Sindikat uprave i pravosuđa CG uputio Vladi sedam zahtjeva, traže da pregovori počnu do 20. februara

    2 sata pre 44 pregleda Izvor: PV Informer

Sindikat uprave i pravosuđa Crne Gore uputio je Vladi sedam zahtjeva, pri čemu ističu kako će stupiti u proteste ukoliko oni ne budu ispunjeni. Iz tog sindikata već najavljuju kako će prvi protest biti održan šestog marta.

Rok koji ima Vlada da započne pregovore s njima, povodom zahtjeva, je 20. februar. Iz pomenutog sindikata naveli su i koji su zahtjevi u pitanju, a oni slijede u nastavku.

– Hitno potpisivanje usaglašenog Aneksa Ugovora Stambene zadruge „Odgovornost“, konstituisanje njenih organa i otpočinjanje rada, kako bi zaposleni konačno dobili priliku za rješavanje stambenog pitanja.

– Pokretanje pregovora o izmjenama i dopunama Granskog kolektivnog ugovora, s ciljempovećanja koeficijenata složenosti poslova za 10% u 2024. i dodatnih 10% u 2025. godini.

– Povlačenje Predloga Zakona o zaradama, Zakona o državnim službenicima i namještenicima,Zakona o lokalnim službenicima i funkcionerima, obavezno učestvovanje svih predstavnika reprezetativnih granskih sindikata u radnoj grupi za izradu Zakona o reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih udruženja, kao i usvajanje rješenja koja su usaglašena kroz sve radne grupe, uz punu transparentnost i eliminaciju autokratskog pristupa u donošenju odluka.

– Izmjene i dopune Zakona o unutrašnjoj trgovini i Zakona o zaštiti potrošača, s ciljem regulisanja marži na domaćem tržištu i zaštite ekonomske stabilnosti građana.

– Izmjena Zakona o štrajku, kako bi se zaposlenima u Crnoj Gori omogućilo pravo na štrajk koje im je trenutnim zakonskim rješenjem uskraćeno.

– Ostavka ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naide Nišić, zbog nezakonitog djelovanja i niza drugih nepravilnosti u radu.

– Uvođenje sedmočasovnog radnog vremena, u skladu s modernim standardima rada i zaštitom prava zaposlenih, kao i javno datim obećanjem.

Traže i da se eliminiše, kako ističu, autokratsko i netransparentno pisanje i oblikovanje najvažnijih zakona koji krucijalno utiču na materijalni i radni položaj zaposlenih u javnoj upravi i pravosuđu, kao i dovođenje u red hiper rasta cijena i inflacije koja je mnogo veća nego što se to zvanično predstavlja.