Foto : Pixabay.com
Vlada Sjeverne Makedonije je u četvrtak navečer, 25. avgusta donijela odluku o proglašenju kriznog stanja u energetici koja će vrijediti od 1. septembra.
Koje će mjere biti poduzete za pomoć privredi, bit će dodatno odlučeno, kazali su za Radio Slobodna Evropa u Ministarstvu za ekonomiju.
Od prvog septembra stupaju na snagu dvije vladine odluke, a to su krizna situacija u snabdijevanju toplinskom energijom u gradu Skoplju te odluka o opskrbi električnom energijom na cijelom teritoriju Republike Sjeverne Makedonije.
Krizno stanje na nivou grada Skoplja proglašeno je zbog nedostatka toplinske energije, mogućnosti korištenja alternativnog goriva i stanja na tržištu toplinske energije.
Druga odluka, koja se odnosi na cijelu teritoriju, donesena je zbog nedostatka električne energije i stanja na tržištu električne energije, navodi se u saopćenju Vlade.
Ove odluke dolaze u trenutku kada cijene energije na svjetskim tržištima ruše rekorde.
Svrha ove krizne situacije je da se Vladi omogući transfer novca iz državnog budžeta državnom proizvođaču električne energije ESM koji će se koristiti za kupnju uglja i loživog ulja.
Od prvog septembra, kada će na snagu stupiti krizno stanje, na snagu bi trebale stupiti i posljednje donesene Vladine mjere štednje električne energije.
Za javne ustanove one će biti obavezne, a za domaćinstva i privatne firme imat će oblik preporuke.
Potpredsjednik Vlade za ekonomska pitanja Fatmir Bitici poručio je 25. avgusta građanima da ne trebaju brinuti jer će električne i toplinske energije biti dovoljno. Saopćio je i da je ovogodišnji plan proizvodnje ESM-a povećan za 25 posto.
Direktor ESM-a Vasko Kovačevski izjavio je večeras kako se nada da će sljedeće poskupljenje struje biti „blago“.
“Stanje krize je proglašeno da se izazovi lakše prebrode. Sada se trebamo pripremiti da možemo primiti sve udarce. Uspješno kao i prošle godine. Već se zna da će od januara doći do poskupljenja. I ne samo ovdje. Želim da poskupljenje za građane bude što manje. Ne mogu spekulirati s brojkama“, rekao je Kovačevski.
Nakon proglašenja krizne situacije u energetskom sektoru, zahtjevi Gospodarske komore Makedonije bit će detaljno razmotreni kako bi se izašlo u susret kompanijama članicama komore.
Koje će mjere biti poduzete za pomoć gospodarstvu bit će dodatno odlučeno nakon proglašenja kriznog stanja, rekli su za RSE u Ministarstvu za ekonomiju.
Privredna komora Sjeverozapadne Makedonije također je danas izašla s preporukama i mjerama i traži od Vlade da pomogne firmama ukidanjem PDV-a za struju, zamrzavanjem cijene struje po uzoru na susjedne zemlje.
Traže i da se ubrza procedura ugradnje solarnih panela te prenamjeni veliki dio, ako ne i cijeli iznos sredstava iz kapitalnih izdataka za ulaganje u obnovljive izvore energije, a sve kako bi se maksimalno iskoristili cjelokupni državni kapaciteti za proizvodnju struje.
Pročitajte još