Srpska pravoslavna crkva još uvijek se nije oglasila povodom sporne izjave njenog paroha Mijajla Backovića o tome da su „Hrvati u Boki Kotorskoj – projekat“.
Podsjećanja radi, on je u izjavi za TV Prva kazao da su Hrvati u Crnoj Gori „projekat“ koji je počeo od Drugog svjetskog rata.
Naime, do rata su se katolici u tom dijelu crnogorskog primorja izjašnjavali kao Bokelji ili Srbi. Onda je u ovom projektu nastupila kroatizacija bokeljskih Rimokatolika i oni su se nasilno gurali da postanu Hrvati… Ne osporavam pravo da se izjašnjavaju kako žele, ali govorim o projektu, rekao je Backović.
Ranije su iz Hrvatskog nacionalnog vijeća pozvali SPC da se odredi u vezi izjave Backovića, što se nije desilo.
-Vrijeme je da se ovakvi pojedinci pozovu na odgovornost i da se jasno stavi do znanja da vjerske institucije ne smiju biti platforma za ekstremizam i revizionizam, već mjesto duhovnog rasta, oprosta i pomirenja, naveli su prije par dana iz Hrvatskog nacionalnog vijeća.
Reakcija SPC ipak nije uslijedila, a sa te adrese odgovor nije dobio ni Radio Slobodna Evropa koji im se obratio.
RSE piše da povodom stava Backovića odgovor nijesu dobili ni od potpredsjednika Vlade zaduženog za odnose sa vjerskim zajednicama, Budimira Aleksića.
RSE je upitao da li izrečeni stavovi Backovića doprinose multietničkom skladu.
Iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava su za RSE ocijenili neprihvatljivim da od „nekog ko je zadužen da ličnim primjerom i ulogom podstiče toleranciju i suživot“ dolaze izjave usmjerene prema bilo kojoj zajednici.
-Manjinskoj ili ne, a sadrže elemente govora mržnje i netolerancije i/ili podsticanje na iste, navode iz Ministarstva.
Tivatski parhoh se pominje u prošlogodišnjoj studiji Digitalnog forenzičkog centra koji se bavi instrumentima meke moći, podsjeća RSE.
U tom kontekstu, studija je posebno istakla ulogu Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.
Uoči izbora 2020. godine prvi put je primijećeno političko djelovanje pravoslavnog bratstva Miholjski zbor, kojeg je osnovao Backović, navode u Digitalnom forenzičkom centru.
Miajlo Backović je poznat i po bliskim odnosima sa Rusijom.
Tako je predsjedniku Vladimiru Putinu 2014. godine u ime mještana ponudio zemljište blizu Tivta.
„… Ako mu treba za rezidenciju, kuću za odmor ili vilu, Grblju bi bila velika čast“, rekao je tada Backović.
Prema pisanju medija, bio je na osnivanju proruske grupe „Balkanski kozaci“ i povezivan sa prokremljanskim motociklističkim klubom „Noćni vukovi“.
U razgovoru za njemački „Špigl“ 2023, paroh je umanjivao rizik da se crkva iskoristi kao srpsko-rusko oruđe za destabilizaciju Crne Gore.
Tvrdio je i da nema nikakve veze sa politikom i da ga zanima samo vjera.
Osim u mantiji, Backović se može vidjeti i u vojnoj uniformi 63. padobranske brigade Vojske Jugoslavije.
Uoči izbora 2020, tivatski paroh se našao na meti spornog portala udar.me, koji je kao saradnike srpske Bezbjednosno-informativne agencije označio veliki broj osoba u Crnoj Gori.
Na snimcima sigurnosnih kamera on, u sportskoj garderobi, u društvu starlete napušta hotel u tivatskom mondenskom kompleksu Porto Montenegro.
Dvije godine kasnije, nikšićko tužilaštvo je protiv paroha pokrenulo prekršajni postupak jer je na svečanoj sjednici povodom Dana opštine Nikšić sjedio tokom intoniranja državne himne.
Sud za prekršaje ga je u prvostepenom postupku proglasio krivim, ali je pred Višim sudom postupak obustavljen zbog zastare, kazali su za RSE iz tužilaštva.
Backoviću je u januaru ove godine ispred doma zapaljen luksuzni automobil BMW X6.
Policija je nekoliko dana kasnije uhapsila 19-godišnjaka, koji je osumnjičen za to krivično djelo.
You must be logged in to post a comment.