Šta se do sada zna o nesreći u Novom Sadu?

    2 meseca pre 451 pregleda Izvor: Radio Slobodna Evropa RSE

U petak, 1. novembra nešto prije 22 časa završena je akcija spašavanja u Novom Sadu, gdje je poginulo 14 ljudi dok je troje teško povrijeđeno nakon što se obrušila betonska konstrukcija ispred ulaza glavne Željezničke stanice.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je identifikovano sedam žrtava, među njima dvije ženske osobe A. R. (2004) i A. Ć. S. (1989) i pet lica muškog pola H. S. (1997), M. M. (2003), Š. Đ. (1947), R. V. (1955) i S. V. (1979).

Povrijeđeni su smješteni u Kliničkom centru Vojvodine, od tri osobe koje su zadobile teške povrede dvije su ženskog i jedna muškog pola.

Spasilačke ekipe su tokom cijelog dana u petak izvlačile stradale iz ruševina. Uzrok urušavanja nije poznat.

Vlasti su najavile istragu nesreće na stanici koja je nakon trogodišnje rekonstrukcije otvorena ovog ljeta.

U Srbiji je danas Dan žalosti, dok je u Novom Sadu proglašena trodnevna žalost. Zastave na zvaničnim institucijama su spuštene na pola koplja.

Drugi novembar za Dan žalosti proglasila je i bh. entitet Republika Srpska, dok su zvaničnici Crne Gore izrazili saučešće porodicama stradalih.

Građani su tokom večeri, 1. novembra u Novom Sadu palili svijeće ostavljali cvijeće za stradale na Željezničkoj stanici. Počast stradalima odali su i građani Beograda i Valjeva.

Šta su saopštili nadležni?

Vlasti su najavile istragu nesreće na stanici, koja je nakon trogodišnje rekonstrukcije otvorena u julu 2024.

Infrastruktura željeznice Srbije saopštila da nadstrešnica koja je pala “nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao dio projekta izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica”.

Kako su dodali u saopštenju, u okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice.

“Utvrdiće se odgovornost svih koji su odgovorni zašto ovaj dio stanice nije rekonstruisan i odgovornih za ovu nesreću”, izjavio je Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je obraćajući se javnosti zatražio od Višeg tužilaštva u Novom Sadu i Vlade Srbije da lica odgovorna “za ovo što se dogodilo budu procesuirana i strogo kažnjena”.

“Tražim i političku odgovornost kada sam pomenuo Vladu Srbije”, rekao je Vučić 1. novembra. On je dodao da su odgovorni oni čija je dužnost bila infrastruktura željeznica, saobraćajna infrastruktura i bezbjednost ljudi.

Naveo je da će neko morati da objasni zašto nadstrešnica nije rekonstruisana kada i cijela stanica.

Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da je u pitanju jedan od najtežih dana postratne istorije Novog Sada.

“Insistiraćemo da se pronađu odgovorni i da odgovaraju oni koji su morali voditi računa o stanju konstrukcije i stanju objekta”, rekao je Vučević.

Dio opozicije pozvao vlast na odgovornost

Pokret Kreni – Promeijni iz Novog Sada saopštio je da je podnio zahtjev za informacije od javnog značaja tražeći sve relevantne informacije u vezi sa rekonstrukcijom Željezničke stanice.

Gradski odbornik koalicije “Bravo” u Novom Sadu Miran Pogačar upitao je nadležne da li su dobili upozorenje građana prije nedjelju dana da je napukla zgrada.

Pokret slobodnih građana (PSG) saopštio je da odgovorni imaju svoje ime i prezime.

“To nisu radnici sa mistrijom i malterom, nisu ni izvođači radova, to su oni koji su dogovorili poslove i otvorili stanicu samo da bi se slikali pred izbore. Zahtijevamo odgovornost”, poručio je PSG.

Predsjednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić ocijenio je da Goran Vesić kao nadležni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture treba bez ikakve dileme da bude smijenjen ili da sam podnese ostavku.