Sastanak o platformi za pravednu tranziciju u Pljevljima

    5 godina pre 1033 pregleda Izvor: PV Informer

U Pljevljima je Ekološka organizacija „Eko team“ iz Podgorice organizovala drugi okrugli sto na temu „Platforme za pravednu tranziciju“. U okviru rada doktor ekonomskih nauka Zarija Pejović predstavio je učesnicima sastanka „Analizu privrednih djelatnosti sa najvećim potencijalom razvoja u Pljevljima“.

Akcenat je stavljen na djelatnosti koje bi mogle biti razvojna opcija u opštini Pljevlja posle zatvaranja Rudnika uglja i TE Pljevlja. Široka rasprava se vodila oko isplativosti rada TE Pljevlja u periodu kad TE Pljevlja bude morala plaćati zbog emisija ugljen-dioksida i isplativosti poslovanja.

Od djelatnosti koje bi trebale biti razvojni potencijal je naveden širok krug proizvodnih djelatnosti kao što su prerada hrane (proizvodnja specijalnih sireva), izrada finalnih proizvoda u drvnoj industriji, izgradnja cementare, proizvodnja opeke i keramičkih pločica, industrijski dizajn, prerada kože i vune, seoski turizam, eksploatacija rude barit i slično.

Za sve navedeno potrebno je dodatno angažovanje lokalne uprave i države kroz promociju privrednih potencijala opštine Pljevlja u inostranstvu, kroz privlačenje investitora kojima bi se omogućile značajne povoljnosti za otvaranje proizvodnih pogona. Navedeno je da bi otvaranje Razvojne Agro banke sa povoljnim kamatama za otvaranje malih i srednjih preduzeća takođe doprinijelo ekonomskom razvoju opštine Pljevlja.

Takođe je bilo govora o otvaranju Centra za reproduktivno stočarstvo, industrijskim razvojnim zonama, deficitu kadrova u šumarstvu, veoma negativnoj starosnoj strukturi u vodećim pljevaljskim preduzećima, seoskim sredinama, nedostatku kvalitetnih projekata za apliciranje kod Svjetske banke i IPA fondova i slično. Kao jedan od zaključaka je da je za sve ove mogućnosti najveći nedostatak nepostojanje materijalnih sredstava za realizaciju razvojnih projekata.

Energetska tranzicija i napuštanje uglja kao energenta dešava se u čitavoj Evropi a neminovne posljedice su smanjenje broja zaposlenih u sektoru uglja. Pored već postojećih ekonomskih i demografskih problema u Pljevljima, dalje odsustvo razvojnih politika koje zaobilaze koncept pravedne tranzicije dodatno će produbiti pomenute probleme. 

Ova analiza, sa jedne strane daje pregled postojećeg stanja u ekonomskom razvoju Pljevalja, a sa druge daje projekcije na koji način bi se dodatno mogla generisati zaposlenost i razviti nove ekonomske grane.
Gledano sa evropske perspektive, u okviru Plana ulaganja za održivu Evropu, Evropska Komisija je predložila mehanizam za pravednu tranziciju, uključujući Fond za pravednu tranziciju. Fond za prioritet ima tranziciju regiona u kojima se intezivno eksploatiše i sagorijeva ugalj. Cilj je da se zaštite građani i radnici koji su najosjetljiviji na tranziciju i omogući im se pristup programima prekvalifikacije, i poslovima u novim privrednim granama.

Da bi energetska tranzicija u cijeloj Evropi bila efikasna i dala rezultate neophodno je uključiti i ohrabriri neposredno susjedstvo EU-a da preduzme efikasne mjere. U tom smislu, Evropska Komisija planira Zeleni program za Zapadni Balkan. Međutim pored finansijskih sredstava koja su neophodna za sprovođenje pravedne tranzicije ključna je politička volja, vizija održivog ekonomskg razvoja i plan na koji način se postepeno pravedna energetska tranzicija može realizovati.

Pored lokalnog konteksta pravedne tranzicije, koja je prvenstveno značajna za ekonomski razvoj Pljevalja, ovaj proces može biti značajan i za regionalni razvoj Crne Gore imajući u vidu da je  trenutno 40 % stanovnistva sjevernog regiona izloženo riziku od sirimaštva. Zato je potrebna podrška Vladine politike.

NVO „Eko team“ će na osnovu današnje rasprave donijeti Zaključke i pripremiti Inicijativu na bazi urađene analize o privrednim potencijalima u Pljevljima.