Evropska politička zajednica ne bi bila alternativa članstvu u EU i ne bi bila zamjena za proces proširenja, navodi se u neformalnom dokumentu (non-paperu) koji je Francuska predala državama članicama
U tom dokumentu se naglašava, da bi za evropske države koje žele da se pridruže Evropskoj uniji, takva zajednica omogućila jačanje veza sa državama članicama EU prije pristupanja, kako politički tako i u smislu pratećeg učešća u određenim politikama EU, uključujući, gdje je to odgovarajuće, kroz postepenu integraciju u unutrašnje tržište EU.
Evropska politička zajednica bi, kako se navodi u dokumentu, ojačala političke, ekonomske, kulturne i bezbjednosne veze između članica. Takođe, ona bi predstavljala forum za koordinaciju, donošenje odluka i kooperativne projekte kako bi se na konkretan način odgovorilo na izazove sa kojima se suočavaju sve zemlje na evropskom kontinentu: pitanja vanjske i bezbjednosne politike, klimatskih promjena i snabdijevanja energijom i drugim sirovinama i hranom, bezbjednost, razvoj infrastrukture i međusobno povezivanje, mobilnost, migracije, borba protiv organizovanog kriminala, odnosi sa drugim geopolitičkim akterima.
Takva vrsta zajednice, kako se dalje navodi, ne bi bila zamjena za Savjet Evrope, OEBS ili transatlantske veze, uz ocjenu da danas ne postoji „nespecijalizovani evropski forum“ koji bi okupio sve članove evropske porodice na ravnopravnoj osnovi i u duhu jedinstva našeg kontinenta.
„Naprotiv, odnosi između zemalja našeg kontinenta, bez obzira da li pripadaju Evropskoj uniji ili ne, da li žele da joj se pridruže ili ne, obilježeni su složenom mrežom plurilateralnih ili bilateralnih okvira. Sve će ostati relevantno. Ali moramo povratiti osjećaj zajedništva“, navodi se u non-paperu.
Lideri EU o non-paperu 23. i 24. juna
Ovaj non-paper, kako se saznaje, biće predmet razmatranja tokom narednog Evropskog savjeta, 23. i 24. juna, kada će od lidera EU biti zatraženo da odluče o molbi Ukrajine, kao i Moldavije i Gruzije, na osnovu mišljenja Evropske komisije.
„Bez obzira na fazu koja bi bila postignuta na ovom Evropskom savjetu, politika proširenja, zbog zahtjeva za reformama neophodnim za pridruživanje Evropskoj uniji i trajanja koje nužno slijedi, danas ne nudi neophodan politički okvir da odgovori na hitne istorijske i geopolitičke potrebe koje proizilaze iz rata protiv Ukrajine i za razvoj političkog strukturisanja našeg evropskog kontinenta“, ističe se u dokumentu.
Predlog stvaranja Evropske političke zajednice do kraja godine
Zbog toga se predlaže da se ove godine stvori Evropska politička zajednica između svih evropskih država „koje žele zajedno da doprinesu bezbjednosti, stabilnosti i prosperitetu našeg kontinenta“.
Dalje se naglašava da bi evropska politička zajednica bila otvorena za evropske države koje dijele zajednički skup demokratskih vrijednosti, bez obzira da li su članice Unije ili ne i bez obzira na prirodu njihovog trenutnog odnosa sa Evropskom unijom: da li žele da joj se pridruže, napustile su je, ne planiraju da joj se pridruže, ili su sa njom povezane samo ekonomskim sporazumima.
Evropska politička zajednica bi imala oblik pravne strukture, sa kapacitetom za donošenje odluka, uz poštovanje autonomije odlučivanja Evropske unije i svake od Država koja čini tu Zajednicu. Sastajao bi se nekoliko puta godišnje na nivou šefova država i vlada, kao i na ministarskom nivou.
Pročitajte još