Sudski savjet raspravljao je danas o tunelu prokopanom ispod Višeg suda, i eventualnoj odgovornosti čelnika te institucije Borisa Savića. Sjednica je zakazana ranije na inicijativu ministra pravde Marka Kovača, a saslušanju tim povodom prisustvovao i Savić.
Govoreći o slučaju “Tunel”, Savić je kazao da su do sada utvrdili da u pet predmeta nedostaju dokazi ili su kompromitovani, a nakon što je otkriven tunel u depou Višeg suda.
“Prema sadašnjem stanju stvari imamo pet tekućih predmeta u kojima nam nedostaje oružje. Mi trenutno radimo oko 450 predmeta, a u tih pet predmeta se može postaviti pitanje… Ja sam i ranije rekao da su tim predmeti već vještačeni, ali ne možemo isključiti mogućnost da stranke traže neko novo vještačenj”, kazao je Savić, novinarima nakon sjednice.
Nije htio da kaže o kojim predmetima je riječ, ali kako dodaje, nije moguće reći da se radi o ciljanim predmetima koji se odnose na istu kriminalnu grupu.
On je kazao da predleg depoa još nije završen. “Za sada ne vidimo da još nešto nedostaje”, kazao je Savić koji je dodao kako ne može isključiti da još nešto nedostaje.
Savić je ponovio da se puška iz koje je ubijen Duško Jovanović, lap-top Dok Kvon, kao i kokain nalaze na drugom mjestu i da nijesu i ni u jednom mjestu bili ugroženi niti kompromitovani.
Na sjednici Sudskog savjeta ministar pravde Marko Kovač kaže da kada je riječ o slučaju “Tunel” niko ne upućuje da je “jedina odgovornost predsjednika Višeg suda“.
„Niti prebacuje na Vas svu odgovornost”, kazao je Kovač.
Kovač kaže da su zakazale određene institucije, ali je kako kaže, bitno da se zna ko.
“Da u tom smislu svi treba da budemo svjesni svojih ovlašćenja i odgovornosti. Ovo nije poziv ni na čiju ostavku ili smjenu. Ukazujem samo na određene činjenice koji se dešavaju”, kazao je Kovač.
Savić kaže da ne prihvata i ne smatra da ima bilo kakvu odgovornost za ono što se desilo u depou Višeg suda.
“Smatram da je imaju državni organi. Imam ličnu odgovornost, subjektivnu što sam to otkrio”, kazao je Savić.
Savić je kazao da je Viši sud izuzetno transparentan u radu.
“Siguran sam da bi trebalo da institucije brane sudije u situacijama kad su najprizemnije uvrede i miješanje u naš rad. Mislim da je tu izostala bilo kakva reakcija Sudskog savjeta i udruženja sudija”, kazao je Savić.
Član Sudskog savjeta Predrag Tabaš smatra da su u slučaju “Tunel” neki drugi organi zakazali. U tom kontekstu smatra i da je Savićeva odgovornost, kako kaže, minorna.
“Ako bi govorili o odgovornosti Vašoj vezano za arhivu Višeg suda u Podgorici, ta bi se Vaša odgovornost mjerila u promilima, a nečija bi bila ogromna… Zna svako od nas ko je zadužen za fizičku bezbjednost”, kazao je Tabaš.
Fali sudija u Specijalnom odjeljenju
Savić je iznio analizu prema kojoj posljednjih godinama imaju gotovo jednak broj primljenih predmeta.
“Imamo 15.000 predmeta na godišnjem nivou”, kazao je Savić.
Kaže i da se ove godine ne dešava ništa u smislu da je naglo skočio broj određenih predmeta.
Međutim, kako kaže u Specijalnom odjeljenju svake godine se povećava ukupni zaostatak u predmetima, jer se ne rješavaju u odnosu na priliv predmeta.
“Zaostatak u Specijalnom odjeljenju je 138 predmeta. U tom odjeljenju je više sudija nego ikad. Međutim, broj sudija ne može da riješi ovaj priliv”, kazao je Savić.
Puno je, navodi on, razloga zbog kojih se poredmeti ne završavaju.
“Imamo situaciju da imamo nevjerovatne opstrukcije u predmetima jer imamo veliki broj okrivljenih, koji su izuzetno motivisani na opstrukcije”, kazao je Savić.
On je kazao da je potrebno napraviti korijenitu promjenu ZKP-a koje bi omogućile efikasniji postupak.
“Sudije su užašno zauzete. Ovaj broj predmeta se ne može riješiti sa trenutnim brojem sudija. Moramo povećati ili broj izvršilaca u Specijalnom odjeljenju ili da razmišlimo o institutu upućivanja sudija”, kazao je Savić.
Savić je kazao i za bi do kraja godine 14 osoba, osumnjičenih u tri predmeta moglo da izađe iz pritvora, zbog nepodizanja optužnica.
Ministar pravde Marko Kovač je od Savića tražio da ponudi strategiju za rješavanje predmeta naročito organizovanog kriminala.
Pročitajte još