Služba zaštite i spašavanja podmlađuje kadar -deset mladića odrađuje pripravnički staž

    6 meseci pre 1938 pregleda Izvor: PV Informer

Nadležni u opštini Pljevlja i Službi zaštite i spašavanja su zbog potrebe podmlađivanja kadra, donijeli odluku da se od 1. maja u radni odnos primi 10 pripravnika, na vremenski period od 6 mjeseci.

Po završetku pripravničkog staža, biće upriličeno polaganje stručnih ispita. Svi koji polože stručni ispit imaće mogućnost da konkurišu za zapošljavanje u Službi.

Po prijemu u radni odnos počela je obuka pripravnika koja je obuhvatila upoznavanje sa opremom za gašenja požara, radu sa protivpožarnim aparatima, vodenim topovima, a u okviru obuke pored teorijskog dijela pripravnici su imali i praktičnu nastavu sa sredstvima za gašenje požara.

Foto: Pripravnici u gašenju požara na brdu Golubinja

Mladi pripravnici u Službi zaštite i spašavanja opštine Pljevlja su prvo vatreno krštenje na terenu imali prilikom gašenja šumskog požara na brdu Golubinja iznad grada. Gasili su požar noseći naprtnjače sa vodom na veoma nepristupačnom terenu i po riječima komandira Bogdana Bojovića imali značajan doprinos prilikom gašenja požara.

Urednik portala je razgovarao sa nekoliko mladih pripravnika koji su se odlučili da svoj radni vijek provedu kao vatrogasci-spasioci i na taj način doprinesu zaštiti materijalnih dobara i spašavanju ljudskih života.

Drobnjak Ognjen je završio školovanje za zanimanje autoelektričar, a da se prijavi na rad u Službi zaštite i spašavanja pored mogućnosti da dobije posao, opredjelila ga je i činjenica da se radi o specifičnom zanimanju kojim se direktno na terenu doprinosi zaštiti materijalnih dobara građana, spašavaju ljudskih života i štiti priroda od šumskih požara.

Bajčeta Bogoljub, stručna sprema mašinbravar se opredjelio za posao vatrogasca-spasioca iz razloga što se radi o vrlo odgovornom poslu koji zahtjeva dosta rada na terenu, omogućava stručno usavršavanje a pruža mogućnost da se u radu ispolje fizičke mogućnosti i brzo djelovanje u kordinaciji sa svojim kolegama. Bajčeta je sa posebnom impresijom govorio o prvom značajnijem iskustvu rada na terenu prilikom gašenja šumskog požara na brdu Golubinja, ponosan što je doprinio da se požar ugasi i spasi šumsko bogatstvo iznad grada.

Kovačević Mirko pored iznijetih impresija prilikom gašenja šumskog požara na Golubinji u veoma teškim uslovima, po velikoj vrućini, velikoj udaljenosti vatrogasnog vozila od lokacije požarajer su vodu morali nositi i po nekoliko stotina metara po nepristupačnom terenu, posebno ističe zajedništvo koje vlada među pripravnicima i želja da se što više nauči o samom poslu vatrogasca-spasioca i načinima kako da se savladaju izazovi. Kovačević je posle više od dva mjeseca provedenih u službi, siguran da se radi o vrlo odgovornom i zahtjevnom poslu, koji ima i dosta opasnosti, ako se prilikom rada na terenu ne pristupi sa posebnom pažnjom i oprezom. Takođe smatra da se radi o poslu punom adrenalina prilikom obavljanja složenih aktivnosti na terenu, ali da se radi o časnom poslu na koji svaki pripadnik Službe može biti ponosan.