Lažni diplomata Stevan Simijanović priznao je da je aktivno učestvovao u dogovorima o formiranju nove vlasti u Crnoj Gori, ističući da je sa preminulim mitropolitom Amfilohijem i jednim političarem koji je, kako kaže, bio tas na vagi, iznio stavove ko treba da bude u Vladi. Tvrdi i da je tada bilo dogovoreno potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom, ali da je premijer Zdravko Krivokapić nakon smrti mitropolita MCP Amfilohija krenuo „nekim drugim putem“.
Simijanović je saopštio da se na razne načine angažovao kako bi smijenio režim Mila Đukanovića. Istakao je da njegov angažman u Crnoj Gori krenuo u momentu kada je izglasavan Zakon o slobodi vjeroispovijesti, u decembru 2019. godine.
– Tada sam se najintenzivnije skoncentrisao na Crnu Goru. Tada se aktiviram i koristim maksimalno poznanstva da kompletnu američku administraciju upoznam sa kršenjem ljudskih prava. Određeni ljudi iz crkve su, uz moju pomoć, otišli u Vašington i sreli se sa određenim ljudima iz Stejt Departmenta. SAD je zauzeo stav da se tim zakonom krši pravo – rekao je Simijanović u intervjuu za TV IN4S.
On je istakao da, prije parlamentarnih izbora, nije bilo direktnih kontakata sa predstavnicima sadašnje vladajuće većine.
– Prvi put sam se aktivirao na sam dan izbora, nakon prvih rezultata. Došlo je do određenog telefonskog poziva koji mi je bio upućen iz Vašingtona. Trebalo je da bude obavljen razgovor sa predsjednikom Đukanovićem, a ja sam iznio stav da se moraju priznati izbori i da bi, u slučaju bilo kog pokušaja manipulacije, mogla pasti krv. U tom trenutku administracija SAD-a signalizira gospodinu Đukanoviću da izbori moraju da se priznaju, da je njegova opcija izgubila i rečeno mu je da, ukoliko padne i jedna kap znoja, a kamoli kap krvi, da će on lično odgovarati. Dok se ovaj dio razgovora nije obavio, Đukanović nije htio da prizna izbore. Nije očekivao ovakav signal SAD-a – tvrdi Simijanović.
On dodaje da nije učestvovao u stvaranju ugovora koji je premijer Zdravko Krivokapić potpisao sa Demokratama i GP URA.
– Vidio sam ko može imati autoritet i smiriti strasti unutar vladajuće većine – crkva. Prvo sam se sastao sa opozicionim političarom koji je bio tas na vagi. Iznijeli smo stavove šta bi najbolje bilo da ne bude u toj Vladi. Nakon toga odlazim u Ostrog i sastajem se sa pokojnim mitropolitom Amfilohijem. Rekao sam mu šta se mora uraditi. Stav je bio da tri političara ne budu u Vladi, mitropolit me je pitao – da li oni, ili njihove partije ne mogu biti u Vladi. Rekao sam da oni lično ne mogu, ali bilo ko iz njihovih partija može. Too je kasnije prenešeno na sastanku, i mitropolit se saglasio sa tim. Tu nastaje animozitet prema meni – istakao je Simijanović.
Prema njegovim riječima, od dogovora je ispoštovano samo ko će biti premijer i vicepremijer, kao i promjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Predviđeno je bilo da određeni broj ministarstava pripadne koaliciji „Za budućnost Crne Gore“, a jedan dio manjinskim partijama.
– Dok je mitropolit bio živ to je bio dogovor. Držali smo se toga da volja naroda bude zadovoljena, ali i međunarodne zajednice. Nakon smrti mitropolita i pada predsjednika SAD-a Donalda Trampa, mandatar kreće u drugu priču gdje neki dogovori nijesu ispoštovani. Najveći je taj što još nije došlo do sklapanja Temeljnog ugovora koji je već tada bio dogovoren – kazao je Simijanović.
Tvrdi da nema falsifikovanih dokumenata
Stevan Simijanović priveden je 8. februara u Nikšiću u Crnoj Gori pod sumnjom da je koristio falsifikovani diplomatski pasoš Sjedinjenih Država.
Tim povodom, on je rekao da nijedan njegov dokument nije falsifikovan.
– Da je bilo koji od tih dokumenata bio falsifikovan, ja bih istog momenta bio sproveden kod tužioca. Niti sam priveden kod tužioca, niti sam saslušan kao osumnjičeni. Uzeli su mi dokumenta i rekli da traže za njih potvrde iz Interpola. Poslije nekoliko dana zvali su me da mi vrate dio dokumenata, a dio su zadržali. Interpol je odgovorio odavno, ali oni mi još nisu vratili američki pasoš, iako imaju odgovor Ambasade da je u pitanju autentični dokument – tvrdi on.
Simijanović je optužio bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića za, kako je rekao, medijsku hajku koja je uslijedila.
– To je bila čista najmještaljka. Moj grijeh je što sam koliko-toliko doprinio sastavu Vlade. Đukanović se nadao da neće doći do njenog formiranja, kako bi raspisao izbore gdje bi mogao da fingira sve kao što je dosad. Pretpostavljam da je to jedan od mojih grehova – naveo je Simijanović.
Smatra da je čista politička trgovina odlaganje potpisivanje temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
– Ni premijer nije svjestan da ga određene političke strukture koriste po tom pitanju – rekao je on.
Negira da je učestvovao u trgovini oružjem
Negirao je navode da je učestvovao u trgovini oružjem, ali otkriva da je htio, kako tvrdi, da pomogne otvaranje fabrike za proizvodnju municije u Crnoj Gori.
– Niti sam učestvovao, niti sam planirao da učestvujem u trgovini oružjem. Ali sam dobio ponude jedne kompanije koja već radi za NATO i koja proizvodi municiju i lako naoružanje i ubijedio sam vlasnika da dođe u Crnu Goru i tu otvori fabriku. On je došao, sastali smo se sa određenim ljudima iz Vlade. U planu je bilo da se otvori fabrika za proizvodnju municije – rekao je Simijanović.
Pročitajte još