Skupštinski odbor će inicirati povratak školskog policajca

    1 mesec pre 388 pregleda Izvor: pobjeda.me

Foto,ilustracija: PV Informer-

Posljednji slučaj u Baru je ponovo otvorio pitanja neophodnosti postojanja školskog policajca. Uprava policije je tokom prošle godine saopštavala da nemaju kapaciteta da se u svakoj školi organizuje prisustvo policajca, s obzirom na to da postoji veliki broj škola, koje rade u smjenama.

Inspektori i policajci obilaze školska dvorišta, a sistematizacijom nije predviđen policajac kojem bi boravak u školskom dvorištu bio jedino zaduženje.

Posljedni slučaj u Baru kada je teško povrijeđen osamnaestogodišnjak, a njegov godinu dana mlađi napadač uhapšen i osumnjičen za pokušaj ubistva, primorao je roditelje iz toga grada da planiraju protest za danas, a koji su u međuvremenu odgodili dok se stanje mladića ne stabilizuje. On je hospitalizovan u KCCG, a njegovo zdravstveno stanje je zabrinjavajuće.

Barska policija uhapsila je u ponedjeljak sedamnaestogodišnjaka osumnjičenog da je u ispred Gimnazije „Niko Rolović“ u Baru nožem teško povrijedio osamnaestogodišnjeg učenika te škole.

Maloljetnom Baraninu, osumnjičenom za pokušaj ubistva, Više državno tužilaštvo odredilo je pritvor od 72 sata. Tužilaštvo će u međuvremenu odlučiti da li će sudu uputiti predlog za određivanje pritvora za maloljetnika, kazala je tužiteljka Lepa Medenica za Primorski portal. Drugom maloljetniku, osumnjičenom za učestvovanje u tuči nakon što je saslušan od strane tužioca nije određeno zadržavanje.

Direktorica škole Marija Đonović rekla je Vijestima da je do incidenta došlo nekoliko minuta nakon 11 sati, tokom malog odmora. Ona je kazala da su u dvorište škole ušli maloljetnici koji nijesu njihovi učenici, da su napali mladića a sukob je brzom intervencijom profesora zaustavljen.

Ministarstvo prosvjete je 2015. godine, iniciralo formiranje Radne grupe kako bi se sproveo projekat „Školski zaštitar“. To je, kako kažu, podrazumijevalo da se formira posebna služba ili da se dodatno edukuju postojeći zaštitari, koji bi bili angažovani u školama, ali da je tada Ministarstvo prosvjete odustalo od navedenog projekta zbog nedostatka finansijskih sredstava.

Školski policajci postojali su u crnogorskim školama prije 15 godina. Tokom cijelog dana nadgledali su učenike u školi i dvorištu, pa je tako mogućnost za nastanak nasilja među učenicima bila manja.

„Školski policajac“ bio je pilot projekat Uprave policije koji je trajao od 2005. do 2008. godine. Tada je oko 150 policajaca bilo zaduženo za bezbjednost u školama.

Nakon talasa vršnjačkog nasilja u školama, koji je obilježio 2022. godinu, Akcija za ljudska prava je podsjetila da školski policajac nikada nije ni bio predviđen sistematizacijom pa je ipak postojao četiri godine.

Članica skupštinskog odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport Branka Marković je juče kazala da će inistirati na tome da se angažuju policajci u školskim dvorištima, te da bi trebalo razmisliti i o strožim kaznama koje će biti propisane zakonom. Ona je Portalu RTCG rekla da ovaj događaj ukazuje da vršnjačko nasilje eskalira u Crnoj Gori.

– Situacija je alarmantna i zato se ovaj problem mora rješavati sistemski, multisektorski i multiinstitucionalno – hitno i bez odlaganja. Jasno je da vršnjačko nasilje postaje izuzetno dubok problem i da se ne može riješiti sam po sebi, da ga ne može riješiti nijedan organ, nijedna institucija, kao ni nijedan zakon – rekla je ona.

Zato bi, smatra, trebalo dobro razmisliti o strožim kaznama koje bi morale biti propisane zakonom, uz napomenu da je tu ključna zakonska politika suda i zahtjevi tužilaštva.

Ministar sporta i mladih i predsjednik Savjeta za prava djeteta Dragoslav Šćekić kazao je da ovaj slučaj ponovo otvara važno pitanje nasilja među djecom školskog uzrasta i potrebe za prevencijom takvih oblika ponašanja.

On je istakao da se djeca moraju osnažiti da prijave svaki vid vršnjačkog nasilja, te da je neophodno da se stvori bezbjedna atmosfera za mlade da se ne boje da prijave.