovom slučaju sudovi preuzeli nadležnost ministra pravde.
U obrazloženju se navodi da je sud prekoračio ovlašćenja koja mu pripadaju po Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i preuzeo ovlašćenja koja su u nadležnosti ministra pravde…
Vrhovno državno tužilaštvo juče je pred Vrhovnim sudom podiglo zahtjev za zaštitu zakonitosti nakon odluke Apelacionog suda o potvrđivanju rješenja Višeg suda u Podgorici kojim se dozvoljava izručenje u skraćenom postupku Do Kvona, a po molbi Južne Koreje, a odbija izručenje po molbi Sjedinjenih Američkih Država.
Zahtjev za zaštitu zakonitosti podignut je i zbog toga što Apelacioni sud u žalbenom postupku nije saslušao državnog tužioca u Vrhovnom državnom tužilaštvu suprotno odredbama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i Zakona o državnom tužilaštvu, kojim je propisano da jedino Vrhovno državno tužilaštvo postupa pred Apelacionim sudom, čime je povrijedio odredbe krivičnog postupka, a što je bilo od uticaja za donošenje zakonite sudske odluke.
Vrhovno državno tužilaštvo predložilo je Vrhovnom sudu da utvrdi da je zahtjev za zaštitu zakonitosti osnovan i da donese presudu kojom će se preinačiti odluka Suda.
Apelacioni sud odbio je prekjuče žalbu branilaca Do Kvona i potvrdio rješenje Višeg suda u Podgorici od 6. marta.
Prvostepenim rješenjem Višeg suda dozvoljeno je izručenje u skraćenom postupku Do Kvona, radi krivičnog gonjenja zbog više krivičnih djela po molbi Južne Koreje, dok je odbijeno izručenje ovog okrivljenog u skraćenom postupku po molbi Sjedinjenih Američkih Država.
Pročitajte još