Predstavnci kolektiva „Kamo Śutra?“ predali su juče zahtjeve predsjedniku Vlade Milojku Spajiću i istakli da očekuju da se o njima izjasni na konfenciji za medije do 1. februara. Poručili su da neće odustati dok ne budu usvojeni.
Njihove zahtjeve prenosimo u cjelosti
Poštovani gospodine Spajiću,
Obraćamo Vam se kao članovi studentske grupe „Kamo Śutra?“ koju čine studenti/kinje sa crnogorskih fakulteta. U našem dosadašnjem društvenom djelovanju jasno smo definisali i javno prezentovali svoje ciljeve i načine ostvarivanja istih koji su isključivo na polju društvenog aktivizma i mijenjanja crnogorskog društvenog okruženja na bolje.
Radi ostvarivanja tih ciljeva potrebno je uključivanje svih društvenih subjekata u Crnoj Gori, a posebno Vlade Crne Gore koja u skladu sa Ustavom Crne Gore vodi unutrašnju i spoljnu politiku. Iz tog razloga, ovim putem, dostavljamo Vam sljedeće zahtjeve, koje smo već javno saopštili i zahtjevali njihovo ostvarivanje, da bi Vi, kao predsjednik Vlade Crne Gore, u skladu sa svojim ustavnim ovlašćenjima inicirali i preduzeli potrebene radnje i aktivnosti radi ostvarivanja istih.
Zahtjevi su sljedeći:
1.) Ostavka ministra unutrašnjih poslova i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu.
Ostavka je čin moralne i objektivne odgovornosti koji vraća povjerenje građana/ki u vlast, te kojim se pokazuje spremnost da se preuzme odgovornost za posljedice koje su nastale tokom političkog vođenja.
Nesposobnost da se obezbijedi sigurnost građana/ki i propusti za preuzimanje odgovarajućih mjera jesu razlog objektivne obaveze zbog kojih se traži odgovornost za gubitke života. Iz ovog razloga potrebno je da u budućnosti bezbjednosni sektor ne bude partijski plijen, već da bude vođen od strane stručnjaka/inja.
2.) Ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta – posjedovanja oružja.
Oduzimanje i uništavanje svog ilegalnog i skrivenog oružja. Revidiranje svih dodijeljenih dozvola za posjedovanje oružja kroz ozbiljne, a ne samo formalne, psihijatrijske i druge ljekarske i psihološke preglede na godišnjem nivou. Ovaj zahtjev podrazumjeva obavezno onesposobljavanje svog oružja za koje se dozvola dobija zbog sentimentalne vrijednosti. To znači i snažnu kontrolu posjedovanja oružja, te sistemski prustup ovom pitanju koji neće pojačati represiju nad građanima/kama, već će ojačati bezbjednost, sigurnost i povjerenje među građanima/kama i prema institucijama.
3.) Reforma sistema funkcionisanja policijskih struktura.
Zahtijevamo redovnije obuke za policijske službenike/ce, koje će ih osposobiti za razvijanje vještina komunikacije, empatije i profesionalnog odnosa prema građanima/kama, kao i programe simulacije stvarnih kriznih situacija kako bi policijski službenici/ce bili adekvatno pripremijeni za iste.
Takođe, zahtijevamo uspostavljanje transparentnog sistema evaluacije rada policajaca koji uključuje mogućnost povratne informacije od građana/ki o njihovim iskustvima sa službenicima. Zahtijevamo adekvatnu i mjerodavnu raspoređenost policijskih službenika/ca po crnogorskim gradovima što bi doprinijelo i rješavanju problema centralizacije Crne Gore. Zahtjevamo poboljšanje uslova rada policijskih slubženika i njihovog profesionalnog položaja, prije svega kroz nabavku adekvatne opreme i sredstava rada u skladu sa standardima EU. Povećanje efikasnosti Uprave policije, posebno u dijelu obuke i opreme radi adekvatnijeg i efikasnijeg odgovora na bezbjedonosne izazove i kritike kojima su izloženi građani/ke Crne Gore.
4.) Povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovne i srednje škole.
Stvaranje kurikuluma za implementiranje ovog predmeta kao i udžbenika u čijoj bi kreaciji osim profesora/ki društvenih i političkih nauka, učestovali različiti aktivisti/kinje i stručnjaci/kinje za sve relevantne oblasti. Posebno naglašavamo važnost tema – antiratnog djelovanja, prigovora savjesti i izučavanja primjera građanske neposlušnosti u doba militarizacije u Crnoj Gori. Obaveze obrazovnog sistema jeste podsticanje na izučavanje i etabloiranje mirovnog i antiratnog nasljeđa koje trenutno u potpunosti u drugom planu u odnosu na izučavanje ratne prošlosti
Povratak građanskog obrazovanja nije samo još jedan čas koji je potreban našim učenicima već glavna stvar u njihovom razvoju. Ako želimo građane koji razmišljaju, učestvuju i mijenjaju stvari na bolje, moramo prestati da oduzimamo mladima ono što im pripada – znanje o tome kako da budu slobodni i odgovorni ljudi. Ignorisanje potrebe za građanskim obrazovanjem je saučesništvo u urušavanju društva. Na času građanskog obrazovanja učenici bi trebali učili o svojim pravim i obavazama kao građana i građanki. Učenici moraju znati kako i kome da se obrate za svaki problem sa kojim se kao građani i građanke suočavaju te kako da pomognu drugima u takvim situacijama.
5.) Poboljšanje odnosa i brige o mentalnom zdravlju.
Zahtjevamo formiranje specijalne komisije koje će se sastojati od uglednih psihologa i psihijatara koji će sastaviti psihološki priručnik za krizne situacije u kom će savjetovati građane i građanke kako da se u ovim situacijama ophode.
Takođe, zahtjevamo hitno razmatranje obaveznog otvaranja novih radnih mjesta za psihologe/škinje u svim crnogorskim insitucijama kao i hitno razmatranje izgradnje nove klinike za psihijatriju na sjeveru čime se takođe doprinosi decentralizaciji Crne Gore.
Zahjtevamo da javni servis kroz nedjeljne emisije posvećene isključivo brizi o mentalnom zdravlju vrši promociju iste.
Zahtjevamo planiranje kampanje koja ima za cilj promociju brige o mentalnom zdravlju, a koja će podrazumijevati održavanje radionoca koje će tim psihologa i psihijatara držati po svim gradovima u Crnoj Gori.
Pored navedenih zahtjeva, potrebno je razmotriti i zahtjeve predložene od strane HRA – Akcije za ljudska prava i Centra za ženska prava, pogotovo u vezi sa proglašavanjem moratorijuma na izdavanje dozvola za posjedovanje i držanje oružja do izmjene Zakona o oružju.
Smatramo da će od ispunjavanja svih gore postavljenih zahtjeva korist imati cjelokupno crnogorsko društvo, posebno mladi i djeca, jer u vrijeme kada u svijetu najveću „brigu“ za bezbjednost predstavlja „cyber bezbjednost“, mi u Crnoj Gori, nažalost, moramo da brinemo o osnovnoj životnoj bezbjednosti jer, čak, i boravak „napolju“ i šetnja ulicama crnogorskim nosi veliki „bezbjednosni rizik“ za nas.
Zahtjevamo od Vlade Crne Gore da do 01.02.2025.godine javno prezentuje sve radnje, mjere aktivnosti koje su preduzete od gnusnog zločina učinjenog 01.01.2025.godine na Cetinju, kao i razlozima za ispunjenje ili nesipunjenje naših zahtjeva.
Molimo Vas da nas i pismenim putem na email adresu mailto:[email protected] obavijestite o svim radnjma i postavljenim rokovima u cilju gore navedenih zahtjeva, a koje treba da preduzme Vlada Crne Gore na čijem ste Vi čelu, nadležna ministarstva i organi državne uprave.
Pročitajte još