Foto: Pixabay –
Interes za sezonski rad među domaćim radnicima raste s približavanjem turističke sezone, kao i njihova očekivanja za većim platama, za prosječnih šest odsto u odnosu na prošlogodišnju sezonu, na 1.390 eura neto, pri čemu konobari, kuvari i sobari očekuju i više od 40 odsto veće plate, pokazuje istraživanje portala MojPosao.
To je istraživanje sprovedeno tokom nedavnog sajma poslova Sezonac.hr i obuhvatilo je više od 460 ispitanika, od kojih 67 odsto žena i 33 odsto muškaraca.
Čistačice očekuju daleko najveći rast plata
Među sezoncima koji očekuju najveći rast plata u odnosu na prosječne prošlogodišnje su čistačice (čistače portal uopšte ne pominje, prim. aut.) – žele 60 odsto veće plate ili oko 1.500 eura, a slijede ih sobari/sobarice koji očekuju 46 odsto veće plate ili najmanje oko 1.287 eura.
Konobari ove sezone očekuju rast plata za 40 odsto, na prosječnih 1.561 euro, prodavci za 35 odsto, na mjesečnih oko 1.257 eura, a kuvari za 33 odsto, na 1.703 eura.
Recepcioneri očekuju ove sezone veće plate za oko 32 odsto u odnosu na prošlogodišnje, ili oko 1.447 eura, a skladištari povećanje od 13 odsto, na 1.220 eura.
Ispitani radnici, a većina ih je sezonski radila i prethodnih godina, očekuju i dobre uslove za rad, među kojima su za njih 46 odsto sigurna primanja „presudna“, kao i obezbijeđen smještaj u mjestu gdje rade, za njih 38 odsto.
Iako žele veće plate, ipak su visinu plate u presudnim uslovima stavili na treće mjesto, tj. njih 29 odsto, ali su zato visinu plate njih najviše ili iznad 60 odsto označili „važnim“.
Sigurna primanja, obezbijeđen smještaj i visina plate su tri ključna uslova sezonskih radnika pri odabiru poslodavca sa kojim će sklopiti sezonski angažman. Sa portala MojPosao zanimljivim ističu i da im postaju sve važniji i uslovi poput slobodnih dana, definisanog radnog vremena te lokacije gdje će raditi.
Istraživanje je pokazalo i da u prosjeku najviše radnika sezonski posao pronalazi u ugostiteljstvu, njih 64 odsto, zatim u prodaji, 25 odsto, te turizmu i administraciji, po 24 odsto.
Nedostaci – kratkotrajnost i loš smještaj
Sticanje novih znanja i vještina za većinu ispitanih, 67 odsto, je glavna prednost sezonskog rada, a za 53 odsto je to viša plata u odnosu na cjelogodišnje poslove. Njih 52 odsto navelo je i prednost upoznavanja novih ljudi, a 40 odsto atraktivnost i zanimljivost sezonskog posla te boravak na moru.
Tek oko 4 odsto smatra da sezonski posao nema prednosti.
Među izazovima, odnosno nedostacima, najviše ih je, ili 47 odsto, navelo kratkotrajnost sezonskog posla, a 32 odsto preveliki intenzitet tih poslova, zbog čega 21 odsto ispitanih smatra da takav tempo rada treba biti bolje plaćen.
Njih gotovo 40 odsto kao ključni problem vidi loš kvalitet smještaja.
(Izvor: Seebiz)
You must be logged in to post a comment.