Srbija dobila investicioni rejting, čitiri nivoa iznad crnogorskog

    3 sata pre 108 pregleda Izvor: antenam.net

Interesantno da je kreditni rejting Crne Gore bio na korak od investicionog, BB+, u periodu od 2007-2009. godine. U tom periodu je kreditni rejting Crne Gore bio iznad kreditnog rejtinga Srbije.

Kreditna rejting agencija S&P dodijelila je Srbiji investicioni kreditni rejting, podižući prethodnu ocjenu sa BB+ na BBB-. Ovo je prvi put u istoriji Srbije da je jedna kreditna rejting agencija ocijenila njenu ekonomiju investicionom.

Investicioni kreditni rejting može pozitivno uticati na troškove finansiranja, pristup međunarodnom tržištu kapitala i povjerenje investitora.

Srbija sada ima četiri nivoa bolji kreditni rejting u odnosu na Crnu Goru, kojoj je nedavno, takođe, agencija S&P povećala rejting sa B na B+.

Interesantno da je kreditni rejting Crne Gore bio na korak od investicionog, BB+, u periodu od 2007-2009. godine. U tom periodu je kreditni rejting Crne Gore bio iznad kreditnog rejtinga Srbije.

Kreditni rejting BB+ Srbija prvi put dostiže 2017. godine, dok je od 2014. godine kreditni rejting Crne Gore smanjen na B+ i ostao je takav sve do novog smanjenja 2021. godine na B, što je ujedno bio i najniži kreditni rejting Crne Gore.

Sa novim investicionim kreditnim rejtingom Srbija ima značajno bolji rejting od svih država Zapadnog Balkana. Najniži kreditni rejting ima Bosna i Hercegovina, sa ocjenom B, slijede Albanija i Crna Gora sa ocjenom B+ i Sjeverna Makednonija sa ocjenom BB-, dok Kosovo nema kreditni rejting. Za ove države je dug put do investicionog kreditnog rejtinga, a posebno do dostizanja rejtinga koje imaju dvije najbolje rangirane države bivše Jugoslavije Slovenija (A) i Hrvatska BBB+.

Kreditni rejting oslikava ekonomsku i političku stabilnost jedne države. Države sa investicionim kreditnim rejtingom smatraju se manje rizičnim za investitore jer se procjenjuje da su sposobne da servisiraju svoje dugoročne obaveze. Neinvesticioni kreditni rejting znači veći rizik za investitore i ukazuje na ekonomsku, političku ili finansijsku nestabilnosti.