Radna grupa Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstveno osiguranje ispituje sve sklopljene ugovore sa privatnim zdravstvenim ustanovama kojima su se prethodnih godina na teret državnog budžeta isplaćivala ogromna novčana sredstva za liječenje građana, potvrđeno je „Danu“. Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Dragoslav Šćekić kazao je za „Dan“ da radna gupa kojom rukovodi ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović analizira sve ugovore, uključujući i ugovore sa privatnom bolnicom Kodra gdje je upućivan najveći broj pacijenata. Prema podacima Fonda zdravstva, prošle godine je Kodri isplaćeno 5.746.000 eura, dok je liječenje u svim privatnim ustanovama koštalo oko 11.500.000 eura. Istoj ustanovi je i u 2019. godini isplaćeno čak 6.000.000 eura za liječenje 4.318 pacijenata. Prema ugovoru sa Fondom, u toj ustanovi se o trošku države liječe pacijenti kojima su potrebne operacije iz oblasti opšte, vaskularne i grudne hirirugije, urologije, oftalmologije, ortopedije, usluge u Hiperbaričnoj komori i vantjelesna oplodnja. Kodra je od januara 2017. godine dio mreže zdravstvenih ustanova, pa građani već četvrtu godinu zaredom mogu da biraju da li će određene medicinske usluge, sa uputom i pod istim uslovima, dobiti u toj privatnoj bolnici ili u Kliničkom centru Crne Gore.
Imali smo nerealne ugovore sa jednim brojem privatnih ustanova. Smatramo da treba ojačati zdravstveni sistem, posebno Klinički centar i regionalne bolnice. KCCG ima i kvalitet i kapacitet da odgovori skoro sim potrebama pacijenata, kako za preglede, tako i za operacije, bez u slučaju procedura za koje je potrebno oboljele slati van države. U toku su opsežne analize svih ugovora od strane rade grupe, koju čine predstavnici Ministarstva zdravlja, finansija, Fonda i drugih institucija. Pokušaćemo da smanjimo odlive sredstava iz zdravstvenog sistema, kako bi taj novac iskoristili za usavrašavnje ljekara, širenje kapaciteta i kupovinu nove opreme. Sigurno je da će dio ugovora sa privatnim ustanovama biti raskinut, a vjerovatno i redukovan dio usluga koje se obavljaju u Kodri. Prethodna vlada je na osnovu odluke Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti potpisala ugovor sa Kodrom po kojem su pacijenti tokom epidemije bez mišljenja konzilijuma upućivani na liječenje. Sada se stanje popravilo i konzilijumi KCCG će ponovo odlučivati gdje pacijenti mogu da se liječe. Novo rukovodstvo KCCG će obezbijediti građanima kvalitetnu i dostupnu zdravstvenu zaštitu. Nije nam logično da ustanova kao što je Kodra sa mnogo manje kapaciteta, kadra i opreme može da odgovori izazovu kao KCCG – ističe Šćekić.
On navodi da je zdravstvena zaštita građana tokom epidemije bila najbitnija, ali da se zdravstveni sistem mogao organizovati na kvalitetniji način.
Važno je da nijesu ispaštali hronični pacijenti, ali je okviru javnih ustanova bilo dovoljno prostora i volje da se svi na vrijeme zbrinu. Započeli smo modernizaciju opreme, prije dva dana je otvorena nova savremena laboratorija u Kliničkom centru, za nekoliko mjeseci očekujemo da u beranskoj bolnici počne sa radom magnetna rezonanca, kako pacijenti sa sjevera ne bi morali da dolaze u Podgoricu da obave dijagnostiku i snimanja, a čime će se rasteretiti Klinički centar. Dio sredstava je opredijeljen i za angažovanje stručnjaka koji će operisati i vršiti obuku naših ljekara – kazao je Šćekić.
Fond za zdravstveno osiguranje je prošle godine za liječenje građana u privatnim ustanovama i u inostranstvu potrošio 16.188.000 eura, pokazuje izvještaj te institucije.
Za liječnje u inostranstvu i Srbiji tokom 2020. godine fakturisano je 1.977.000 eura po uputima prvostepenih ljekarskih komisija, dok je na usnovu upućivanja Komisije za liječenje u inostranstvu utrošeno još 2.800 eura. Računajući obje pozicije, trošak za liječenje van države umanjen je za 2,2 miliona eura. Troškovi liječenja u Institutu „Simo Milošević“ u Igalu koštali su državu 2.341.000 eura, dok je za medicinske usluge u privatnoj bolnici Meljine uplaćeno još 1.409.000 eura – navodi se u izvještaju.
U Kodri obavljena 14.303 pregleda i operacije
U izvještaju se navodi da je bolnici Kodra prošle godine za medicinske usluge fakturisano 5.764.000 eura i da su tokom epidemije u toj ustanovi liječena 4.303 pacijenta. Odlukom bivšeg Nacionalnog koordinacionog tijela bolnica Kodra je bila određena kao ustanova u kojoj su se porađale trudnice sa kovid infekcijom.
Tokom prošle godine van Crne Gore je liječeno 1.267 osiguranika, što je umanjenje za 1.400 pacijenata u odnosu na godinu ranije – piše u izvještaju Fonda.
Pročitajte još