Prema preliminarnim podacima parlamentarnih izbora u Srbiji, parlamentarni status će dobiti samo tri većinske liste.
Sigurna u parlamentu je lista sa imenom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa više od 60 odsto glasova, slijede lista na čelu sa SPS sa preko deset i lista koju predvodi Aleksandar Šapić sa četiri odsto.
Rezultati Ipsosa i Cesida na osnovu 60,6 odsto obrađenog uzorka pokazuju da je SNS osvojio 62,5 odsto glasova, SPS-JS 10,7 odsto, SPAS 4,1 odsto, POKS 2,9 odsto, Suverenisti 2,6 odsto, Metla 2,5 odsto, SRS 2,1 odsto, SVM 2,1 odsto, PSG 1,8 odsto, Zavetnici 1,6 odsto, Zdravo da pobedi 1,1 odsto i UDS 1 odsto.
Prema ovim rezultatima u parlamentu bi SNS imao 180 poslanika, SPS-JS 30, SPAS 11.
Pravo glasa na izborima u Srbiji imalo je 6.584.376 birača.
Glasalo se na ukupno 8.368 biračkih mjesta, kao i za pokrajinske izbore u Vojvodini i lokalne izbore.
Na parlamentarnim izborima za povjerenje 6.583.665 birača nadmetale su se 21 izborna lista stranaka i koalicija.
Republička izborna komisija (RIK) donijela je odluku o obrazovanju radnih tijela i biračkih odbora za sprovođenje glasanja na parlamentarnim izborima i na Kosovu, kao i naknadama za rad na sprovođenju glasanja na toj teritoriji.
Iz RIK-a je ranije navedeno da će na biračkim mjestima biti preduzete potrebne mjere za zaštitu od koronavirusa, odnosno da je za sve članove biračkih odbora obezbijeđena zaštitna oprema.
Predsjednik RIK-a Vladimir Dimitrijević je naveo da glasači koji dolaze na biračko mjesto nisu u obavezi da imaju masku ali da bi takvo ponašanje bilo poželjno, kao i da će za njih biti obezbijeđene zaštitne maske ako ih žele.
Za vrijeme utvrđivanja identiteta birača, od njega će biti zatraženo da na kratko ukloni zaštitnu masku.
U Srbiji od četvrtka u ponoć, do zatvaranja biračkih mjesta u nedjelju u 20 časova, traje preizborna tišina za vrijeme koje su zabranjeni izborna propaganda, javni skupovi i objavljivanje procjene izbornih rezultata.
Tokom izborne tišine na biračkom mjestu i na 50 metara od njega zabranjeno je isticanje simbola i propagandnog materijala učesnika u izborima.
Na dan glasanja, od 7 do 20 časova, dozvoljeno je objavljivanje izvještaja o tome gdje su kandidati glasali, ali ne i njihovih izjava.
Pročitajte još