SDT izviđa kako su ministri dijelili nagrade

    2 meseca pre 323 pregleda Izvor: dan.co.me

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) formiralo je krivični predmet i pokrenulo izviđaj povodom nalaza Budžetske inspekcije Ministarstva finansija (MF), koja je utvrdila da je u Ministarstvu odbrane (MO) u decemmbru 2021, 2022. i 2023. nenamjenski i nezakonito potrošeno 3,2 miliona eura.

Pokretanje izviđaja „Danu“ je potvrdio specijalni državni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić, navodeći da je Budžetska inspekcija u ponedjeljak SDT-u dostavila zapisnik o izvršenom inspekcijskom nadzoru u MO.

„Dan“ je u subotu objavio detalje iz nalaza Budžetske inspekcije po izvršenom inspekcijskom nadzoru u MO, koji je pokazao da je isplata 3,2 miliona eura zaposlenima koji su pokazali „visok nivo profesionalizma i maksimalnu posvećenost izvršavanju zadataka“ u decembru 2021, 2022. i 2023. nezakonito i nenamjensko trošenje sredstava iz državnog budžeta. Sporna rješenja o isplatama za preko 2.000 zaposlenih donijeli su tadašnja ministarka odbrane Olivera Injac (decembar 2021), rukovodilac radom MO Filip Adžić (decembar 2022) i aktuelni čelnik vojnog resora Dragan Krapović (decembar 2023).

U nalazu Budžetske inspekcije navedeno je da je nagrada isplaćena i tadašnjoj ministarki Injac i aktuelnom ministru odbrane Draganu Krapoviću.

– Budžetska inspekcija je juče (ponedjeljak, prim. aut.) Specijalnom državnom tužilaštvu dostavila zapisnik o izvršenom inspekcijskom nadzoru u Ministarstvu odbrane, za period decembra 2021, 2022. i 2023. godine, sa dodatkom po kojem je formiran krivični predmet radi utvrđivanja postojanja osnova sumnje da je učinjeno krivično djelo iz njegove stvarne nadležnosti. Predmet je dodijeljen u rad po redosledu prispijeća i u skladu sa internim pravilima i godišnjim rasporedom poslova i u toku je izviđaj – kazao je Radonjić za „Dan“.

Budžetska inspekcija je konstatovala da član 40 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, na koji su se ministri pozivali u spornim rješenjima, ne predstavlja pravni osnov za utvrđivanje prava i isplatu novčanog iznosa zaposlenima koji su pokazali „visok nivo profesionalizma i maksimalnu posvećenost izvršavanju zadataka“.

Po rješenju Injac, od 30. decembra 2021. godine, svi zaposleni, uključujući i samu tadašnju ministarku, dobili su po 60 eura na teret državnog budžeta. Nagrađivanje 2.216 zaposlenih i 33 lica zaposlena po ugovoru poreske obveznike koštalo je 134.940 eura.

Adžić je 21. decembra 2022, kao rukovodilac radom MO, donio rješenje kojim su 2.173 zaposlena dobila po 700 eura, za šta je iz budžeta potrošeno 1.521.160 eura. I Krapović je rješenjem od 18. decembra 2023. odobrio isplatu od po 700 eura svim zaposlenima, pa i sebi. Tada su nagrađena 2.233 zaposlena, što je koštalo 1.563.120 eura.

Zaposleni su, po rješenjima svih ministara, nagrađeni jer su pokazali „visok nivo profesionalizma i maksimalnu posvećenost izvršavanju zadataka“, kao i zbog postignutih rezultata „u otežanim uslovima“, a inspektori su utvrdili da sporna rješenja ne predstavljaju rješenja o zaradi, odnosno o varijabilnom dijelu zarade, kao ni rješenja o naknadi. Utvrđeno je da su ova sredstva isplaćena bez pravnog osnova i suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.

– Isplatom novčanih sredstava u decembru 2021, 2022. i 2023. izvršena je nenamjenska i nezakonita potrošnja budžetskih sredstava u ukupnom iznosu od 3.219.220 eura – navodi se u zaključku budžetskih inspektora.

Predmet inspekcijskog nadzora bila je primjena odredbi Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru tokom decembra 2021, 2022. i 2023. po planu nadzora Budžetske inspekcije za 2024. godinu.

Perović uhapšena nakon nalaza Budžetske inspekcije

Nalaz Budžetske inspekcije s nadzora izvršenog u Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) ranije je poslužio kao formalni razlog za pokretanje istrage u tom tijelu protiv tadašnje direktorice Jelene Perović. Ona se sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja i da je državnom budžetu nanijela štetu od oko 100.000 eura.

Perović je zbog ovih sumnji uhapšena u aprilu, a potom joj je određen kućni pritvor. Ona je negirala optužbe SDT-a, a osporila je i zakonitost inspekcijskog nadzora.