Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) planira izgradnju solarne elektrane na tri mjesta uz obalu Krupačkog jezera, na ukupnoj površini od oko 1,18 miliona kvadratnih metara (118 hektara).
Za ovaj projekat u nikšićkom mjestu Stuba moraće da se uradi i Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu, jer se tu nalazi i vodoizvorište Poklonci. Riječ je o brdovitom terenu koji uglavnom čini nisko rastinje, čije je uklanjanje predviđeno na mjestima gdje će se postavljati solarni paneli. To, između ostalog, piše u dokumentaciji objavljenoj na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine.
EPCG je početkom decembra prošle godine podnijela zahtjev za odlučivanje o potrebi izrade Elaborata za ovaj projekat, dok je Agencija krajem tog mjeseca utvrdila da će državna kompanija morati da priloži taj dokument. EPCG za izradu Elaborata ima rok od dvije godine.
Projekat u Nikšiću je vrijedan oko 28,2 miliona eura i dio je valorizacije voda u Nikšićkom polju, koji obuhvata više solarnih i reverzibilnih elektrana.
Ukupna snaga elektrane je 46,96 megavata (MWp), a očekuje se godišnja proizvodnja od 61,68 gigavat-časova (GWh).
Parcele na kojima će se graditi elektrana nalaze se ispod puta koji vodi ka Plužinama i Šavniku, a vazdušno su od centra Nikšića udaljene oko sedam kilometara.
“Bitno je istaći da se u okriviru razmatranih parcela za gradnju elektrane nalazi i vodoizvoršte Poklonci. Novi radovi ne smiju uticati na režim i kvalitet voda izvorišta Poklonci, koje je od skorijeg vremena dio Nikšićkog javnog vodovodnog sistema. Sva postojeća i potencijalna izvorišta visokokvalitetnih podzemnih i površinskih voda i područja potencijalno su perspektivna za snabdijevanje vodom i moraju se adekvatnim mjerama zaštiti i unaprijediti, a zatim održavati propisani režim u njima (uspostavljanje zona zaštite, pošumljavanje slivova, i drugo). Pozitivna strana gradnje solarne elektrane se ogleda u tome da se postavljanjem modula zauzima velika površina zemlje koja neće biti izložena direktnom zračenju sunca. Samim tim, površinski vodotoci će biti u određenoj mjeri zaštićeni od isparavanja vode usljed direktnog zračenja sunca, pogotovo tokom ljetnjih mjeseci”, ističe se u dokumentaciji koju je dostavila EPCG.
Navode i da na planiranim lokacijama nisu registrovana nepokretna kulturna dobra, ali i da nema vidljivih ostataka materijalnih i kulturnih dobara koji bi ukazivali na moguća arheološka nalazišta. Piše i da će tokom izgradnje i rada elektrane doći do vidnog uticaja na pejzaž.
Osim toga, u sklopu projekta je u uz obalu Krupačkog jezera planirana i izgradnja četiri ceste, ukupne dužine 1,88 kilometara, kako bi se omogućilo funkcionisanje kompleksa.
Ističe se da se u toku radova očekuje standardno zagađenje od mašina, ali i da u toku rada solarne elektrane neće biti emisije štetnih materija koje bi uticale na okolno stanovništvo. Navodi se i da količinski neće biti otpadnih materija koje bi uticale negativno na kvalitet zemljišta, vode, vazduha, biljnog i životinjskog svijeta, kao i da će najveći negativni uticaj biti na samom pejzažu lokacije jer se postavljaju solarni paneli na površini od 1,18 miliona kvadrata. Vlada je urbanističko-tehničke uslove za elektranu na Krupcu izdala u septembru 2023. godine.
Pročitajte još