Spor između Uniproma i EPCG: Presude nema ni nakon godinu

    7 meseci pre 282 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto: Pixabay –

Ni nakon nešto više od godinu od prvog ročišta, a dvije godine otkako je podnesena tužba, nije donijeta presuda po tužbi kompanije Uniprom, koja od EPCG preko Privrednog suda traži 17,4 miliona eura zbog, kako tvrde, kršenja ugovora o kupoprodaji električne energije iz januara 2021. godine.

Uniprom traži 17,4 miliona eura za period od decembra 2021. godine do marta 2022. godine, kao i naknadu štete za svaki mjesec do kraja 2022. godine, do kada je, kako tvrde, trebalo da bude na snazi ugovor o kupoprodaji električne energije zaključen januara 2021. godine. Uniprom je gazdovao nekadašnjim Kombinatom aluminijuma, čije je pogone Elektrolize ugasio nakon što nije postignut dogovor sa EPCG oko cijene struje za potrebe KAP-a.

Sudija Radmila Perović je odložila jučerašnje ročište jer Regulatorna agencija za energetiku (REGAGEN) nije postupila po zahtjevima i nalozima suda od 20. marta i nije dostavila podatke za koje Uniprom smatra da su najrelevantniji za tok i donošenje konačne presude. Vlasnik Uniproma je Veselin Pejović.

– Tužilac ukazuje da Regulatorna agencija za energetiku, kao posebna organizacija odnosno subjekt u oblasti energetske djelatnosti sa zakonskim ovlašćenjima iz Zakona o energetici (pored ostalog, praćenja i analize rada i poslovanja uz vršenje kontrole…), nije postupila po zahtjevima i nalozima suda iz akta od 20. marta 2024. godine, niti dostavila izvještaj o traženim podacima do čijeg pribavljanja se ne može valjano raspravljati o odlučnim činjenicama – navedeno je u dokumentu suda.

Od regulatora se traže jasni podaci

Od Regulatorne agencije za energetiku traže se podaci o kategorijama kupaca električne energije u 2021. godini, kojoj je kategoriji pripadao Uniprom, kao i koji su još konkretno određeni kupci električne energije pripadali istoj kategoriji potrošnje kao i Uniprom.

Agencija nije dostavila ni podatak po kojim je cijenama tužena EPCG prodavala električnu energiju pojedinom od konkretno određenih kupaca iz iste kategorije potrošnje kojoj pripada Uniprom, i po kojim je najnižim i najvišim cijenama po jedinici mjere količine električne energije bez PDV-a u 2021. godini po kojoj je EPCG prodavala električnu energiju drugim kupcima iz iste kategorije potrošnje kojoj je pripadao Uniprom.

Privredni sud, u skladu sa prethodno preciziranim predlozima, naložio je REGAGEN-u da dostavi potpun i jasan izvještaj o traženim podacima, jer se tiču odlučnih činjenica za rješavanje predmeta.

Advokati Elektroprivrede Crne Gore podnijeli su podlistak o kojem pravni zastupnici Uniproma nisu željeli da se izjasne juče, već su zatražili da o njemu daju stav na narednom ročištu, što je sud prihvatio.

Sud je evidentirao da se advokati Elektroprivrede protive ponovnom traženju izvještaja Regulatorne agencije, zastupajući stav da je to samo nepotrebno odugovlačenje suđenja.

Kako je navedeno u izještaju sa jučerašnjeg ročišta, za pravilno i potpuno razjašnjenje sadržaja izvedenih dokaza koje je priložio Uniprom, pored ostalih zaključka Odbora direktora EPCG br. 1000-50390 od 28. oktobra 2021. godine, „nužno je da se pribave dokazi-akti kako je naloženo tim zaključkom, kako bi se sadržaj tog izvedenog dokaza mogao razjasniti i ocijeniti i utvrditi da li je postupano kako je određeno u njemu“.

– Jer je utvrđenje tih činjenica od odlučnog značaja, da se vidi kakvo je bilo ponašanje tuženog u toku pregovora i kakva je bila volja da ispunjava ugovorne obaveze – navodi se u dokumentu suda.

Ovo je drugo ročište po tužbi kompanije Uniprom zbog kršenja ugovora o snabdijevanju strujom protiv Elektroprivrede koje je odloženo. Naredno je zakazano za drugu polovinu juna.