Jedna japanska firma došla je na ideju da dronom koji će puštati muziku primora svoje zaposlene da ne ostaju prekovremeno na poslu.
Japanka Micijo Nišigaki bila je majka ponosna na sina jedinca Noju koji je odmah po završetku studija počeo da radi u velikoj telekomunikacionoj kompaniji. Noja je obožavao kompjutere i bio je srećan što mu je pružena šansa da se dokaže. Ali, dvije godine kasnije sve je krenulo nizbrdo. Legao je da spava i nije mogao da ustane iz kreveta. Majci je govorio samo „da ga pusti da spava”. Ubrzo je preminuo, u 27. godini, pišu japanski mediji.
Micijo je kasnije od sinovljevih kolega saznala da je on neumorno radio. Uglavnom je posao obavljao do polaska posljednjeg voza, a ako bi mu se desilo da zakasni, spavao je u kancelariji. Dešavalo mu se da i noću radi, 37 sati bez prekida.
Njegova smrt je zvanično označena japanskom riječju „karoši”, terminom kojim se označava smrt od pretjeranog rada.
Japan se godinama bori sa prekovremenim ostajanjem na poslu i zdravstvenim problemima do kojih dolazi zbog premora radnika, pa čak i, evo, do smrti.
Jedna japanska firma došla je na ideju da dronom koji će puštati muziku primora svoje zaposlene da ne ostaju prekovremeno na poslu.
Dron će letjeti kroz kancelarije uz zvuke pjesme „Auld Lang Syne” koju obično puštaju u tržnim centrima kao naznaku da se završava radno
vrijeme.
Kako su najavili japanski mediji, „Tajsei”, firma za obezbjeđenje kancelarija i održavanje higijene planira da počne da koristi ovakvu napravu u saradnji sa firmom za proizvodnju dronova „Blu inovejšns” i telekomunikacionom kompanijom „NTT Ist”.
Norihito Kato, direktor firme „Tajsei”, kaže da će radnicima biti nemoguće da nastave rad kada shvate da će muzički dron iznova i iznova ulaziti u kancelariju, sve dok je ne napuste.
Plan ove firme jeste da dron pusti u probni rad, a da ga kasnije ponude i drugim zainteresovanim firmama.
Problem redovnog prekovremenog ostajanja na radnom mjestu duboko je ukorijenjen u japansku kulturu.
Skot Nort, profesor sociologije na univerzitetu Osaka, kaže da, čak i kad bi dron otjerao radnike iz zgrade, oni bi nastavili da rade od kuće da bi završili sve dnevne zadatke.
Da bi se ukinuli prekovremeni sati, on smatra da je neophodno da se smanji dnevna norma ili da se unajmi više radnika.
Japan godinama pokušava da promijeni radnu kulturu po kojoj je sramota da napustiš radno mjesto prije kolega ili šefa.
Prekovremeni rad, pogotovo kod novih radnika u firmi, glavni je krivac za mnoge zdravstvene probleme do kojih dolazi, naročito do srčanog udara, šloga, pa čak i do samoubistva.
Vlada je predstavila novi program kojim su hrabrili kompanije da svakog posljednjeg petka u mjesecu svoje zaposlene puštaju s posla u 15 časova. Ali program nije zaživio jer je veliki broj zaposlenih rekao da je posljednji petak u mesecu ujedno dan kada imaju najviše posla.
Na osnovu jednog istraživanja, gotovo četvrtina japanskih kompanija primorava svoje zaposlene da rade više od 80 prekovremenih sati mjesečno, često bez nadoknade, a u 12 odsto firmi radi se i više od 100 sati prekovremeno. Ovi podaci veoma su važni jer svaki prekovremeni rad koji pređe 80 sati mjesečno povećava mogućnost smrtnosti zaposlenog.
Related