Stijović za poljoprivredu spremio 44,8 miliona eura

    4 godine pre 468 pregleda Izvor: pobjeda.me

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pripremilo je Agrobudžet, kojim je opredijeljeno ukupno 44,82 miliona eura. Resor, na čijem je čelu Aleksandar Stijović je kandidovao Agrobudžet Vladi i očekuju da će biti razmatran naprvoj narednoj sjednici, odnosno u četvrtak.

Iz Ministarstva su kazali da su nakon usvajanja Zakona o budžetu, pripremili predlog uredbe o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike za 2021. godinu, pribavili potrebna mišljenja i uputili predlog Vladi radi donošenja ure dbe.

Agrobudžetom za 2021. godinu, opredijeljeno je ukupno 44.824.447 eura.

– Ova sredstva predstavljaju zbir sredstava iz nacionalnog budžeta, evropskih fondova i kreditnih aranžmana ugovorenih sa Svjetskom bankom i Međunarodnim fondom za razvoj poljoprivrede IFAD-om. Udio nacionalnih sredstava u odnosu na ukupno opredijeljena sredstva je 60 odsto, odnosno 27,1 milion eura, što je za 2,8 miliona eura više u odnosu na opredijeljena nacionalna sredstva u 2020. godini – navode u Ministarstvu.

Poljoprivrednicima su na raspolaganju mjere tržišno-cjenovne politike, mjere ruralnog razvoja i mjere podrške opštim servisima i socijalnim transferima u poljoprivredi.

– Za mjere tržišno-cjenovne politike izdvojeno je 10,9 miliona eura, od čega najviše na direktna plaćanja u poljoprivredi, odnosno premije u stočarstvu i biljnoj proizvodnji, koje su veće u odnosu na prošlu godinu – ističu.

Za one poljoprivredne proizvođače koji žele da investiraju kroz mjere ruralnog razvoja opredijeljeno je 22,7 miliona eura.

– Uvedene su nove mjere, prije svega podrška za preradu na gazdinstvima za koju je Ministarstvo opredijelilo iznos podrške do 80 odsto vrijednosti prihvatljive investicije, a uvedena je i mjera podrške poboljšanju uslova života na selu – precizirali su iz Ministarstva poljoprivrede.

Agrobudžet je prethodnih godina bio usvajan u januaru, pa su mnogi poljoprivrednici negodovali zbog kašnjenja u usvajanju tog akta.

Na pitanje Dana, koliko se kasni sa Agrobudžetom i koliku će štetu pretrpjeti poljoprivreda zbog toga, odgovorili su da su od početka godine pratili stanje u sektoru i shodno kašnjenju, prilagođavali mjere i opredijeljena sredstva za ovu godinu.

– Zahvaljujući privremenom finansiranju vršene su isplate u svim sektorima gdje se nije moglo čekati na donošenje Agrobudžeta. Prvenstveno mislimo na sektor mljekarstva i premije po litru mlijeka. Isplaćene su sve premije po ovom osnovu do jula mjeseca, istom dinamikom kojim bi bile realizovane da je Agrobudžet bio usvojen – navode u Ministarstvu.

Pokrenute su i mjere tržišnih intervencija gdje se zahtijevalo hitno postupanje i gdje nije bilo mogućnosti da se čeka na usvajanje nacionalnog budžeta.

– Riješeni su i brojni drugi zahtjevi poljoprivrednika. Dakle, blagovremenim reagovanjem uspjeli smo da izbjegnemo bilo kakve štete i posljedice po naše poljoprivrednike. Sada je pred nama i našom administracijom zahtjevan period. Uložićemo maksimalne napore da realizujemo sve planirane aktivnosti i sprovedemo sve agrobudžetske mjere do kraja godine, odnosno, da realizujemo cjelokupan Agrobudžet na zadovoljstvo naših poljoprivrednika – zaključili su iz Stijovićevog resora.