Službenici UP napravili niz propusta u Ulici Novice Cerovića : Ko tebe cvijećem, ti njega suzavcem

    3 godine pre 560 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Riječ je o epilogu slučaja građanke Cetinja Kane Tomašević, koja je preko Crnogorskog helsinškog odbora i građanskog aktiviste Aleksandra Saše Zekovića, podnijela pritužbu zbog postupanja policijskih službenika na Cetinju.

Ona je navela kako joj je 4. i 5. septembra prošle godine bila ograničena sloboda kretanja, te da su svuda oko njene kuće bile ograde i kordoni policije, zbog čega je bilo nemoguće da napusti objekat stanovanja.

“Savjet je odlučio da uvaži primjedbe građanke gospođe Kane Tomašević koje se odnose na ograničavanje slobode kretanja i zadiranja u privatnost i ocjenjuje da je Uprava policije trebala biti ta koja pokazuje proaktivni pristup u komunikaciji sa građanima, a ne obratno”, navedeno je u saopštenju.

Takođe, iz Uprave policije nijesu opravdali postavljanje suviše ličnih pitanja od strane službenika povodom kretanja stanovnika iz pomenute ulice.

“Savjet ocjenjuje da ista nijesu bila nužna u sprovođenju zaštite štićenog objekta. Takav pristup policije je mogao da zadire i u sferu privatnosti a dodatnu zabrinutost može da stvara i način na koji se prikupljaju i vode evidencije tako prikupljenih podataka”, dodaju iz Savjeta.

Inače, Tomašević je u pritužbi uputila i protest zbog prekomjerne upotrebe hemijskih sredstava na ulicama u gradu, za suzavce bačene ispred otvorenih vrata kuća na korzu.

“Postupanje policije na trgu prilikom uklanjanja ograde takođe je, po mom mišljenju, prekoračenje ovlašćenja, jer su policajci gurali starije ljude i žene koji su mirno protestvovali. Polazim od toga da ne bih voljela da gledam da se neko tako ponaša prema mom đedu, majci, sestri. Ako je planirana intenzivnija intervencija u gradu, sa intenzvnijom, masovnijom, upotreba sredstava prinude trebalo je da nas obavijeste o tome, kako bi žene i đeca ostali zatvoreni u kućama. O količini suzavca koja je korišćena prosudite sami, kada se isti i danas, 06.09. osjećaju na ulicama. Prosudite koliko kancerogenih elemenata danas udišu đeca, mladi i stari Prijestonice i da li su to zaslužili nakon pružene ruke đevojčice na trgu, nakon posluženja koje su im građani u svim djelovima grada ponudili, a to su uradili iz čistog gostoprimstva i razumijevanja da su i ti policajci nečiji sinovi, očevi i braća” kazala je Tomašević.

Zapitala je i „da li se ona stara – ko tebe kamenom, ti njega hljebom, pretvara u – “ko tebe cvijećem, ti njega suzavcem”.

Propust je napravljen i u pogledu informisanja stanovništva.

“Savjet je ocjenio da je Uprava policije učinila propust time što nije objavila javno saopštenje, bar 24 sata, prije nego je otpočela sa određenim mjerama koje se odražavaju i na slobodu kretanja. Uprava policije nije kreirala i podijelila, građanima sa tog područja, ni informator u kojem su navedeni razlozi ograničavanja kretanja, predstavljene mjere i način njihove primjene uz navođenje direktnog kontakta, broja telefona, pretpostavljenog starješine. Takav pristup bi bio u skladu sa konceptom rada policije u zajednici koji podrazumijeva veće učešće građana i zajednice u policijskom postupanju”, naglasili su.

Iz Savjeta su dodali i da je način na koji su primijenjene određene bezbjednosne mjere “potpuno zanemario koncept rada policije u zajednici i činjenicu da će Uprava policije sa građanima Cetinja imati komunikaciju i nakon sprovedenog ustoličenja novog mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori”.

“Izostao je osjećaj za izgradnju saradnje i uvažavanja, boljeg razumijevanja policijskih poslova i zadataka, i jačanja vizije, vrijednosti i misije policije u zajednici”, zaključuju oni.