Slovenija će prestati da proizvodi struju iz uglja najkasnije do 2033. godine, saopštila je u četvrtak slovenačka vlada. Takvo rješenje predviđa donijetu “nacionalnu strategiju izlaska iz uglja” i “restrukturiranje” dvije pokrajine u kojima još uvijek rade aktivni rudnici uglja kao značajnu privredu.
Strategijom je predviđeno da se ugalj koristi za proizvodnju električne energije najkasnije do 2033. godine, a njeno usvajanje znači da regioni mogu da počnu da koriste nesmetan pristup Fondu za pravednu energetsku transformaciju, koji će Sloveniji obezbjediti skoro 250 miliona eura evropskih fondova, saopštili su iz vlade.
Iz termoelektrane Šoštanj, koja za proizvodnju električne energije koristi ugalj, Slovenija obezbjeđuje trećinu svoje proizvodnje električne energije, dok druge dvije trećine uglavnom obezbjeđuju hidroelektrane i nuklearna elektrana Krško, piše Hina a prenosi N1.
Šesti blok Termoelektrane Šoštanj počeo je sa radom 2015. godine i koštao je više od milijardu eura i obično se u kontroverzama smatra velikim investicionim neuspjehom, odnosno “propalom” investicijom, kako sa ekonomskog, tako i sa ekološkog stanovišta.
Prema pisanju slovenačkih medija, termoelektrana godinama radi nerentabilno i sa gubitkom.
Termoelektrana je prošle godine proizvela skoro četri miliona tona ugljen-dioksida, a zbog udvostručenja cijena emisionih kupona, proizvodna cijena struje iz nje je sve veća.
Pročitajte još