Amandman na Zakon o radu upućuje na nastavak urušavanja standarda vojnih lica u Crnoj Gori zakonskim rješenjima koja umanjuju prava zaposlenih, zaključeno je na sjednici Izvršnog Odbora Sindikata Odbrane i Vojske Crne Gore (SOVCG).
Večeras održana sjednica organizovana je, kako navode, zbog potrebe za hitnim reagovanjem po pitanju Amandmana na Zakon o radu podnijetog od strane poslanika Duška Stjepovića i problema u realizaciji socijalnog dijaloga sa poslodavcem, koji se tiču procedure podnošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Vojsci.
– Tokom rasprave istaknuto je da je predmetni Amandman na Zakon o radu goruće pitanje zaposlenih u Vojsci Crne Gore, te da način za rješavanje pitanje dežurstva u Vojsci putem amandmana upućuje na nekorektno postupanje, naročito ako se ima u vidu da će se direktnom primjenom ovog Amandmana, ugroziti prava zaposlenih na naknadu za prekovremeni i noćni rad. Sa druge strane, dešavaće se umanjenje broja radnih sati koji ulaze u obračun plate, jer se dežurstom radnim danima „briše iz evidencije o radu“ 16 časova rada za samo jedno dežurstvo – piše u saopštenju.
SOVCG pozdravio je prepoznavanje ovog problema.
– Međutim, način njegovog rješavanja, praktično preko noći i van rasprave u radnoj grupi ili javnoj raspravi, u kojoj bi se prezentovalo zamišljeno rješenje ovog problema (kako je navedeno u obrazloženju Amandmana), upućuje na nastavak urušavanja standarda vojnih lica u Crnoj Gori zakonskim rješenjima koja umanjuju prava zaposlenih (prethodni menadžmenti bi po konstatovanju problema, isti riješio ukidanjem tog prava ili drastičnim komplikovanjem procedura), odnosno na nepostojanje vizije o tome kako bi se ovo pitanje uredilo ali je imperativ da se prave zaposlenih ukine kako bi se spriječilo pokretanje sudskih sporova – naveli su.
Na ovaj način, dodaju, utiče se na posledice a ne na uzrok problema, koji je u postupanjima poslodavca koji dugoročno ne sprovodi zakonske norme. Da je suprotno, dodaju, ne bi dolazilo do sudskih sporova koji se završavaju negativno po poslodavca.
– Zaposleni već dugo očekuju poboljšanje materijalnog stanja, a ovim činjenjem dolazimo do dodatnog urušavanja, jer očigledno nema vizije novog rješenja. Pored toga, nakon nedavnog saznanja da je Odboru za bezbjednost predloženo usvajanje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Vojsci, konstatovali smo da isti nije dostavljen na davanje mišljenja i sugestija registrovanim sindikatima, čime se krši član 192 i 193 Zakona o radu („SL CG“, br.74/2019,8/2021,59/2021,68/2021i145/2021), kao i član 4 i 5 Sporazuma o saradnji između Ministarstva odbrane i Sindikata odbrane i Vojske Crne Gore (14-142/22-3438 od 28.04.2022. godine).
Iskazana je duboka zabrinutost za budući socijalni dijalog koji praktično ne postoji, ako se ima u vidu jednostrana aktivnost poslodavca, bez konsultovanja sindikata, kao i sa strogo formalnim odgovorima na postavljena pitanja i iznijete probleme.
Ukazuje se na nepravilnost u postupanju sa pomenutim predlogom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Vojsci iz preventivnih razloga, prije nego se pokrenu i drugi mehanizmi zaštite prava zaposlenih u skladu sa Zakonom o radu.
Naglašena je još jednom činjenica da SOVCG konstantno ukazuje na mogućnost bolje i relaksiranije saradnje, kada je riječ o normativnim aktima koja tretiraju radna prava zaposlenih, te da sa druge strane nema adekvatnog odgovora.
Ponovo je istaknuta potreba za potpisivanjem kolektivnog ugovora, pri čemu se formalnim odgovorom Ministarstva odbrane zatvara mogućnost potpisivanja (Ministarstvo finansija nije saglasno), bez ikakvog predloga za prevazilaženje problema.
Ističemo još jednom zahtjev da se ponovo pokrene ovo pitanje i javnost Crne Gore informiše o pitanju kolektivnog pregovaranja, konkretno, da li je Vlada Crne Gore (države koja je najozbiljniji kandidat da postane dio Evropske Unije) voljna da sarađuje sa sindikatima ili je opredijeljena da nastavi vođenje “tihog rata” protiv svih vidova sindikalizma – objašnjavaju iz Sindikata.
Kazali su da su donijete određene odluke vezane za navedene probleme.
– Odluka o hitnom obraćanju Ministartvu odbrane u vidu zahtjeva za dostavljanje informacije o načinu rješavanja pitanja dežurstva u Vojsci Crne Gore, imajući u vidu predloženi Amandman poslanika Duška Stjepovića. Pored toga, u obraćanju je potrebno navesti kršenje Zakona o radu prilikom podnošenja predloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Vojsci, kao i dalje prisutnu potrebu za potpisivanjemkolektivnog ugovora.
Odluka o javnom nastupu po ovim pitanjima, u skladu sa dešavanjima na sjednici nadležnog skupštinskog odbora po pitanju pomenutog Zakona o radu i predloženog amandmana, u koordinaciji sa USSCG (imajući u vidu mogućnost pozitivnog rješenja po pitanju glasanja). Mogućnost održavanja press konferencije radi informisanja javnosti i obraćanje poslaničkim klubovima sa ciljem adekvatnog obavještavanja.
Odluka o hitnom obraćanju predsjedniku Skupštine, g-dinu Andriji Mandiću sa ciljem odlaganja glasanja Zakona o radu sa dostavljenim amandmanom poslanika Stjepovića, kako bi se dobilo dodatno pojašnjenje o načinu rješavanja ovog problema, koje bi trebalo biti usaglašeno sa Ministarstvom finansija (kako bi se izbjegla mogućnost kasnijeg odbijanja od strane Ministarstva finansija „novog“ rješenja za naknadu zaposlenima za dežurstvo).
Odluka o hitnom obraćanju dopisom prema svim članovima Vrhovnog savjeta odbrane, u cilju prezentovanja našeg viđenja postupaka Ministarstva odbrane, kako po pitanju amandmana poslanika Stjepovića na Zakon o radu, po pitanju predloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Vojsci, kao i po pitanju nepotpisivanja kolektivnog ugovora za zaposlene u Vojsci Crne Gore.
Odluka o otvorenom pozivu svim sindikatima u Crnoj Gori da podrže nastojanja i borbu SOVCG o poštovanju zakonske procedure za usvajanje normativnih akata koja se tiču prava zaposlenih, kao i obaveze poslodavaca da se konsultuju registrovani sindikati i zaposleni po ovim pitanjima.
Odluka da se poseban dio u redovnom izvještaju prema Euromilu (u oktobru ove godine) posveti ovim pitanjima, te da se zahtijeva reagovanje sa njihove instance – stoji u njihovom saopštenju.
Gore navedene odluke su, dodaju, jednoglasno usvojene od strane Izvršnog odbora SOVCG, sa pozitivnim izjašnjenjima prisutnih predstavnika Glavnog odbora SOVCG.
Pročitajte još