ŠEST GODINA NAKON ZEMLJOTRESA NEMA OBEŠTEĆENJA ZA MJEŠTANE PLJEVALJSKIH SELA

    7 godina pre 117 pregleda Izvor: vijesti.me

Prošlo je više od šest godina od kada je zemljotres jačine 3, 2 stepena Rihterove skale pogodio pljevaljsko selo Kruševo. Mještani ovog sela, kao i susjednih sela nijesu dobili nikakvu od-štetu. Opštinska komisija je izašla na teren odmah nakon zemljotresa i popisala nastale štete, ali Vlada nije odobrila sredstva za pomoć, odnosno za nadoknadu. Mještani sela Kruševo, kao i susjednih pozivaju Vladu da im pomogne jer kako kažu, pomoć se odobrava u svim sredinama gdje je bio zemljotres.

  • Pitamo se zbog čega je opštinska komisija vršila popis štete nastale na našim stanbenim i pomoćnim objektima. Vlada šalje pomoć u druge sredine, a kada su u pitanju pljevaljska sela, tu nema nikakve nadoknade ni pomoći. Pitamo se dali smo mi stanovnici Crne Gore ili neke druge države – navodi se u zajedničkom saopštenju mještana Kruševa, Dragaša i Lađana.

U saopštenju se navodi da je opštinska komisija obišla čak 118 domaćinstava i da je utvrdila da se radi o šteti čiji je iznos 178 hiljada i 910 eura, ali da niko od mještana nije dobio ni cent odštete.

– Mnoge kuće su ozbiljno bile ispucale, a mještani su ih opravljali i učvršćivali o svom trošku. Svi su se nadali da će kakva takva pomoć stići od Vlade Crne Gore, ali od toga nije bilo ni-šta. Očigledno je da Vladu ne interesuje položaj našeg stanovništva – navodi se u saopštenju i podsjeća da je od zemljotresa prošlo više od šest godina i da je svima jasno da od pomoći više nema ništa, ali da je želja mještana da podsjete javnost kako to Vlada postupa prema stanovništvu pljevaljskih sela.

– Ako niko nije mogao da nam da novčanu pomoć, onda je Vlada preko Uprave za šume mogla da odobri određenu količinu drveta ili da da besplatan ogrev, ali nijesmo ni to dobili. Narav-no, šume se čuvaju za kumove i prijatelje čelnika Vlade – navedeno je u saopštenju.

Zemljotres jačine 3, 2 stepena Rihterove skale 12. decembra 2011. godine pogodio je pljevaljsko selo Kruševo, ali se osjetio i u samom gradu. Tom prilikom zabilježena su ozbiljnija ošte-ćenja na crkvama Svete Petke u gradu, kao i na crkvi Svetog proroka Ilije na Ilinom brdu. Pro vjeravali smo i u crkvenim odborima da li je država vršila isplatu štete. Šteta na crkvi Svetog proroka Ilije procijenjena na 5.000 eura, a na crkvi Svete Petke 4.000 eura, međutim, nikakve isplate u vidu obeštećenja ili pomoći po ovom pitanju nije bilo.

Podsjećamo da Vlada Crne Gore prilikom plaćanja obeštećenja usled elementarnih nepogoda najviše daje deset odsto od procijenjene štete. Pritom Vlada nema zakonsku obavezu da izmiri te obaveze, već to radi ukoliko ima dovoljno novčanih sredstava. Očigledno u ovom slučaju ili nije bilo novčanih sredstava ili su u Vladi vjerovali da nemaju obavezu da isplate u vidu na-stalih šteta tih deset odsto, što u ovom slučaju iznosi 17.891 euru za mještane pljevaljskih sela.