Ekološki pokret „Ozon“ smatra skandaloznim zahtjeve kineske kompanije CRBC, izvođača radova na izgardnji prioritetne dionice autoputa Bar-Boljare, za produžetkom roka i dodatnim plaćanjima. „Ozon“ je pozvao Vladu Crne Gore da dokaže posvećenost javnom interesu i pokrene odgovarajuće procedure, kako bi se naplatila sredstva potrebna za sanaciju učinjenih ekoloških šteta, u mjeri u kojoj je moguće i penali za probijanje ugovorenih rokova.
„Trajna devastacija rijeke Tare, koja ima međunarodne i domaće stepene zaštite, između kojih i status svjetske prirodne baštine, a što su svojim izvještajima potvrdila relevantna tijela UNESCO i Evropske Unije, ne može biti sanirana kontroverznim projektom regulacije, koji se koristi za rješavanje problema iskopa i ostalog građevinskog otpada, pa je potrebno shodno realnoj procjeni naplatiti sredstva za štetu učinjenu životnoj sredini“, navodi se u reagovanju Ozona.
Oni smatraju da je i prije pandemijske krize izazvane virusom Kovid 19 bilo jasno da dogovoreni rokovi neće biti ispoštovani, te zato ocjenjuju potpuno neutemeljinima zahtjeve izvođača radova, naročito jer su se sve vrijeme izvodili građevinski radovi na teritoriji Crne Gore, čak, kako dodaju, po privilegovanim uslovima, bez gužvi i drugih tehničkih smetnji, što bi trebalo da ubrza, a ne uspori rokove.
„Kao udar na mentalno zdravlje građana Crne Gore, koji će generacijama biti u dužničkom ropstvu zbog prioritetne dionice autoputa, doživljavamo razloge koje je naveo Goran Vujović, direktor poslovne jedinice za upravljanje projektom izgradnje autoputa,“ navodi se u saopštenju te NVO.
Kako je prethodna zima bila veoma blaga, sa temperaturom iznad prosječnih, naročito tokom januara, kada su zabilježeni rekordi širom planete, smatraju neprihvatljivim, kako kažu, izgovore izvođača radova da su bili otežani uslovi.
„Kakvu su dinamiku realizacije odmora za svoje radnike isplanirali, ne bi trebalo da se odražava na realizaciju projekta, jer je to interna poslovna politika izvođača radova, a naročito je sa aspekta poštovanja rokova nebitna proslava državnih i drugih praznika, koje prepoznaje naše zakonodavstvo, jer se to od starta uzima u obzir, pa ne može biti razlog kašnjenja“, smatraju on
Iz Ozona ističu da, poštujući pravo na tradiciju drugih naroda, kao i njihove praznike, je sa aspekta javnog interesa građana Crne Gore, bilo od suštinske važnosti da oni kojima je data privilegija da obavlaju poslove od značaja za državu, prepoznaju rizike koji mogu uticati na dinamiku i kvalitet realizacije ,,projekta vijeka” i ugovorno, preventivno i nedvosmisleno definišu zaštitne mehanizme.
„To očigledno nije učinjeno na kvalitetan način čim se pominju ovi, sa poslovnog gledišta, neprihvatljivi razlozi kašnjenja i zbog čega građani moraju zahtjevati odgovornost. Kako je 2020. godina po kineskom kalendaru u znaku pacova, kada se po njihovom tumačenju očekuju nepredvidive situacije i suočavanje sa izazovima, kakva je nesporno pandemijska kriza izazvana virusom Kovid 19, nadamo se da mi u Crnoj Gori nećemo snositi dodatne troškove zbog nečega za što nijesmo odgovorni, te da će Vlada Crne Gore, u za nas izbornoj godini, zaštiti interese svojih građana, čiji je „ekonomski“ imunitet na minimumu,“ zaključuju u Ozonu.
Pročitajte još